Edukira joan

Kirchberg

Kirchberg
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia
Rural district of SaxonyZwickau District
Posta kodea08107
Udalerri kodea14524130
Geografia
Koordenatuak50°37′20″N 12°31′32″E / 50.6222°N 12.5256°E / 50.6222; 12.5256
Mapa
Azalera39,57 km²
Altitudea349 m
MugakideakSteinberg eta Hirschfeld
Demografia
Biztanleria7.621 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 3.910 (%51,3) (%48,7) 3.711 alt_right
Dentsitatea193 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia037602
Hiri senidetuakSendenhorst
MatrikulaZ
kirchberg.de

Kirchberg Alemaniako hiri-udalerri bat da, Saxonia estatuan. Azken zentsuaren arabera 7.621 biztanle zituen, 39,6 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 7.916 biztanle zituen: 3.829 gizonezko (% 48,4) eta 4.087 emakumezko (% 51,6); 100 emakumeko 93,7 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 30,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 2,9 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 35,9 ezkongabeak ziren eta % 46,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea760077007800790080008100820083008400201620182020202220242026KirchbergBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.828 gizon, 4.092 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.68
 
75+
 
17.42
15.70
 
65-74
 
17.64
26.75
 
50-64
 
22.04
11.39
 
40-49
 
10.34
11.29
 
30-39
 
9.82
3.24
 
25-29
 
2.88
5.72
 
18-24
 
3.91
2.14
 
15-17
 
2.96
7.89
 
6-14
 
8.43
2.64
 
3-5
 
2.20
2.56
 
0-2
 
2.35
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 94,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 5,2k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 92,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 7,7 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

7.490
Migrazio-jatorririk gabe (7.490)Migrazio-jatorri osoa (413)Migrazio-jatorri partziala (13)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.476 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.051, % 45,8) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 83,81 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,67 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 10,6 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 52,2 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.476etxebizitza
83,81 m²batez besteko azalera
4,67 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.051
1.935
475
Jabetzan (2.051)Alokairuan (1.935)Aisialdikoa (13)Hutsik (475)
% 10,6hutsik dauden tasa
% 52,2jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.294). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (1.733); eraikin guztien % 90,1 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.032 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra85
2 gela428
3 gela1.232
4 gela1.294
5 gela693
6 gela379
7 gela edo gehiago358

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.733
1919-1949709
1950-195990
1960-196972
1970-1979281
1980-1989825
1990-1999335
2000-2009212
2010-2015142
2016 eta geroago88

Berogailu mota

1.036
3.032
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (1.036)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (210)Bloke-berogailua (Blockheizung) (35)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.032)Labe indibiduala (156)Berogailurik gabe (11)

Guztira 2.138 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.341, % 62,7). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.312).[3] Guztira 3.881 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.607, % 41,4).[4]

2.138bizitegi-eraikin
3.881etxegune

Eraikin mota

1.341
203
484
Etxe bakartua (1.341)Etxe atxikia (bikoitza) (203)Ilarako etxea (484)Bestelako eraikin mota (110)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.312
460
258
Etxebizitza bakarra (1.312)2 etxebizitza (460)3-6 etxebizitza (258)7-12 etxebizitza (92)13 etxebizitza edo gehiago (15)

Etxegunearen tamaina

1.607
1.353
505
Pertsona bakarra (1.607)2 pertsona (1.353)3 pertsona (505)4 pertsona (291)5 pertsona (85)6 pertsona (36)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]