Edukira joan

San Mauro Torinese

San Mauro Torinese
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Piemonte
Italiako hiri metropolitarraTuringo Hiri Metropolitanoa
Izen ofizialaSan Mauro Torinese
Posta kodea10099
ISTAT kodea001249
HerriburuaSan Mauro Torinese
Geografia
Koordenatuak45°06′14″N 7°45′13″E / 45.1039°N 7.7536°E / 45.1039; 7.7536
Mapa
Azalera12,55 km²
Altitudea211 m
MugakideakBaldissero Torinese, Castiglione Torinese, Turin eta Settimo Torinese
Demografia
Biztanleria18.581 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.481 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia011
Hiri senidetuakMirande eta L'Eliana
Katastro kodeaI030
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaTO
comune.sanmaurotorinese.to.it

San Mauro Torinese Italiako udalerri bat da. Turingo Hiri Metropolitanoan kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 18.581 biztanle ditu, 12,55 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Baldissero Torinese, Castiglione Torinese, Turin eta Settimo Torinese.

BiztanleriaUrtea030006000900012.00015.00018.00021.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 8.828 gizon, 9.439 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.08
0.18
 
95-99
 
0.48
0.87
 
90-94
 
1.77
2.90
 
85-89
 
3.66
4.10
 
80-84
 
4.40
5.99
 
75-79
 
6.89
6.05
 
70-74
 
6.72
7.27
 
65-69
 
7.27
8.17
 
60-64
 
8.28
8.55
 
55-59
 
8.71
8.14
 
50-54
 
7.53
6.79
 
45-49
 
6.23
5.21
 
40-44
 
5.06
5.20
 
35-39
 
4.82
4.41
 
30-34
 
4.16
5.49
 
25-29
 
4.46
4.77
 
20-24
 
4.67
4.92
 
15-19
 
4.88
4.68
 
10-14
 
4.12
3.55
 
5-9
 
3.21
2.74
 
0-4
 
2.60
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 9.587 etxebizitza zeuden: 8.233 (% 85,9) okupatuta eta 1.354 (% 14,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,3 jabetzan zeuden, % 19,6 alokairuan eta % 5,1 beste titulu batekin.

9.587etxebizitza (2021)
8.233okupatuak
1.354hutsik (% 14,1)

Erabilera (2021)

8.233
1.354
Okupatuak (8.233)Hutsik edo ez-okupatuak (1.354)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,3
19,6
Jabetzan (75,3)Alokairuan (19,6)Beste titulu batekin (5,1)

2024an 8.433 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.933 (% 34,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

8.433etxegune (2024)
2.933pertsona bakarrekoak (% 34,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.933
2 kide2.740
3 kide1.534
4 kide1.017
5 kide edo gehiago209

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]