Edukira joan

Bonifacio

Bonifacio
 Korsika
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Korsika
DepartamenduaHego Korsika
AlkateaJean-Charles Orsucci (en) Itzuli
Izen ofizialaBonifacio
Bonifacio
Bunifaziu
Bonifaziu
Posta kodea20169
Geografia
Koordenatuak41°23′17″N 9°09′38″E / 41.3881°N 9.1606°E / 41.3881; 9.1606
Mapa
Azalera138,36 km²
Altitudea70 m, 0 m, 340 m eta 93 m
MugakideakFigari, Portivechju eta Sotta
Demografia
Biztanleria3.344 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.580 (%47,2) (%46) 1.538 alt_right
Dentsitatea24 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia495
Hiri senidetuakMorzine
Hizkuntza ofizialafrantses eta korsikera
bonifacio-mairie.fr

Bonifacio, (korsikeraz: Bunifaziu) Korsikako hegoaldeko udalerria da, Hego Korsika departamentuan dagoena. Azken erroldaren arabera 3.344 biztanle zituen 138,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Figari, Portivechju eta Sotta.

BiztanleriaUrtea200025003000350040004500180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.594 gizon, 1.676 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.48
0.75
 
90-94
 
1.97
1.76
 
85-89
 
2.51
3.07
 
80-84
 
3.88
3.45
 
75-79
 
4.12
5.90
 
70-74
 
5.13
5.90
 
65-69
 
6.92
6.71
 
60-64
 
6.68
8.72
 
55-59
 
7.94
8.09
 
50-54
 
7.40
6.15
 
45-49
 
6.26
6.27
 
40-44
 
6.38
6.21
 
35-39
 
6.98
5.71
 
30-34
 
6.44
5.40
 
25-29
 
5.13
4.96
 
20-24
 
3.94
4.64
 
15-19
 
4.36
5.77
 
10-14
 
4.83
5.21
 
5-9
 
4.59
5.33
 
0-4
 
4.06
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Bonifacio udalerrian 3.284 biztanle zeuden eta 1.545 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,13 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 37,0), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[3]

3.284biztanle
1.545elkarbizitza-unitate
2,13lagun elkarbizitza-unitateko
956familia
Udalerria
% 25
% 26
% 10
% 37
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 956 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (413). Guraso bakarreko 152 familietatik 120etan ama zen guraso bakarra. 512 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 240k seme-alaba bakarra zuten etxean, 143k bi, eta 62k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 392 bikoteetatik 45tan (% 11,5) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[3]

413
392
152
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean512
Seme-alaba bat240
Bi seme-alaba143
Hiru seme-alaba48
Lau edo gehiago14

15 urte edo gehiago zituzten 2.862 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,8 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 35,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 69,7). 80 urte edo gehiagoko 248 biztanleetatik 200 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 48 kolektibitateren batean.[3]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 17
40-54% 17
55-64% 22
65-79% 28
80 +% 35
Bikotean bizi da
15-24% 8
25-39% 61
40-54% 70
55-64% 67
65-79% 65
80 +% 40

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 40,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,3 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 13,9 izatezko bikotean eta % 4,3 PACS bidez lotuta). % 27,3 ezkongabeak ziren, % 7,2 alargunak eta % 6,4 dibortziatuak.[3]

Ezkonduta% 40,7
Ezkongabea% 27,3
Izatezko bikotean% 13,9
Alarguna% 7,2
Dibortziatuta% 6,4
PACS bidez lotuta% 4,3

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 27,6), enplegatuak (% 20,6), artisau, merkatari eta enpresa-buruak (% 15,3), eskulangileak (% 12,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 27,6) Hego Korsika departamenduko batez bestekoaren (% 32,2) azpitik dago. 22 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,4).[3]

Udalerria
% 15
% 11
% 21
% 12
% 28
Hego Korsika
% 8
% 15
% 19
% 12
% 32
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.499 etxebizitza zeuden. Talderik handiena bigarren egoitza edo noizbehinkakoa ziren (1.860), 1.545 egoitza nagusiekin alderatuta eta 95 hutsik. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.987), eta apartamentuak gutxi ziren (1.452). Egoitza nagusietatik 815 beren jabearen bizilekuak ziren, 559 alokairuan zeuden, 145 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 171 doan lagata.[4]

3.499etxebizitza
1.545egoitza nagusi
1.987etxe
1.452apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.545
1.860
Egoitza nagusia (1.545)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (1.860)Hutsik (95)

Etxe mota

1.987
1.452
Etxea (1.987)Apartamentua (1.452)

Jabetza egoera

815
559
145
171
Jabeak (815)Alokairuan (559)HLM (145)Doan lagata (171)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (411).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik198
1919-194540
1946-197085
1971-1990411
1991-2005320
2006-2020369

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (470). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.237 etxebizitzatan). 1.092 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 762 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 624tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela45
2 gela244
3 gela470
4 gela433
5 gela edo gehiago352

Berogailu mota

1.237
254
Gas sarea (7)Fuel-olioa (10)Elektrizitatea (1.237)Gas botila (37)Bestelakoak (254)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.092aparkalekua
762ibilgailu 1
624ibilgailu 2+

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.499 etxebizitza zeuden. Talderik handiena bigarren egoitza edo noizbehinkakoa ziren (1.860), 1.545 egoitza nagusiekin alderatuta eta 95 hutsik. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.987), eta apartamentuak gutxi ziren (1.452). Egoitza nagusietatik 815 beren jabearen bizilekuak ziren, 559 alokairuan zeuden, 145 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 171 doan lagata.[4]

3.499etxebizitza
1.545egoitza nagusi
1.987etxe
1.452apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.545
1.860
Egoitza nagusia (1.545)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (1.860)Hutsik (95)

Etxe mota

1.987
1.452
Etxea (1.987)Apartamentua (1.452)

Jabetza egoera

815
559
145
171
Jabeak (815)Alokairuan (559)HLM (145)Doan lagata (171)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (411).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik198
1919-194540
1946-197085
1971-1990411
1991-2005320
2006-2020369

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (470). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.237 etxebizitzatan). 1.092 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 762 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 624tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela45
2 gela244
3 gela470
4 gela433
5 gela edo gehiago352

Berogailu mota

1.237
254
Gas sarea (7)Fuel-olioa (10)Elektrizitatea (1.237)Gas botila (37)Bestelakoak (254)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.092aparkalekua
762ibilgailu 1
624ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.078 biztanleetatik 1.590 aktibo ziren (% 76,5), horietako 1.376 lanean (% 66,2) eta 214 langabezian (aktiboen % 13,5).

2.07815-64 urteko biztanle
% 76,5aktibo
% 66,2lanean
% 13,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,9
25-54 urte% 85,5
55-64 urte% 71,0
Gizonak% 80,7
Emakumeak% 72,4

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 23,3
BEPC, brebeta% 15,5
CAP-BEP% 13,1
Batxilergoa% 11,4
Goi-mailako +2% 9,6
Goi-mailako +3/4% 9,9
Goi-mailako +5% 6,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 13,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

488 ez-aktibotik 126 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 25,8), 89 erretiraturik zeuden (% 18,2) eta 272 bestelako ez-aktibo ziren (% 55,7).

Ez-aktiboak

% 26
% 18
% 56
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 21
% 9
% 19
% 30
% 18
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.564 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.376 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

1.564enplegu udalerrian
% 69,1soldatapeko
% 30,9ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.050 eurokoa zen, eta biztanleen % 20 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.050 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.050 €
% 20,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 17,9
  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  3. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 4 5 6 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]