Edukira joan

Orbassano

Orbassano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Piemonte
Italiako hiri metropolitarraTuringo Hiri Metropolitanoa
Izen ofizialaOrbassano
Posta kodea10043
ISTAT kodea001171
HerriburuaOrbassano
Geografia
Koordenatuak45°00′26″N 7°32′13″E / 45.007263°N 7.536919°E / 45.007263; 7.536919
Mapa
Azalera22,21 km²
Altitudea273 m
MugakideakCandiolo, None, Rivoli, Turin, Beinasco, Rivalta di Torino, Volvera eta Nichelino
Demografia
Biztanleria23.061 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.038 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia011
Hiri senidetuakEłk eta Nogent-sur-Oise
Katastro kodeaG087
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaTO
comune.orbassano.to.it

Orbassano Italiako udalerri bat da. Turingo Hiri Metropolitanoan kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 23.061 biztanle ditu, 22,21 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Candiolo, None, Rivoli, Turin, Beinasco, Rivalta di Torino, Volvera eta Nichelino.

BiztanleriaUrtea0500010.00015.00020.00025.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 10.970 gizon, 11.809 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.05
0.08
 
95-99
 
0.35
0.91
 
90-94
 
1.69
2.23
 
85-89
 
3.65
3.62
 
80-84
 
4.78
5.79
 
75-79
 
6.38
6.17
 
70-74
 
6.56
6.51
 
65-69
 
7.23
6.86
 
60-64
 
7.58
8.09
 
55-59
 
7.94
8.54
 
50-54
 
7.54
6.68
 
45-49
 
6.75
6.04
 
40-44
 
5.80
5.40
 
35-39
 
5.08
5.31
 
30-34
 
4.51
4.61
 
25-29
 
4.53
4.97
 
20-24
 
4.45
5.37
 
15-19
 
4.22
5.15
 
10-14
 
4.38
4.30
 
5-9
 
3.33
3.35
 
0-4
 
3.21
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 11.444 etxebizitza zeuden: 10.296 (% 90) okupatuta eta 1.148 (% 10) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 70,8 jabetzan zeuden, % 25,1 alokairuan eta % 4,1 beste titulu batekin.

11.444etxebizitza (2021)
10.296okupatuak
1.148hutsik (% 10)

Erabilera (2021)

10.296
1.148
Okupatuak (10.296)Hutsik edo ez-okupatuak (1.148)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

70,8
25,1
Jabetzan (70,8)Alokairuan (25,1)Beste titulu batekin (4,1)

2024an 10.540 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.693 (% 35) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

10.540etxegune (2024)
3.693pertsona bakarrekoak (% 35)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.693
2 kide3.489
3 kide1.856
4 kide1.201
5 kide edo gehiago301

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]