Edukira joan

Octeville-sur-Mer

Octeville-sur-Mer
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Normandia
Departamendua Itsas Sena
BarrutiLe Havreko barrutia
Kantonamenducanton of Montivilliers
AlkateaJean-Louis Rousselin (en) Itzuli
Izen ofizialaOcteville-sur-Mer
Octeville
Posta kodea76930
Geografia
Koordenatuak49°33′21″N 0°07′01″E / 49.5558°N 0.1169°E / 49.5558; 0.1169
Mapa
Azalera20,37 km²
Altitudea0 m, 105 m eta 85 m
MugakideakCauville-sur-Mer, Fontaine-la-Mallet, Fontenay, Le Havre eta Montivilliers
Demografia
Biztanleria6.172 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.067 (%49,9) (%50,1) 3.081 alt_right
Dentsitatea303 bizt/km²
octevillesurmer.fr

Octeville-sur-Mer Frantziako udalerria da, Itsas Sena departamenduan dagoena, Normandia eskualdean. Azken erroldaren arabera 6.172 biztanle zituen 20,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cauville-sur-Mer, Fontaine-la-Mallet, Fontenay, Le Havre eta Montivilliers.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Octeville-sur-MerOcteville-sur-Mer
Població amb 1037 habitants (2000)Fontenay (5,0 km)
Població amb 16241 habitants (2000)Montivilliers (5,6 km)
Població amb 831 habitants (2000)Mannevillette (6,3 km)
Població amb 631 habitants (2000)Heuqueville (7,0 km)
Població amb 179751 habitants (2000)Le Havre (7,1 km)
Població amb 1137 habitants (2000)Rolleville (7,5 km)
Població amb 2823 habitants (2000)Épouville (7,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko Mantxako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi urria (1550 ordu/urte); aire-hezetasun handia neguan; haize gogorrak maiz)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,4 °C-koa da, 12,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 891 mm-koa da, urtarrilean 12,9 euri-egun eta uztailean 8,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, udalerrian bertan dagoen Météo-France estazioan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 790,7 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,1 °C-koa da, 2026ko ekainaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -10,7 °C-koa da, 1997ko urtarrilaren 2an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,9 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena abuztua da (18,4 °C) eta hotzena urtarrila (6,3 °C). Urteko prezipitazioa 804 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (99 mm) eta lehorrena uztaila (50 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,31 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (11,0 °C) baino 1,6 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenetatik lau 2000tik aurrerakoak dira (2020, 2022, 2023 eta 2025). Urterik beroena 2022 izan zen (13,2 °C) eta hotzena 1963 (9,3 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Octeville-sur-Mer)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 6.3 6.3 8.2 10.3 13.4 16.3 18.1 18.4 16.2 13.2 9.6 7.0 11.9
Pilatutako prezipitazioa (mm) 69 56 52 51 56 58 50 66 67 91 91 99 804
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,0 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,0+0,9+1,2+1,4+1,3+1,4+1,1+1,2+0,5+0,3+0,9+0,7
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,0 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea10002000300040005000600070001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.081 gizon, 3.067 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.16
0.16
 
90-94
 
0.16
0.94
 
85-89
 
2.15
2.17
 
80-84
 
2.61
5.42
 
75-79
 
4.96
6.36
 
70-74
 
5.93
6.23
 
65-69
 
7.96
7.37
 
60-64
 
8.12
8.47
 
55-59
 
9.03
7.72
 
50-54
 
7.83
5.71
 
45-49
 
5.12
7.56
 
40-44
 
5.97
6.43
 
35-39
 
7.83
3.05
 
30-34
 
4.37
3.67
 
25-29
 
2.54
2.79
 
20-24
 
2.97
6.46
 
15-19
 
4.50
8.86
 
10-14
 
9.26
7.30
 
5-9
 
5.54
3.31
 
0-4
 
3.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Octeville-sur-Mer udalerrian 6.172 biztanle zeuden eta 2.490 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,48 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 41,5). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 19,0 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

6.172biztanle
2.490elkarbizitza-unitate
2,48lagun elkarbizitza-unitateko
2.018familia
Udalerria
% 35
% 41
% 19
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.018 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.038). Guraso bakarreko 108 familietatik 64etan ama zen guraso bakarra. 1.166 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 259k seme-alaba bakarra zuten etxean, 454k bi, eta 139k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 872 bikoteetatik 101tan (% 11,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

1.038
872
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.166
Seme-alaba bat259
Bi seme-alaba454
Hiru seme-alaba123
Lau edo gehiago16

15 urte edo gehiago zituzten 5.048 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 41,0. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 88,8).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 1
25-39% 5
40-54% 5
55-64% 8
65-79% 16
80 +% 41
Bikotean bizi da
15-24% 6
25-39% 79
40-54% 87
55-64% 89
65-79% 82
80 +% 56

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 58,1 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,7 izatezko bikotean eta % 8,2 PACS bidez lotuta). % 17,6 ezkongabeak ziren, % 5,4 alargunak eta % 3,0 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 58,1
Ezkongabea% 17,6
PACS bidez lotuta% 8,2
Izatezko bikotean% 7,7
Alarguna% 5,4
Dibortziatuta% 3,0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 38,2), erdi-mailako lanbideak (% 14,6), goi-mailako langileak (% 13,6), eskulangileak (% 12,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 38,2) Itsas Sena departamenduko batez bestekoaren (% 31,6) gainetik dago. 15 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).[10]

Udalerria
% 14
% 15
% 12
% 13
% 38
Itsas Sena
% 10
% 16
% 16
% 16
% 32
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.616 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.494 egoitza nagusi ziren, 21 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 101 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.424), eta apartamentuak gutxi ziren (188). Egoitza nagusietatik 2.018 beren jabearen bizilekuak ziren, 459 alokairuan zeuden, 236 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 17 doan lagata.[11]

2.616etxebizitza
2.494egoitza nagusi
2.424etxe
188apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.494
Egoitza nagusia (2.494)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (21)Hutsik (101)

Etxe mota

2.424
Etxea (2.424)Apartamentua (188)

Jabetza egoera

2.018
459
236
Jabeak (2.018)Alokairuan (459)HLM (236)Doan lagata (17)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (763).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik153
1919-194591
1946-1970228
1971-1990763
1991-2005605
2006-2020547

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.659). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.176 etxebizitzatan). 2.175 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 812 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.576tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela3
2 gela59
3 gela250
4 gela523
5 gela edo gehiago1.659

Berogailu mota

695
1.176
407
Gas sarea (695)Fuel-olioa (150)Elektrizitatea (1.176)Gas botila (65)Bestelakoak (407)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.175aparkalekua
812ibilgailu 1
1.576ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 3.673 biztanleetatik 2.791 aktibo ziren (% 76,0), horietako 2.644 lanean (% 72,0) eta 147 langabezian (aktiboen % 5,3).

3.67315-64 urteko biztanle
% 76,0aktibo
% 72,0lanean
% 5,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 37,6
25-54 urte% 94,9
55-64 urte% 59,4
Gizonak% 76,2
Emakumeak% 75,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 15,3
BEPC, brebeta% 1,5
CAP-BEP% 8,0
Batxilergoa% 6,1
Goi-mailako +2% 4,1
Goi-mailako +3/4% 1,4
Goi-mailako +5% 4,1

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

882 ez-aktibotik 344 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 39,0), 339 erretiraturik zeuden (% 38,4) eta 199 bestelako ez-aktibo ziren (% 22,6).

Ez-aktiboak

% 39
% 38
% 23
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 19
% 30
% 25
% 18
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.091 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.644 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

2.091enplegu udalerrian
% 88,9soldatapeko
% 11,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 32.930 eurokoa zen, eta biztanleen % 5 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

32.930 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.940 €
% 5,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 16,6

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 197 komertzioetatik, 3 janari enpresak ziren, 3 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 15 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 27 eraikuntza enpresak ziren, 36 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 12 garraio enpresak ziren, 8 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 24 finantziazio enpresak ziren, 9 higiezinen enpresak ziren, 24 zerbitzu enpresak ziren, 23 administrazio publikoko enpresak ziren eta 11 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 47 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 banku bulegoa, 4 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 1 autoeskola, 4 igeltseroak, 4 margolariak, 8 zurginak, 6 iturginak, 2 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 3 ile apaindegiak, 5 jatetxeak, 3 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 2 apaindegiak.[13]

2009an zeuden 9 establezimendu komertzialetatik, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 2 okindegiak, 2 harategiak, 1 liburu denda zen, 1 arropa denda zen eta 2 lore-dendak ziren.[14]

2000. urtean Octeville-sur-Mer udalerrian 43 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.428 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 2 osasun-ekipamenduak botika ziren.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1994ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 5,3 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Octeville », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]