Edukira joan

Hanau

Hanau
city with special status (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Hessen
Gobernu-eskualdeDarmstadt
Rural district of HesseMain-Kinzig barrutia
AlkateaClaus Kaminsky
Posta kodea63450, 63452, 63454 eta 63456
Udalerri kodea06435014
Geografia
Koordenatuak50°07′58″N 8°55′01″E / 50.1328°N 8.9169°E / 50.1328; 8.9169
Mapa
Azalera76,47 km²
Altitudea104 m
Demografia
Biztanleria98.582 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 49.947 (%50,7) (%49,3) 48.635 alt_right
Dentsitatea1.289 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06181
Hiri senidetuakNilüfer, Waltershausen, Dartford, Tottori, Jaroslavl, Conflans-Sainte-Honorine eta Neuilly-sur-Seine
MatrikulaHU
hanau.de

Hanau Alemaniako hiri-udalerri bat da, Hessen estatuan. Azken zentsuaren arabera 98.582 biztanle zituen, 76,5 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 93.632 biztanle zituen: 45.926 gizonezko (% 49,0) eta 47.706 emakumezko (% 51,0); 100 emakumeko 96,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 19,5 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 27,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 41,6 ezkongabeak ziren eta % 42,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea92.00094.00096.00098.000100.000102.000104.0002014201620182020202220242026HanauBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 45.931 gizon, 47.702 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.24
 
75+
 
11.14
9.30
 
65-74
 
10.31
21.66
 
50-64
 
20.89
13.23
 
40-49
 
12.79
14.54
 
30-39
 
13.63
6.55
 
25-29
 
6.06
7.66
 
18-24
 
7.40
3.09
 
15-17
 
2.97
9.13
 
6-14
 
8.49
3.28
 
3-5
 
3.16
3.33
 
0-2
 
3.18
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 58,4ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 38,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 3,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 84,8 beraiek etorritakoak ziren eta % 15,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

54.646
36.050
Migrazio-jatorririk gabe (54.646)Migrazio-jatorri osoa (36.050)Migrazio-jatorri partziala (2.936)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 47.073 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (28.389, % 60,3) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 87,74 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,82 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 37,4 jabeak okupatzen zituzten.[3]

47.073etxebizitza
87,74 m²batez besteko azalera
7,82 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

16.513
28.389
Jabetzan (16.513)Alokairuan (28.389)Aisialdikoa (107)Hutsik (2.066)
% 4,3hutsik dauden tasa
% 37,4jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (14.016). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (10.319); eraikin guztien % 85,3 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (30.840 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra1.253
2 gela5.463
3 gela14.016
4 gela13.723
5 gela6.295
6 gela3.163
7 gela edo gehiago3.162

Eraikuntza garaia

1919 aurretik4.765
1919-19494.222
1950-19598.274
1960-196910.319
1970-19796.235
1980-19892.722
1990-19993.601
2000-20092.574
2010-20151.791
2016 eta geroago2.574

Berogailu mota

9.072
5.861
30.840
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (9.072)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (5.861)Bloke-berogailua (Blockheizung) (311)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (30.840)Labe indibiduala (865)Berogailurik gabe (131)

Guztira 16.752 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (8.110, % 48,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (9.420).[3] Guztira 44.076 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (20.053, % 45,5).[4]

16.752bizitegi-eraikin
44.076etxegune

Eraikin mota

8.110
3.322
4.564
Etxe bakartua (8.110)Etxe atxikia (bikoitza) (3.322)Ilarako etxea (4.564)Bestelako eraikin mota (755)

Etxebizitza kopurua eraikineko

9.420
2.478
3.096
1.388
Etxebizitza bakarra (9.420)2 etxebizitza (2.478)3-6 etxebizitza (3.096)7-12 etxebizitza (1.388)13 etxebizitza edo gehiago (370)

Etxegunearen tamaina

20.053
11.674
5.611
4.158
Pertsona bakarra (20.053)2 pertsona (11.674)3 pertsona (5.611)4 pertsona (4.158)5 pertsona (1.607)6 pertsona (979)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]