Edukira joan

Elmas

Elmas
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sardinia
Italiako hiri metropolitarraCagliariko Hiri Metropolitanoa
Izen ofizialaElmas
Posta kodea09067
ISTAT kodea092108
HerriburuaElmas
Geografia
Koordenatuak39°16′04″N 9°03′00″E / 39.2678792°N 9.0499878°E / 39.2678792; 9.0499878
Mapa
Azalera13,63 km²
Altitudea7 m
MugakideakCagliari, Sestu eta Assemini
Demografia
Biztanleria9.406 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea690 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1989
Telefono aurrizkia070
Katastro kodeaD399
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaCA
comune.elmas.ca.it

Elmas Cagliariko (Sardinia, Italia) udalerria da.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cagliari, Sestu eta Assemini.

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.679 gizon, 4.801 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.02
0.19
 
95-99
 
0.23
0.58
 
90-94
 
1.29
1.99
 
85-89
 
2.33
2.48
 
80-84
 
3.77
4.70
 
75-79
 
5.21
5.71
 
70-74
 
6.29
6.69
 
65-69
 
6.85
8.21
 
60-64
 
8.23
8.08
 
55-59
 
8.85
9.98
 
50-54
 
9.46
8.57
 
45-49
 
7.62
6.01
 
40-44
 
7.17
6.11
 
35-39
 
6.35
5.28
 
30-34
 
4.58
4.74
 
25-29
 
3.54
4.42
 
20-24
 
4.08
4.89
 
15-19
 
4.46
4.74
 
10-14
 
3.87
3.57
 
5-9
 
3.17
3.01
 
0-4
 
2.62
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.408 etxebizitza zeuden: 4.192 (% 95,1) okupatuta eta 216 (% 4,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,9 jabetzan zeuden, % 13,8 alokairuan eta % 10,3 beste titulu batekin.

4.408etxebizitza (2021)
4.192okupatuak
216hutsik (% 4,9)

Erabilera (2021)

4.192
Okupatuak (4.192)Hutsik edo ez-okupatuak (216)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,9
13,8
10,3
Jabetzan (75,9)Alokairuan (13,8)Beste titulu batekin (10,3)

2024an 4.553 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.882 (% 41,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

4.553etxegune (2024)
1.882pertsona bakarrekoak (% 41,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.882
2 kide1.211
3 kide838
4 kide515
5 kide edo gehiago107

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Italia
Artikulu hau Italiako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.