Edukira joan

Bra (Italia)

Bra
Bra
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Piemonte
ProbintziaCuneoko probintzia
Izen ofizialaBra
Jatorrizko izenaBra
Posta kodea12042
ISTAT kodea004029
HerriburuaPollenzo (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak44°42′N 7°51′E / 44.7°N 7.85°E / 44.7; 7.85
Mapa
Azalera59,53 km²
Altitudea290 m
MugakideakCavallermaggiore, La Morra, Pocapaglia, Sanfrè, Santa Vittoria d'Alba, Verduno eta Cherasco
Demografia
Biztanleria29.523 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea496 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0172
Hiri senidetuakWeil der Stadt, Spreitenbach, San Sosti eta Gualdo Tadino
Katastro kodeaB111
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaCN
comune.bra.cn.it…
Artikulu hau Italiako udalerriari buruzkoa da; beste esanahietarako, ikus «Bra».

Bra Italiako udalerri bat da. Cuneoko probintzian kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 29.523 biztanle ditu, 59,53 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cavallermaggiore, La Morra, Pocapaglia, Sanfrè, Santa Vittoria d'Alba, Verduno eta Cherasco.

Gaztagintza garrantzitsua da Bran. Italiako Slow Food mugimendua Bran sortu zen, eta ordezkaritza handia ere bada: enpresa askok etiketa horrekin merkaturatzen dituzte beren produktuak. Gaur egun, Slow Foodek Bran du egoitza, eta Pollenzo barrutian dihardu, Università di Scienze gastronomiche unibertsitatean. Bi urtean behin irailean Gaztaren Nazioarteko Azoka bertan egiten dute.

Hiria Cittaslow bizi-kalitatea handitzeko sortutako mugimenduko kide ere bada 1999tik.

BiztanleriaUrtea12.00015.00018.00021.00024.00027.00030.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 14.538 gizon, 15.292 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.10
0.14
 
95-99
 
0.34
0.87
 
90-94
 
1.54
2.26
 
85-89
 
3.73
2.96
 
80-84
 
3.94
4.97
 
75-79
 
5.83
5.45
 
70-74
 
5.69
6.00
 
65-69
 
6.29
7.45
 
60-64
 
7.18
8.03
 
55-59
 
7.77
7.62
 
50-54
 
7.33
6.85
 
45-49
 
6.51
6.07
 
40-44
 
5.56
5.85
 
35-39
 
5.82
6.04
 
30-34
 
5.36
5.90
 
25-29
 
5.40
5.50
 
20-24
 
4.83
5.06
 
15-19
 
4.74
4.87
 
10-14
 
4.33
4.19
 
5-9
 
4.24
3.92
 
0-4
 
3.48
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 15.793 etxebizitza zeuden: 12.793 (% 81) okupatuta eta 3.000 (% 19) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 66,6 jabetzan zeuden, % 29,3 alokairuan eta % 4,1 beste titulu batekin.

15.793etxebizitza (2021)
12.793okupatuak
3.000hutsik (% 19)

Erabilera (2021)

12.793
3.000
Okupatuak (12.793)Hutsik edo ez-okupatuak (3.000)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

66,6
29,3
Jabetzan (66,6)Alokairuan (29,3)Beste titulu batekin (4,1)

2024an 13.458 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 5.140 (% 38,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

13.458etxegune (2024)
5.140pertsona bakarrekoak (% 38,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide5.140
2 kide3.868
3 kide2.152
4 kide1.624
5 kide edo gehiago674

Herri eta hiri senidetuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]