Edukira joan

Courmayeur

Courmayeur
Courmayeur
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Aostako Harana
Izen ofizialaCourmayeur
Jatorrizko izenaCourmayeur
Posta kodea11013
ISTAT kodea007022
HerriburuaCourmayeur
Geografia
Koordenatuak45°47′00″N 6°58′00″E / 45.7833°N 6.9667°E / 45.7833; 6.9667
Mapa
Azalera209,61 km²
Altitudea1.224 m
MugakideakLa Salle (Italia), Morgex, Saint-Rhémy-en-Bosses, La Thuile (Aosta Harana), Pré-Saint-Didier, Bourg-Saint-Maurice, Chamonix-Mont-Blanc, Les Contamines-Montjoie, Orsières eta Saint-Gervais-les-Bains
Demografia
Biztanleria2.545 (1991ko urriaren 20a)
2.790 (2001eko urriaren 21a)
2.815 (2011ko urriaren 9a)
2.521 (2024ko abenduaren 31)
Dentsitatea12 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0165
Hiri senidetuakChamonix-Mont-Blanc
Katastro kodeaD012
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaAO
comune.courmayeur.ao.it

Courmayeur Italiako udalerri bat da. Aostako Haranean kokatuta dago. 2.545 biztanle ditu, 209,61 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: La Salle (Italia), Morgex, Saint-Rhémy-en-Bosses, La Thuile (Aosta Harana), Pré-Saint-Didier, Bourg-Saint-Maurice, Chamonix-Mont-Blanc, Les Contamines-Montjoie, Orsières eta Saint-Gervais-les-Bains.

BiztanleriaUrtea90012001500180021002400270030001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.266 gizon, 1.228 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.08
 
100+
 
0.00
0.24
 
95-99
 
0.90
0.87
 
90-94
 
1.38
2.21
 
85-89
 
2.93
3.40
 
80-84
 
3.99
5.53
 
75-79
 
5.62
5.53
 
70-74
 
7.33
6.32
 
65-69
 
6.84
9.08
 
60-64
 
8.47
9.40
 
55-59
 
8.47
8.37
 
50-54
 
9.77
6.79
 
45-49
 
5.94
5.77
 
40-44
 
5.13
5.06
 
35-39
 
5.62
6.08
 
30-34
 
3.91
6.40
 
25-29
 
4.80
5.61
 
20-24
 
4.72
5.13
 
15-19
 
5.29
4.11
 
10-14
 
3.26
2.53
 
5-9
 
2.93
1.50
 
0-4
 
2.69
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 6.713 etxebizitza zeuden: 1.352 (% 20,1) okupatuta eta 5.361 (% 79,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 67,8 jabetzan zeuden, % 21,7 alokairuan eta % 10,5 beste titulu batekin.

6.713etxebizitza (2021)
1.352okupatuak
5.361hutsik (% 79,9)

Erabilera (2021)

1.352
5.361
Okupatuak (1.352)Hutsik edo ez-okupatuak (5.361)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

67,8
21,7
10,5
Jabetzan (67,8)Alokairuan (21,7)Beste titulu batekin (10,5)

2024an 1.355 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 727 (% 53,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,8 kide zeuden.

1.355etxegune (2024)
727pertsona bakarrekoak (% 53,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide727
2 kide305
3 kide172
4 kide119
5 kide edo gehiago32

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]