Edukira joan

Aulla

Aulla
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaMassa-Carrarako probintzia
Izen ofizialaAulla
Posta kodea54011
ISTAT kodea045001
HerriburuaAulla
Geografia
Koordenatuak44°13′00″N 9°58′00″E / 44.2167°N 9.9667°E / 44.2167; 9.9667
Mapa
Azalera59,99 km²
Altitudea64 m
MugakideakFivizzano, Licciana Nardi, Santo Stefano di Magra, Bolano, Fosdinovo, Podenzana eta Sarzana
Demografia
Biztanleria10.656 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea178 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0187
Hiri senidetuakVillerupt
Katastro kodeaA496
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaMS
Hizkuntza ofizialaitaliera
comuni-italiani.it…

Aulla Italiako udalerri bat da. Massa-Carrarako probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 10.656 biztanle ditu, 59,99 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Fivizzano, Licciana Nardi, Santo Stefano di Magra, Bolano, Fosdinovo, Podenzana eta Sarzana.

BiztanleriaUrtea5000600070008000900010.00011.00012.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.344 gizon, 5.571 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.09
0.17
 
95-99
 
0.66
0.77
 
90-94
 
2.01
2.53
 
85-89
 
3.55
3.42
 
80-84
 
4.25
4.73
 
75-79
 
5.42
5.67
 
70-74
 
5.94
6.76
 
65-69
 
7.11
8.83
 
60-64
 
8.92
8.38
 
55-59
 
7.74
8.50
 
50-54
 
7.75
7.56
 
45-49
 
6.79
5.82
 
40-44
 
6.03
5.11
 
35-39
 
5.65
5.58
 
30-34
 
4.63
4.83
 
25-29
 
4.13
4.88
 
20-24
 
4.45
4.38
 
15-19
 
4.31
4.90
 
10-14
 
4.36
3.95
 
5-9
 
3.21
3.20
 
0-4
 
2.98
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 6.921 etxebizitza zeuden: 4.824 (% 69,7) okupatuta eta 2.097 (% 30,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 74,5 jabetzan zeuden, % 19,3 alokairuan eta % 6,2 beste titulu batekin.

6.921etxebizitza (2021)
4.824okupatuak
2.097hutsik (% 30,3)

Erabilera (2021)

4.824
2.097
Okupatuak (4.824)Hutsik edo ez-okupatuak (2.097)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

74,5
19,3
Jabetzan (74,5)Alokairuan (19,3)Beste titulu batekin (6,2)

2024an 5.014 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.903 (% 38) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

5.014etxegune (2024)
1.903pertsona bakarrekoak (% 38)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.903
2 kide1.466
3 kide944
4 kide527
5 kide edo gehiago174

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]