Edukira joan

Puruándiro (udalerria)

Puruándiro
Mexikoko udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Mexiko
Mexikoko estatu Michoacán
HerriburuaPuruándiro (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak20°05′17″N 101°30′57″W / 20.0881°N 101.5158°W / 20.0881; -101.5158
Mapa
Altitudea1.867 m
Demografia
Biztanleria84.952

Puruándiro Mexikoko udalerri bat da. Michoacán de Ocampo estatuan kokatua dago. Azken zentsuaren arabera 84.952 biztanle zituen, km²ko azaleran. Herriburua Puruándiro da.

Udalerriko herririk handienak Puruándiro, Villachuato, Galeana, Santa Clara eta Janamuato dira. Honako mapan ikus ditzakezu 10 biztanletik gorako herriak.

Mapa
OpenStreetMaps buruz
Mapsa: erabilera baldintzak
4km
2.5milia
25
24
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
1
Puruándiro (biztanleria 67,644)
2
Villachuato (biztanleria 4,195)
3
Galeana (biztanleria 2,886)
4
Santa Clara (biztanleria 2,423)
5
Janamuato (biztanleria 2,100)
6
Isaac Arriaga (biztanleria 2,077)
7
Manuel Villalongín (biztanleria 1,836)
8
San Lorenzo (biztanleria 1,651)
9
Las Letras (biztanleria 1,416)
10
El Pilar (biztanleria 1,136)
11
Janambo (biztanleria 1,093)
12
Sanguijuelas (biztanleria 1,085)
13
Las Ranas (biztanleria 780)
14
Ururuta (biztanleria 765)
15
La Excusa (biztanleria 687)
16
San Nicolás (biztanleria 646)
17
Huatajo (biztanleria 620)
18
Nuevo Progreso (Casas Viejas) (biztanleria 562)
19
San Pedro (San Pedro Carano) (biztanleria 473)
20
Las Tortugas (biztanleria 421)
21
La Quemada (biztanleria 418)
22
San José Otunguitiro (biztanleria 412)
23
El Granjenal (biztanleria 353)
24
El Rincón de Don Pedro (biztanleria 146)
25
La Quemadita (biztanleria 136)

2020ko Mexikoko biztanleria eta etxebizitza-erroldaketaren arabera 69.260 biztanle zeuden. Biztanleen % 26,7 14 urtetik beherakoak ziren eta % 11,1 65 urtetik gorakoak. 100 emakumeko, 92,7 gizon zeuden, eta 15 urtetik gorako 100 emakumeko, 88,5 gizon zeuden adin-talde horretan.[1]

Biztanleria-piramidea 2020
Guztira: 33.311 gizon, 35.949 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
1.37
 
85+
 
1.49
1.47
 
80-84
 
1.45
2.10
 
75-79
 
2.05
3.00
 
70-74
 
2.80
3.08
 
65-69
 
3.45
3.70
 
60-64
 
4.09
4.13
 
55-59
 
4.38
4.60
 
50-54
 
5.65
6.26
 
45-49
 
5.94
6.45
 
40-44
 
6.83
6.18
 
35-39
 
6.50
6.24
 
30-34
 
6.87
6.23
 
25-29
 
6.77
7.66
 
20-24
 
7.95
9.08
 
15-19
 
8.70
10.10
 
10-14
 
8.72
9.38
 
5-9
 
8.37
8.99
 
0-4
 
7.97
Iturria: Datu hauek Mexiko Erroldatik eskuratu dira. Erroldako jatorrizko datuak ikus daitezke erreferentzian[2]. Datuak aldatzeko, begiratu Wikimedia Commonsetik kargatutako fitxategia.

Etniak eta hizkuntzak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Biztanleen % 0,1k hizkuntza indigenaren bat hitz egiten zuen (5 urte baino gehiago zuten 90 biztanlek). Haietatik, % 100,0k gaztelania ere bazekiten eta % 0,0k ez zekiten gaztelaniarik. Bestalde, biztanleen % 0,6k bere burua afromexikartzat edo afro-ondorengotzat jotzen zuen.[3]

Jaioterriari dagokionez, biztanleen % 92,2 udalerria dagoen estatuan jaio ziren eta % 6,5 beste estatu batean. Gainera, % 1,3 atzerrian jaiotakoak ziren (atzerrian jaiotakoen artean, 100 emakumeko 88,9 gizon). Estatu arteko migrazio berriari dagokionez (2015-2020), beste estatu batetik 1.238 lagun iritsi ziren udalerrira (biztanleriaren % 1,4), eta 1.119 lagunek udalerria utzi zuten beste estatu batera joateko. Atzerrira emigratu zutenen artean, arrazoi nagusiak familia (% 57,1) eta lana (% 23,6) izan ziren.[4][5]

Migrazioa
Jaioterria
92,2 %
Estatu berean jaioak Beste estatu batean jaioak Atzerrian jaioak
Nazioarteko emigrazioaren arrazoia
23,6 %
57,1 %
7,6 %
Lana Familia Hezkuntza Segurtasunik eza Bestelakoa

Udalerrian 18.500 etxegune zeuden. Batez beste, etxegune bakoitzak 3,7 kide zituen eta % 28,8etan emakumezkoa zen buru. Egoera zibilari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 58,5 ezkonduta edo izatezko bikotekidea zuen, % 31,7 ezkongabea zen eta % 9,8 lehenago ezkondua (banandua, dibortziatua edo alarguna) zen. Ugalkortasunari dagokionez, emakumeko bizirik jaiotako seme-alaben batez bestekoa 2,56 zen.[6]

Egoera zibila
12 urte eta gehiagoko biztanleria
58,5 %
31,7 %
9,8 %
Ezkondua edo izatezko bikotea Ezkongabea Lehenago ezkondua

Hezkuntza maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Eskolatze-maila, batez beste, 7,3 urtekoa zen. Emakumezkoen artean 7,4 urtekoa zen eta gizonezkoen artean 7,1 urtekoa. 15 urte eta gehiagoko biztanleen % 8,8 analfabetoa zen. Eskola-asistentziari dagokionez, 15-17 urte bitartekoen % 55,8 eta 18-24 urte bitartekoen % 19,7 eskolara joaten ziren. 12-14 urte bitartekoen % 13,9 ez zen eskolara joaten.[7]

2020. urtean, erlijioari dagokionez, biztanleen % 93,8 katolikoa zen, % 3,4 talde protestante edo ebanjeliko batekoa zen, % 0,0 beste erlijio batekoa eta % 2,8 erlijiorik gabekoa zen.[8]

Erlijioa
Biztanleriaren gaineko ehunekoa
93,8 %
Katolikoa Ebanjelikoa/protestantea Beste erlijio bat Erlijiorik gabe

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2020. urtean, jarduera-tasari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 57,7 ekonomikoki aktiboa zen, hau da, lanean edo lan bila zebilen (31.344 pertsona). Tasa horrek generoen araberako aldea nabarmentzen zuen: % 39,1 izan zen emakumeen artean eta % 78,4 gizonen artean. Biztanleria aktiboaren % 1,4 langabezian zegoen (427 pertsona).[9]

INEGIren 2020ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 28.959 etxebizitza zeuden. Horietatik 18.500 (% 63,9) modu partikularrean okupatuta zeuden, 6.516 (% 22,5) hutsik eta 3.935 (% 13,6) aldi baterako erabilerakoak. Etxebizitza okupatu bakoitzean batez beste 3,74 biztanle bizi ziren, guztira 69.212 biztanle udalerrian.[10]

28.959etxebizitza
18.500okupatuta
69.212biztanle
3,74biztanle/etxebizitza, batez beste

Etxebizitza multzoa

18.500
6.516
3.935
Okupatuta (18.500)Hutsik (6.516)Aldi baterakoa (3.935)

Gela kopuruari dagokionez, gehienek hiru gela edo gehiago zituzten (15.654, % 84,8), 2.405 (% 13,0) bi gelakoak eta 407 (% 2,2) gela bakarrekoak. Oinarrizko zerbitzuei begira, ia etxebizitza guztiek argindarra (% 99,8), hodi bidezko ura (% 98,4) eta saneamendua (% 96,2) zituzten, eta % 95,0 hirurak batera. Ondasun iraunkorrei dagokienez, % 93,7 hozkailua zuten eta % 78,3 garbigailua; sakelako telefonoa ia orokorra zen (% 85,8), baina telefono finkoa askoz gutxiagotan (% 26,4). Interneteko konexioa % 44,2an zegoen eta ordenagailua % 25,9an. Etxebizitzen % 0,6k ez zuen inolako ondasunik, eta % 1,3k ez zuen inolako informazio- eta komunikazio-teknologiarik.[10]

Gela kopurua

1 gela407
2 gela2.405
3 gela edo gehiago15.654

Oinarrizko zerbitzuak

% 99,8argindarra
% 98,4hodizko ura
% 96,2saneamendua
% 95,0hirurak batera

Ondasunak eta IKT

Hozkailua% 93,7
Sakelakoa% 85,8
Garbigailua% 78,3
Internet% 44,2
Autoa% 47,7
Ordenagailua% 25,9
Telefono finkoa% 26,4

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  2. ↑ (Gaztelaniaz) Geografía(INEGI), Instituto Nacional de Estadística y. «Censo de Población y Vivienda (CPV) 2020» www.inegi.org.mx (kontsulta data: 2026-09-06).
  3. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  4. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) Banco de Indicadores: Migración. INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  8. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  9. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  10. 1 2 (Gaztelaniaz) «Principales resultados por localidad (ITER)» Censo de Poblacion y Vivienda 2020 (INEGI).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]