Edukira joan

Ospedaletti

Ospedaletti
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
ProbintziaImperia
EskualdeaLiguria
AlkateaEraldo Crespi
Izen ofizialaOspedaletti
Posta kodea18014
ISTAT kodea008039
HerriburuaOspedaletti
Geografia
Koordenatuak43°48′02″N 7°43′04″E / 43.800589°N 7.717694°E / 43.800589; 7.717694
Mapa
Azalera5,15 km²
Altitudea5
MugakideakBordighera, Scampia (en) Itzuli, Seborga eta Vallebona
Demografia
Biztanleria3.147 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea710,29 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0184
Hiri senidetuakSoulac-sur-Mer
Katastro kodeaG164
Sailkapen sismikoa3s (Txiki-ertaina)
MatrikulaIM
http://www.comune.ospedaletti.im.it/

Ospedaletti Italiako hiri bat da, Liguria eskualdeko Imperia probintzian dagoena eta 3658 biztanle dituena.

Hiri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Geografia fisikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Anfiteatro natural batean kokatua, Capo Nero eta Capo Sant'Angelo artean, Sanremoko erdigunetik sei kilometrora baino ez dago. Hiriburutik 30 kilometro ingurura dago.

Landaretza azpitropikal dizdiratsuak, urbanizazio moderatu eta jauntar batekin bateratua, Ospedaletti erresidentzia gune erakargarri bihurtzen dute Riviera dei Fiorin. Bertako klima oso leuna da: gehiago sakontzeko ikusi Ospedalettiko Meteorologia Estazioari buruzko artikulua.

Ospedalettirekin lotutako pertsonaiak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bordighera, Scampia (en) Itzuli, Seborga eta Vallebona.

BiztanleriaUrtea050010001500200025003000350040001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.548 gizon, 1.656 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.06
0.26
 
95-99
 
0.60
1.23
 
90-94
 
2.23
2.71
 
85-89
 
4.65
4.84
 
80-84
 
6.04
5.88
 
75-79
 
7.19
6.14
 
70-74
 
5.80
8.40
 
65-69
 
8.94
9.56
 
60-64
 
9.36
10.08
 
55-59
 
8.45
7.95
 
50-54
 
7.13
5.75
 
45-49
 
5.74
4.78
 
40-44
 
5.86
4.33
 
35-39
 
4.95
3.81
 
30-34
 
3.44
4.91
 
25-29
 
3.93
5.43
 
20-24
 
3.56
4.20
 
15-19
 
3.74
2.84
 
10-14
 
3.32
3.75
 
5-9
 
3.02
3.17
 
0-4
 
1.99
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.165 etxebizitza zeuden: 1.693 (% 32,8) okupatuta eta 3.472 (% 67,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 65,4 jabetzan zeuden, % 27,2 alokairuan eta % 7,3 beste titulu batekin.

5.165etxebizitza (2021)
1.693okupatuak
3.472hutsik (% 67,2)

Erabilera (2021)

1.693
3.472
Okupatuak (1.693)Hutsik edo ez-okupatuak (3.472)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

65,4
27,2
Jabetzan (65,4)Alokairuan (27,2)Beste titulu batekin (7,3)

2024an 1.737 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 882 (% 50,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,8 kide zeuden.

1.737etxegune (2024)
882pertsona bakarrekoak (% 50,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide882
2 kide479
3 kide209
4 kide127
5 kide edo gehiago40

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]