Edukira joan

Ilsfeld

Ilsfeld
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Baden-Württemberg
Baden-Württembergeko gobernu-eskualdeStuttgart
Baden-Württembergeko baserri-barrutiHeilbronn District
Posta kodea74360
Udalerri kodea08125046
Geografia
Koordenatuak49°03′N 9°15′E / 49.05°N 9.25°E / 49.05; 9.25
Mapa
Azalera26,51 km²
Altitudea230 m
Demografia
Biztanleria9.806 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.890 (%49,9) (%50,1) 4.916 alt_right
Dentsitatea370 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia07062
Hiri senidetuakAuenstein
MatrikulaHN
ilsfeld.de

Ilsfeld Alemaniako udalerria da. Baden-Württemberg estatuan kokatuta dago, Heilbronn barrutian. Azken zentsuaren arabera 9.806 biztanle zituen 26,5 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 9.669 biztanle zituen: 4.879 gizonezko (% 50,5) eta 4.786 emakumezko (% 49,5); 100 emakumeko 101,9 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,7 18 urtetik beherakoak ziren eta % 18,5 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 16,3 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,0 ezkongabeak ziren eta % 47,8 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea5000600070008000900010.0001970198019902000201020202030IlsfeldBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.883 gizon, 4.783 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
7.90
 
75+
 
10.14
8.85
 
65-74
 
10.24
24.37
 
50-64
 
21.74
13.27
 
40-49
 
13.90
13.64
 
30-39
 
13.59
5.65
 
25-29
 
5.12
6.94
 
18-24
 
7.17
3.24
 
15-17
 
2.97
9.83
 
6-14
 
8.76
3.24
 
3-5
 
3.12
3.07
 
0-2
 
3.24
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 75,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 22,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

7.334
2.135
Migrazio-jatorririk gabe (7.334)Migrazio-jatorri osoa (2.135)Migrazio-jatorri partziala (200)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.456 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.567, % 57,6) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 110,76 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,88 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,8 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 60,4 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.456etxebizitza
110,76 m²batez besteko azalera
7,88 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.567
1.710
Jabetzan (2.567)Alokairuan (1.710)Aisialdikoa (8)Hutsik (168)
% 3,8hutsik dauden tasa
% 60,4jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.014). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (807); eraikin guztien % 75,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.335 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra50
2 gela390
3 gela815
4 gela1.014
5 gela885
6 gela629
7 gela edo gehiago669

Eraikuntza garaia

1919 aurretik295
1919-1949282
1950-1959208
1960-1969480
1970-1979807
1980-1989586
1990-1999711
2000-2009495
2010-2015255
2016 eta geroago341

Berogailu mota

690
3.335
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (690)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (153)Bloke-berogailua (Blockheizung) (51)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.335)Labe indibiduala (203)Berogailurik gabe (23)

Guztira 2.705 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.080, % 76,9). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.832).[3] Guztira 4.243 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.485, % 35,0).[4]

2.705bizitegi-eraikin
4.243etxegune

Eraikin mota

2.080
365
Etxe bakartua (2.080)Etxe atxikia (bikoitza) (365)Ilarako etxea (153)Bestelako eraikin mota (103)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.832
544
274
Etxebizitza bakarra (1.832)2 etxebizitza (544)3-6 etxebizitza (274)7-12 etxebizitza (50)13 etxebizitza edo gehiago (4)

Etxegunearen tamaina

1.485
1.357
599
550
Pertsona bakarra (1.485)2 pertsona (1.357)3 pertsona (599)4 pertsona (550)5 pertsona (153)6 pertsona (89)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]