Edukira joan

Saint-Germain-en-Laye

Saint-Germain-en-Laye
Saint-Germain-en-Laye
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Île-de-France
DepartamenduaYvelines
BarrutiSaint-Germain-en-Layeko barrutia
Izen ofizialaSaint-Germain-en-Laye
Jatorrizko izenaSaint-Germain-en-Laye
Posta kodea78100
Geografia
Koordenatuak48°53′47″N 2°05′26″E / 48.8964°N 2.0906°E / 48.8964; 2.0906
Mapa
Azalera51,94 km²
MugakideakPoissy, Le Pecq, Chambourcy, Maisons-Laffitte, Le Mesnil-le-Roi, Mareil-Marly, Saint-Nom-la-Bretèche, Achères eta L'Étang-la-Ville
Demografia
Biztanleria45.931 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 23.611 (%52,1) (%47,9) 21.714 alt_right
Dentsitatea884 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1020
Hiri senidetuakAschaffenburg, Ayr, Winchester, Konstancin-Jeziorna, Schwelm eta Temara
saintgermainenlaye.fr

Saint-Germain-en-Laye Frantziako udalerria da, Yvelines departamenduan dagoena, Île-de-France eskualdean. Azken erroldaren arabera 45.931 biztanle zituen 51,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Poissy, Le Pecq, Chambourcy, Maisons-Laffitte, Le Mesnil-le-Roi, Mareil-Marly, Saint-Nom-la-Bretèche, Achères eta L'Étang-la-Ville.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Saint-Germain-en-Laye
Població amb 15935 habitants (2000)Le Pecq (0,7 km)
Població amb 3468 habitants (2000)Mareil-Marly (2,2 km)
Població amb 4623 habitants (2000)Le Port-Marly (2,5 km)
Població amb 4173 habitants (2000)Fourqueux (2,6 km)
Població amb 16399 habitants (2000)Le Vésinet (3,1 km)
Població amb 16606 habitants (2000)Marly-le-Roi (3,6 km)


CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoaren eta klima ozeaniko aldatuaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Parisko arroaren hego-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak, batez ere udaberrian (120-150 mm); negu hotza (3,5 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,5 °C-koa da, 14,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 661 mm-koa da, urtarrilean 10,8 euri-egun eta uztailean 7,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Trappes udalerrian dago, 14,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 686,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,6 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -15,8 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea010.00020.00030.00040.00050.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 21.714 gizon, 23.611 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.22
 
95+
 
0.53
0.81
 
90-94
 
1.34
1.33
 
85-89
 
2.32
2.05
 
80-84
 
3.21
3.44
 
75-79
 
3.52
3.89
 
70-74
 
4.39
3.89
 
65-69
 
5.07
5.25
 
60-64
 
5.25
5.86
 
55-59
 
6.03
7.08
 
50-54
 
7.26
8.05
 
45-49
 
7.45
7.14
 
40-44
 
7.24
5.73
 
35-39
 
6.56
6.98
 
30-34
 
5.68
5.10
 
25-29
 
5.01
4.68
 
20-24
 
5.00
7.59
 
15-19
 
6.21
7.71
 
10-14
 
7.20
6.87
 
5-9
 
5.84
6.32
 
0-4
 
4.89
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Saint-Germain-en-Laye udalerrian 45.071 biztanle zeuden eta 20.734 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,17 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 41,5), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

45.071biztanle
20.734elkarbizitza-unitate
2,17lagun elkarbizitza-unitateko
11.937familia
Udalerria
% 27
% 21
% 10
% 42
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 11.937 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (5.574). Guraso bakarreko 1.984 familietatik 1.602etan ama zen guraso bakarra. 5.111 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 2.769k seme-alaba bakarra zuten etxean, 2.638k bi, eta 1.417k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 5.574 bikoteetatik 348tan (% 6,2) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

4.378
5.574
1.984
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean5.111
Seme-alaba bat2.769
Bi seme-alaba2.638
Hiru seme-alaba1.054
Lau edo gehiago363

15 urte edo gehiago zituzten 37.150 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 12,4 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 48,6. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 73,1). 80 urte edo gehiagoko 2.692 biztanleetatik 2.491 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 201 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 12
25-39% 23
40-54% 16
55-64% 25
65-79% 30
80 +% 49
Bikotean bizi da
15-24% 5
25-39% 60
40-54% 73
55-64% 66
65-79% 66
80 +% 44

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 46,1 ezkonduta zegoen, eta beste % 12,0 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,3 izatezko bikotean eta % 4,7 PACS bidez lotuta). % 29,1 ezkongabeak ziren, % 5,8 alargunak eta % 7,1 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 46,1
Ezkongabea% 29,1
Izatezko bikotean% 7,3
Dibortziatuta% 7,1
Alarguna% 5,8
PACS bidez lotuta% 4,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: goi-mailako langileak (% 34,9), erretiratuak (% 24,5), erdi-mailako lanbideak (% 15,1), enplegatuak (% 12,3). Talde nagusia (goi-mailako langileak, % 34,9) Yvelines departamenduko batez bestekoaren (% 27,0) gainetik dago. 1 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona.[9]

Udalerria
% 35
% 15
% 12
% 25
Yvelines
% 27
% 17
% 15
% 9
% 25
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 22.547 etxebizitza zeuden. Horietatik 20.642 egoitza nagusi ziren, 936 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 968 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (17.689), etxeak baino gehiago (4.454). Egoitza nagusietatik 10.125 beren jabearen bizilekuak ziren, 9.535 alokairuan zeuden, 3.430 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 982 doan lagata.[10]

22.547etxebizitza
20.642egoitza nagusi
4.454etxe
17.689apartamentu

Etxebizitza multzoa

20.642
Egoitza nagusia (20.642)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (936)Hutsik (968)

Etxe mota

4.454
17.689
Etxea (4.454)Apartamentua (17.689)

Jabetza egoera

10.125
9.535
3.430
Jabeak (10.125)Alokairuan (9.535)HLM (3.430)Doan lagata (982)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (6.424).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik2.889
1919-19451.530
1946-19706.019
1971-19906.424
1991-20051.991
2006-20201.362

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (5.958). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (12.479 etxebizitzatan). 13.389 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 10.740 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 4.592tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela2.485
2 gela3.504
3 gela4.763
4 gela3.932
5 gela edo gehiago5.958

Berogailu mota

12.479
6.449
Gas sarea (12.479)Fuel-olioa (1.358)Elektrizitatea (6.449)Gas botila (89)Bestelakoak (267)

Aparkalekua eta ibilgailuak

13.389aparkalekua
10.740ibilgailu 1
4.592ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 28.812 biztanleetatik 22.121 aktibo ziren (% 76,8), horietako 20.023 lanean (% 69,5) eta 2.099 langabezian (aktiboen % 9,5).

28.81215-64 urteko biztanle
% 76,8aktibo
% 69,5lanean
% 9,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 29,5
25-54 urte% 92,0
55-64 urte% 74,1
Gizonak% 80,3
Emakumeak% 73,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 19,5
BEPC, brebeta% 24,1
CAP-BEP% 13,5
Batxilergoa% 13,3
Goi-mailako +2% 9,8
Goi-mailako +3/4% 8,2
Goi-mailako +5% 6,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

6.691 ez-aktibotik 3.780 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 56,5), 837 erretiraturik zeuden (% 12,5) eta 2.074 bestelako ez-aktibo ziren (% 31,0).

Ez-aktiboak

% 56
% 13
% 31
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 50
% 22
% 18
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 19.091 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 20.023 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

19.091enplegu udalerrian
% 85,0soldatapeko
% 15,0ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 37.970 eurokoa zen, eta biztanleen % 10 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

37.970 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 31.520 €
% 10,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,6

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 3.210 komertzioetatik, 6 erauzte enpresak ziren, 30 janari enpresak ziren, 9 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 70 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 227 eraikuntza enpresak ziren, 757 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 60 garraio enpresak ziren, 171 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 162 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 208 finantziazio enpresak ziren, 187 higiezinen enpresak ziren, 662 zerbitzu enpresak ziren, 478 administrazio publikoko enpresak ziren eta 182 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 522 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 2 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoak, 1 lan bilaketa bulegoa, 1 jendarmeria, 3 posta bulegoak, 35 banku bulegoak, 6 funerariak, 10 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 5 ibilgailuen alokairu bulegoak, 6 autoeskolak, 37 igeltseroak, 29 margolariak, 26 zurginak, 28 iturginak, 18 argiketariak, 38 eraikuntza enpresak, 38 ile apaindegiak, 7 albaitariak, 3 aldi baterako lan enpresak, 117 jatetxeak, 71 higiezinen agentziak, 18 tintoreriak eta 21 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 359 establezimendu komertzialetatik, 7 supermerkatuak, 2 brikolaje denda handika, 2 120 m2 baino gehiagoko dendak, 13 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 22 okindegiak, 8 harategiak, 2 kongelatu-dendak, 1 arraindegi zen, 18 liburu dendak, 167 arropa dendak, 25 etxerako tresna dendak, 23 zapata-dendak, 15 elektrotresna dendak, 10 altzari dendak, 9 kirol-dendak, 1 lur eta paretak apaintzeko denda zen, 6 drogeria, 10 lurrin-dendak, 9 bitxi-dendak eta 9 lore-dendak ziren.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 3 tratamendu laburretarako ospitale, 3 iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale, 2 tratamendu luzeetarako ospitale, 2 psikiatriko, urgentzia zentro 1 bat, 3 amatasun-klinika, 15 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 11 haur-eskola eta 13 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Saint-Germain-en-Laye udalerrian 9 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe, 10 hezkuntza orokorreko lizeo eta 3 lizeo teknologiko.Bigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 5.249 ikasle zeuden, Hezkuntza orokorreko lizeoetan ez zegoen 7.055 eta lizeo teknologikoetan 544.

Saint-Germain-en-Laye udalerrian 3 goi-mailako hezkuntza ez-unibertsitarioko zentroak zeuden, horietatik1 formakuntza teknikoko zentroa eta 2 osasun-formakuntzako zentroak.2 Unibertsitate zentroak zeuden, horietatik 1 unibertsitate-insituto bat zen, eta 1 goi mailako heziketa zentro pribatu bat zen.

Hirian Saint-Germain-en-Laye Ikasketa Politikoetako Institutua aurkitzen da.

Hirian ezagunak dira bere gazteluak (Chateau-Vieux, Chateau-Neuf-aren hondarrak, Château d'Hennemont), eta museo garrantzitsuak, (Arkeologi Museo Nazionala (Europako arkeologia bilduma handienetarikoa du) Musée du Prieuré, Claude Debussy Museoa, musikagilearen jaiotetxean).

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1923ko apirilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Trappes », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]