Edukira joan

Alata

Alata
 Korsika
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Korsika
DepartamenduaHego Korsika
BarrutiAjaccioko barrutia
Kantonamenducanton of Ajaccio-7
AlkateaEtienne Ferrandi (en) Itzuli
Izen ofizialaAlata
Posta kodea20167
Geografia
Koordenatuak41°58′37″N 8°44′35″E / 41.9769°N 8.7431°E / 41.9769; 8.7431
Mapa
Azalera30,37 km²
Altitudea450 m, 0 m, 782 m eta 240 m
MugakideakAjaccio, Afa, Appietto eta Villanova
Demografia
Biztanleria3.681 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.633 (%44,4) (%43,8) 1.611 alt_right
Dentsitatea121 bizt/km²
alata.corsica

Alata, Korsikako hegoaldeko udalerria da, Hego Korsika departamentuan dagoena. Azken erroldaren arabera 3.681 biztanle zituen 30,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ajaccio, Afa, Appietto eta Villanova.

BiztanleriaUrtea05001000150020002500300035004000180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.862 gizon, 1.785 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.22
0.27
 
90-94
 
0.56
1.07
 
85-89
 
1.06
1.93
 
80-84
 
2.35
3.60
 
75-79
 
4.09
5.21
 
70-74
 
5.32
7.63
 
65-69
 
7.62
5.85
 
60-64
 
7.51
7.20
 
55-59
 
8.01
8.81
 
50-54
 
8.07
8.22
 
45-49
 
9.02
7.47
 
40-44
 
6.44
6.87
 
35-39
 
7.62
4.89
 
30-34
 
6.22
3.11
 
25-29
 
3.53
4.35
 
20-24
 
3.42
6.39
 
15-19
 
4.43
6.93
 
10-14
 
5.38
5.10
 
5-9
 
5.27
5.10
 
0-4
 
3.87
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Alata udalerrian 3.681 biztanle zeuden eta 1.470 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,50 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 37,4). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 19,7 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[3]

3.681biztanle
1.470elkarbizitza-unitate
2,50lagun elkarbizitza-unitateko
1.195familia
Udalerria
% 37
% 31
% 11
% 20
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.195 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (555). Guraso bakarreko 171 familietatik 117etan ama zen guraso bakarra. 612 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 317k seme-alaba bakarra zuten etxean, 230k bi, eta 35k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 555 bikoteetatik 78tan (% 14,1) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[3]

468
555
171
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean612
Seme-alaba bat317
Bi seme-alaba230
Hiru seme-alaba32
Lau edo gehiago3

15 urte edo gehiago zituzten 3.099 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,5 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 37,7. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 79,8).[3]

Bakarrik bizi da
15-24% 1
25-39% 5
40-54% 7
55-64% 10
65-79% 14
80 +% 38
Bikotean bizi da
15-24% 8
25-39% 69
40-54% 80
55-64% 79
65-79% 79
80 +% 49

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 50,5 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,6 izatezko bikotean eta % 6,0 PACS bidez lotuta). % 21,9 ezkongabeak ziren, % 5,3 alargunak eta % 4,7 dibortziatuak.[3]

Ezkonduta% 50,5
Ezkongabea% 21,9
Izatezko bikotean% 11,6
PACS bidez lotuta% 6,0
Alarguna% 5,3
Dibortziatuta% 4,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 28,8), erdi-mailako lanbideak (% 18,8), enplegatuak (% 18,4), goi-mailako langileak (% 12,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 28,8) Hego Korsika departamenduko batez bestekoaren (% 32,2) azpitik dago. 6 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,4).[3]

Udalerria
% 9
% 12
% 19
% 18
% 10
% 29
Hego Korsika
% 8
% 15
% 19
% 12
% 32
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.587 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.470 egoitza nagusi ziren, 107 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 9 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.453), eta apartamentuak gutxi ziren (123). Egoitza nagusietatik 1.222 beren jabearen bizilekuak ziren, 187 alokairuan zeuden, 1 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 61 doan lagata.[4]

1.587etxebizitza
1.470egoitza nagusi
1.453etxe
123apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.470
Egoitza nagusia (1.470)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (107)Hutsik (9)

Etxe mota

1.453
Etxea (1.453)Apartamentua (123)

Jabetza egoera

1.222
187
Jabeak (1.222)Alokairuan (187)HLM (1)Doan lagata (61)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (556).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik31
1919-194531
1946-197097
1971-1990556
1991-2005303
2006-2020452

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (640). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (972 etxebizitzatan). 1.244 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 473 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 945tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela15
2 gela78
3 gela215
4 gela523
5 gela edo gehiago640

Berogailu mota

972
337
Gas sarea (10)Fuel-olioa (46)Elektrizitatea (972)Gas botila (105)Bestelakoak (337)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.244aparkalekua
473ibilgailu 1
945ibilgailu 2+

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.587 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.470 egoitza nagusi ziren, 107 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 9 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.453), eta apartamentuak gutxi ziren (123). Egoitza nagusietatik 1.222 beren jabearen bizilekuak ziren, 187 alokairuan zeuden, 1 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 61 doan lagata.[4]

1.587etxebizitza
1.470egoitza nagusi
1.453etxe
123apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.470
Egoitza nagusia (1.470)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (107)Hutsik (9)

Etxe mota

1.453
Etxea (1.453)Apartamentua (123)

Jabetza egoera

1.222
187
Jabeak (1.222)Alokairuan (187)HLM (1)Doan lagata (61)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (556).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik31
1919-194531
1946-197097
1971-1990556
1991-2005303
2006-2020452

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (640). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (972 etxebizitzatan). 1.244 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 473 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 945tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela15
2 gela78
3 gela215
4 gela523
5 gela edo gehiago640

Berogailu mota

972
337
Gas sarea (10)Fuel-olioa (46)Elektrizitatea (972)Gas botila (105)Bestelakoak (337)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.244aparkalekua
473ibilgailu 1
945ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.346 biztanleetatik 1.847 aktibo ziren (% 78,7), horietako 1.718 lanean (% 73,2) eta 129 langabezian (aktiboen % 7,0).

2.34615-64 urteko biztanle
% 78,7aktibo
% 73,2lanean
% 7,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 41,1
25-54 urte% 93,8
55-64 urte% 60,8
Gizonak% 81,1
Emakumeak% 76,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 6,2
BEPC, brebeta% 10,8
CAP-BEP% 7,5
Batxilergoa% 8,2
Goi-mailako +2% 4,6
Goi-mailako +3/4% 8,9
Goi-mailako +5% 2,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

499 ez-aktibotik 197 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 39,5), 156 erretiraturik zeuden (% 31,3) eta 146 bestelako ez-aktibo ziren (% 29,3).

Ez-aktiboak

% 39
% 31
% 29
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 12
% 16
% 30
% 29
% 14
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 408 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.718 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

408enplegu udalerrian
% 68,9soldatapeko
% 31,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 31.500 eurokoa zen, eta biztanleen % 7 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

31.500 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.050 €
% 7,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 17,9
  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  3. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 4 5 6 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]