Edukira joan

Cotija (udalerria)

Cotija
Mexikoko udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Mexiko
Mexikoko estatu Michoacán
HerriburuaCotija (udalerria)
Geografia
Koordenatuak19°44′53″N 102°42′32″W / 19.74808°N 102.70878°W / 19.74808; -102.70878
Mapa
Altitudea2.277 m
Demografia

Cotija Mexikoko udalerri bat da. Michoacán de Ocampo estatuan kokatua dago. Azken zentsuaren arabera biztanle zituen, km²ko azaleran. Herriburua Cotija de la Paz da.

Udalerriko herririk handienak Cotija (udalerria) eta Varal de los Fresnos dira. Honako mapan ikus ditzakezu 10 biztanletik gorako herriak.

Mapa
OpenStreetMaps buruz
Mapsa: erabilera baldintzak
4km
2.5milia
2
1
1
Cotija (udalerria) (biztanleria 19,018)
2
Varal de los Fresnos (biztanleria 25)

2020ko Mexikoko biztanleria eta etxebizitza-erroldaketaren arabera 20.198 biztanle zeuden. Biztanleen % 27,1 14 urtetik beherakoak ziren eta % 12,0 65 urtetik gorakoak. 100 emakumeko, 93,9 gizon zeuden, eta 15 urtetik gorako 100 emakumeko, 89,8 gizon zeuden adin-talde horretan.[1]

Biztanleria-piramidea 2020
Guztira: 9.780 gizon, 10.418 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
1.48
 
85+
 
1.57
1.36
 
80-84
 
1.72
2.10
 
75-79
 
2.21
3.01
 
70-74
 
3.16
3.56
 
65-69
 
3.71
4.01
 
60-64
 
4.62
4.37
 
55-59
 
4.60
4.83
 
50-54
 
5.32
5.50
 
45-49
 
5.56
6.53
 
40-44
 
5.99
5.98
 
35-39
 
6.33
6.40
 
30-34
 
6.75
6.02
 
25-29
 
6.71
7.26
 
20-24
 
8.33
8.85
 
15-19
 
7.92
9.38
 
10-14
 
8.69
9.15
 
5-9
 
8.86
10.21
 
0-4
 
7.97
Iturria: Datu hauek Mexiko Erroldatik eskuratu dira. Erroldako jatorrizko datuak ikus daitezke erreferentzian[2]. Datuak aldatzeko, begiratu Wikimedia Commonsetik kargatutako fitxategia.

Etniak eta hizkuntzak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Biztanleen % 0,2k hizkuntza indigenaren bat hitz egiten zuen (5 urte baino gehiago zuten 43 biztanlek). Haietatik, % 97,7k gaztelania ere bazekiten eta % 2,3k ez zekiten gaztelaniarik. Bestalde, biztanleen % 0,8k bere burua afromexikartzat edo afro-ondorengotzat jotzen zuen.[3]

Jaioterriari dagokionez, biztanleen % 90,8 udalerria dagoen estatuan jaio ziren eta % 7,2 beste estatu batean. Gainera, % 2,0 atzerrian jaiotakoak ziren (atzerrian jaiotakoen artean, 100 emakumeko 97,1 gizon). Estatu arteko migrazio berriari dagokionez (2015-2020), beste estatu batetik 438 lagun iritsi ziren udalerrira (biztanleriaren % 1,5), eta 528 lagunek udalerria utzi zuten beste estatu batera joateko. Atzerrira emigratu zutenen artean, arrazoi nagusiak familia (% 50,6) eta lana (% 32,2) izan ziren.[4][5]

Migrazioa
Jaioterria
90,8 %
Estatu berean jaioak Beste estatu batean jaioak Atzerrian jaioak
Nazioarteko emigrazioaren arrazoia
32,2 %
50,6 %
Lana Familia Hezkuntza Segurtasunik eza Bestelakoa

Udalerrian 5.917 etxegune zeuden. Batez beste, etxegune bakoitzak 3,4 kide zituen eta % 35,1etan emakumezkoa zen buru. Egoera zibilari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 55,4 ezkonduta edo izatezko bikotekidea zuen, % 32,6 ezkongabea zen eta % 12,0 lehenago ezkondua (banandua, dibortziatua edo alarguna) zen. Ugalkortasunari dagokionez, emakumeko bizirik jaiotako seme-alaben batez bestekoa 2,72 zen.[6]

Egoera zibila
12 urte eta gehiagoko biztanleria
55,4 %
32,6 %
12,0 %
Ezkondua edo izatezko bikotea Ezkongabea Lehenago ezkondua

Hezkuntza maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Eskolatze-maila, batez beste, 6,8 urtekoa zen. Emakumezkoen artean 7,0 urtekoa zen eta gizonezkoen artean 6,7 urtekoa. 15 urte eta gehiagoko biztanleen % 11,6 analfabetoa zen. Eskola-asistentziari dagokionez, 15-17 urte bitartekoen % 53,8 eta 18-24 urte bitartekoen % 17,6 eskolara joaten ziren. 12-14 urte bitartekoen % 19,5 ez zen eskolara joaten.[7]

2020. urtean, erlijioari dagokionez, biztanleen % 96,6 katolikoa zen, % 2,1 talde protestante edo ebanjeliko batekoa zen, % 0,0 beste erlijio batekoa eta % 1,3 erlijiorik gabekoa zen.[8]

Erlijioa
Biztanleriaren gaineko ehunekoa
96,6 %
Katolikoa Ebanjelikoa/protestantea Beste erlijio bat Erlijiorik gabe

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2020. urtean, jarduera-tasari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 56,8 ekonomikoki aktiboa zen, hau da, lanean edo lan bila zebilen (8.913 pertsona). Tasa horrek generoen araberako aldea nabarmentzen zuen: % 37,8 izan zen emakumeen artean eta % 77,8 gizonen artean. Biztanleria aktiboaren % 1,3 langabezian zegoen (118 pertsona).[9]

INEGIren 2020ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 9.212 etxebizitza zeuden. Horietatik 5.917 (% 64,2) modu partikularrean okupatuta zeuden, 1.288 (% 14,0) hutsik eta 2.001 (% 21,7) aldi baterako erabilerakoak. Etxebizitza okupatu bakoitzean batez beste 3,4 biztanle bizi ziren, guztira 20.120 biztanle udalerrian.[10]

9.212etxebizitza
5.917okupatuta
20.120biztanle
3,4biztanle/etxebizitza, batez beste

Etxebizitza multzoa

5.917
1.288
2.001
Okupatuta (5.917)Hutsik (1.288)Aldi baterakoa (2.001)

Gela kopuruari dagokionez, gehienek hiru gela edo gehiago zituzten (4.670, % 79,0), 1.041 (% 17,6) bi gelakoak eta 198 (% 3,4) gela bakarrekoak. Oinarrizko zerbitzuei begira, ia etxebizitza guztiek argindarra (% 99,5), hodi bidezko ura (% 98,0) eta saneamendua (% 98,3) zituzten, eta % 96,5 hirurak batera. Ondasun iraunkorrei dagokienez, % 94,0 hozkailua zuten eta % 81,9 garbigailua; sakelako telefonoa ia orokorra zen (% 82,7), baina telefono finkoa askoz gutxiagotan (% 38,3). Interneteko konexioa % 38,2an zegoen eta ordenagailua % 23,8an. Etxebizitzen % 0,8k ez zuen inolako ondasunik, eta % 1,8k ez zuen inolako informazio- eta komunikazio-teknologiarik.[10]

Gela kopurua

1 gela198
2 gela1.041
3 gela edo gehiago4.670

Oinarrizko zerbitzuak

% 99,5argindarra
% 98,0hodizko ura
% 98,3saneamendua
% 96,5hirurak batera

Ondasunak eta IKT

Hozkailua% 94,0
Sakelakoa% 82,7
Garbigailua% 81,9
Internet% 38,2
Autoa% 52,4
Ordenagailua% 23,8
Telefono finkoa% 38,3

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  2. ↑ (Gaztelaniaz) Geografía(INEGI), Instituto Nacional de Estadística y. «Censo de Población y Vivienda (CPV) 2020» www.inegi.org.mx (kontsulta data: 2026-09-06).
  3. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  4. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) Banco de Indicadores: Migración. INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  8. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  9. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  10. 1 2 (Gaztelaniaz) «Principales resultados por localidad (ITER)» Censo de Poblacion y Vivienda 2020 (INEGI).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]