Edukira joan

San Sperate

San Sperate
Santu Sperau
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sardinia
Former province of ItalyCagliariko probintzia
Izen ofizialaSan Sperate
Jatorrizko izenaSantu Sperau
Posta kodea09026
ISTAT kodea111065
HerriburuaSan Sperate
Geografia
Koordenatuak39°21′27″N 9°00′30″E / 39.3575289°N 9.0082741°E / 39.3575289; 9.0082741
Mapa
Azalera26,24 km²
Altitudea41 m
MugakideakDecimomannu, Monastir, Villasor, Assemini eta Sestu
Demografia
Biztanleria8.401 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea320 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia070
Katastro kodeaI166
Sailkapen sismikoa 
MatrikulaSU
comune.sansperate.ca.it

San Sperate Cagliariko (Sardinia, Italia) udalerria da.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Decimomannu, Monastir, Villasor, Assemini eta Sestu.

BiztanleriaUrtea1000200030004000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.318 gizon, 4.307 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.02
0.14
 
95-99
 
0.33
0.51
 
90-94
 
1.07
1.60
 
85-89
 
2.35
3.06
 
80-84
 
3.46
4.31
 
75-79
 
5.15
5.53
 
70-74
 
5.76
5.97
 
65-69
 
6.43
6.90
 
60-64
 
7.15
8.64
 
55-59
 
8.59
10.07
 
50-54
 
9.31
9.12
 
45-49
 
8.38
7.69
 
40-44
 
8.40
6.16
 
35-39
 
6.15
4.89
 
30-34
 
4.25
4.61
 
25-29
 
3.92
4.33
 
20-24
 
4.16
4.72
 
15-19
 
4.41
4.70
 
10-14
 
4.53
4.24
 
5-9
 
3.51
2.80
 
0-4
 
2.67
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.912 etxebizitza zeuden: 3.530 (% 90,2) okupatuta eta 382 (% 9,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 89,7 jabetzan zeuden, % 7,9 alokairuan eta % 2,4 beste titulu batekin.

3.912etxebizitza (2021)
3.530okupatuak
382hutsik (% 9,8)

Erabilera (2021)

3.530
382
Okupatuak (3.530)Hutsik edo ez-okupatuak (382)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

89,7
Jabetzan (89,7)Alokairuan (7,9)Beste titulu batekin (2,4)

2024an 3.785 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.296 (% 34,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

3.785etxegune (2024)
1.296pertsona bakarrekoak (% 34,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.296
2 kide1.030
3 kide812
4 kide538
5 kide edo gehiago109

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Italia
Artikulu hau Italiako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.