Edukira joan

Arcidosso

Arcidosso
Arcidosso
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaGrossetoko probintzia
Izen ofizialaArcidosso
Jatorrizko izenaArcidosso
Posta kodea58031
ISTAT kodea053001
HerriburuaArcidosso
Geografia
Koordenatuak42°52′20″N 11°32′15″E / 42.8722°N 11.5375°E / 42.8722; 11.5375
Mapa
Azalera93,26 km²
Altitudea679 m
MugakideakCastel del Piano, Roccalbegna, Santa Fiora, Campagnatico eta Cinigiano
Demografia
Biztanleria4.165 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea45 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0564
Katastro kodeaA369
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaGR
Hizkuntza ofizialaitaliera
comune.arcidosso.gr.it

Arcidosso Italiako udalerri bat da. Grossetoko probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 4.165 biztanle ditu, 93,26 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Castel del Piano, Roccalbegna, Santa Fiora, Campagnatico eta Cinigiano.

BiztanleriaUrtea4000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.235 gizon, 2.106 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.09
 
100+
 
0.05
0.31
 
95-99
 
0.90
1.12
 
90-94
 
2.23
2.06
 
85-89
 
4.23
2.51
 
80-84
 
3.56
5.23
 
75-79
 
6.17
5.28
 
70-74
 
5.60
6.22
 
65-69
 
7.69
7.74
 
60-64
 
8.74
7.87
 
55-59
 
8.21
7.25
 
50-54
 
8.21
8.55
 
45-49
 
5.98
7.02
 
40-44
 
5.98
6.17
 
35-39
 
4.84
5.82
 
30-34
 
4.08
6.17
 
25-29
 
4.42
6.00
 
20-24
 
4.32
4.83
 
15-19
 
4.75
4.21
 
10-14
 
4.08
2.86
 
5-9
 
3.09
2.68
 
0-4
 
2.85
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.271 etxebizitza zeuden: 2.083 (% 48,8) okupatuta eta 2.188 (% 51,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,8 jabetzan zeuden, % 15,1 alokairuan eta % 9,2 beste titulu batekin.

4.271etxebizitza (2021)
2.083okupatuak
2.188hutsik (% 51,2)

Erabilera (2021)

2.083
2.188
Okupatuak (2.083)Hutsik edo ez-okupatuak (2.188)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,8
15,1
9,2
Jabetzan (75,8)Alokairuan (15,1)Beste titulu batekin (9,2)

2024an 2.147 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 992 (% 46,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

2.147etxegune (2024)
992pertsona bakarrekoak (% 46,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide992
2 kide592
3 kide308
4 kide179
5 kide edo gehiago76

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]