Edukira joan

Le Vésinet

Le Vésinet
Le Vésinet
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Île-de-France
DepartamenduaYvelines
AlkateaBruno Coradetti (en) Itzuli
Izen ofizialaLe Vésinet
Jatorrizko izenaLe Vésinet
Posta kodea78110
Geografia
Koordenatuak48°53′38″N 2°07′56″E / 48.8939°N 2.1322°E / 48.8939; 2.1322
Mapa
Azalera5 km²
Altitudea26 m, 47 m eta 35 m
MugakideakChatou, Croissy-sur-Seine, Montesson eta Le Pecq
Demografia
Biztanleria15.554 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 8.023 (%51,1) (%48,9) 7.676 alt_right
Dentsitatea3.111 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1875eko maiatzaren 31
Hiri senidetuakWorcester, Oakwood, Montgomery konderria (Ohio), Outremont (en) Itzuli, Unterhaching, Municipality of Hunter's Hill (en) Itzuli eta Villanueva de la Cañada
levesinet.fr

Le Vésinet Frantziako udalerria da, Yvelines departamenduan dagoena, Île-de-France eskualdean. Azken erroldaren arabera 15.554 biztanle zituen 5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Chatou, Croissy-sur-Seine, Montesson eta Le Pecq.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Le Vésinet
Població amb 30063 habitants (2000)Chatou (1,6 km)
Població amb 14885 habitants (2000)Montesson (2,0 km)
Població amb 4623 habitants (2000)Le Port-Marly (2,2 km)
Població amb 15935 habitants (2000)Le Pecq (2,4 km)
Població amb 8416 habitants (2000)Bougival (3,3 km)
Població amb 7247 habitants (2000)Louveciennes (3,8 km)


CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoaren eta klima ozeaniko aldatuaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Parisko arroaren hego-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak, batez ere udaberrian (120-150 mm); negu hotza (3,5 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,7 °C-koa da, 14,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 644 mm-koa da, urtarrilean 10,6 euri-egun eta uztailean 0,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Trappes udalerrian dago, 16 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 686,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,6 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -15,8 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea030006000900012.00015.00018.00021.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 7.676 gizon, 8.023 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.10
 
95+
 
0.81
1.06
 
90-94
 
1.32
1.32
 
85-89
 
2.51
2.58
 
80-84
 
3.45
3.48
 
75-79
 
3.91
5.20
 
70-74
 
4.64
4.08
 
65-69
 
5.75
5.86
 
60-64
 
5.85
7.70
 
55-59
 
7.42
6.96
 
50-54
 
7.52
8.44
 
45-49
 
8.16
5.98
 
40-44
 
6.77
4.36
 
35-39
 
4.84
4.95
 
30-34
 
4.76
5.24
 
25-29
 
4.64
5.76
 
20-24
 
5.26
7.00
 
15-19
 
6.48
8.04
 
10-14
 
6.37
6.81
 
5-9
 
5.23
5.09
 
0-4
 
4.33
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Le Vésinet udalerrian 15.391 biztanle zeuden eta 6.816 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,26 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 35,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

15.391biztanle
6.816elkarbizitza-unitate
2,26lagun elkarbizitza-unitateko
4.338familia
Udalerria
% 31
% 26
% 36
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 4.338 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (2.111). Guraso bakarreko 452 familietatik 352etan ama zen guraso bakarra. 2.057 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 852k seme-alaba bakarra zuten etxean, 1.055k bi, eta 373k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 2.111 bikoteetatik 124tan (% 5,9) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.774
2.111
452
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean2.057
Seme-alaba bat852
Bi seme-alaba1.055
Hiru seme-alaba306
Lau edo gehiago67

15 urte edo gehiago zituzten 12.747 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 6,4 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 49,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 80,6).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 6
25-39% 20
40-54% 11
55-64% 16
65-79% 25
80 +% 49
Bikotean bizi da
15-24% 5
25-39% 62
40-54% 81
55-64% 78
65-79% 71
80 +% 46

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 51,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 11,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 6,5 izatezko bikotean eta % 5,2 PACS bidez lotuta). % 25,9 ezkongabeak ziren, % 5,8 alargunak eta % 5,1 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 51,6
Ezkongabea% 25,9
Izatezko bikotean% 6,5
Alarguna% 5,8
PACS bidez lotuta% 5,2
Dibortziatuta% 5,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: goi-mailako langileak (% 42,6), erretiratuak (% 28,0), erdi-mailako lanbideak (% 11,1), enplegatuak (% 6,7). Talde nagusia (goi-mailako langileak, % 42,6) Yvelines departamenduko batez bestekoaren (% 27,0) gainetik dago. 4 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,1).[9]

Udalerria
% 43
% 11
% 28
Yvelines
% 27
% 17
% 15
% 9
% 25
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 7.482 etxebizitza zeuden. Horietatik 6.740 egoitza nagusi ziren, 135 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 607 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (4.173), etxeak baino gehiago (3.207). Egoitza nagusietatik 4.623 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.982 alokairuan zeuden, 451 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 135 doan lagata.[10]

7.482etxebizitza
6.740egoitza nagusi
3.207etxe
4.173apartamentu

Etxebizitza multzoa

6.740
607
Egoitza nagusia (6.740)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (135)Hutsik (607)

Etxe mota

3.207
4.173
Etxea (3.207)Apartamentua (4.173)

Jabetza egoera

4.623
1.982
Jabeak (4.623)Alokairuan (1.982)HLM (451)Doan lagata (135)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (2.100).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.114
1919-19451.221
1946-19702.100
1971-19901.203
1991-2005441
2006-2020470

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (2.955). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (4.145 etxebizitzatan). 4.338 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 3.478 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 2.017tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela659
2 gela858
3 gela1.372
4 gela896
5 gela edo gehiago2.955

Berogailu mota

4.145
804
1.706
Gas sarea (4.145)Fuel-olioa (804)Elektrizitatea (1.706)Gas botila (16)Bestelakoak (69)

Aparkalekua eta ibilgailuak

4.338aparkalekua
3.478ibilgailu 1
2.017ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 9.530 biztanleetatik 7.245 aktibo ziren (% 76,0), horietako 6.732 lanean (% 70,6) eta 513 langabezian (aktiboen % 7,1).

9.53015-64 urteko biztanle
% 76,0aktibo
% 70,6lanean
% 7,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 25,4
25-54 urte% 93,0
55-64 urte% 71,9
Gizonak% 78,9
Emakumeak% 73,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 15,5
BEPC, brebeta% 4,9
CAP-BEP% 5,4
Batxilergoa% 12,3
Goi-mailako +2% 7,1
Goi-mailako +3/4% 8,9
Goi-mailako +5% 5,6

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

2.285 ez-aktibotik 1.276 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 55,8), 364 erretiraturik zeuden (% 15,9) eta 644 bestelako ez-aktibo ziren (% 28,2).

Ez-aktiboak

% 56
% 16
% 28
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 63
% 16
% 11
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 4.102 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 6.732 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

4.102enplegu udalerrian
% 79,6soldatapeko
% 20,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 49.120 eurokoa zen, eta biztanleen % 6 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

49.120 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 31.520 €
% 6,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,6

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 1.114 komertzioetatik, 3 erauzte enpresak ziren, 14 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 22 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 51 eraikuntza enpresak ziren, 183 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 17 garraio enpresak ziren, 35 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 53 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 80 finantziazio enpresak ziren, 91 higiezinen enpresak ziren, 309 zerbitzu enpresak ziren, 186 administrazio publikoko enpresak ziren eta 68 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 167 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa, 3 posta bulegoak, 17 banku bulegoak, 1 funeraria, 4 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 autoeskolak, 3 igeltseroak, 10 margolariak, 4 zurginak, 8 iturginak, 8 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 17 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 2 aldi baterako lan enpresak, 27 jatetxeak, 44 higiezinen agentziak, 8 tintoreriak eta 4 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 91 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 4 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 10 okindegiak, 10 harategiak, 1 kongelatu-denda zen, 1 arraindegi zen, 5 liburu dendak, 15 arropa dendak, 8 etxerako tresna dendak, 6 zapata-dendak, 2 elektrotresna dendak, 7 altzari dendak, 1 kirol-denda zen, 1 lur eta paretak apaintzeko denda zen, 4 drogeria, 3 lurrin-dendak, 4 bitxi-dendak eta 8 lore-dendak ziren.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 , tratamendu luzeetarako ospitale 1 bat, psikiatriko 1 bat eta 8 botika zegoen.

2009an 5 haur-eskola eta 9 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Le Vésinet udalerrian 2 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe eta 2 hezkuntza orokorreko lizeo.Bigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 1.418 ikasle zeuden eta hezkuntza orokorreko lizeoetan 1.512.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1923ko apirilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Trappes », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]