Edukira joan

San Pedro Cholula (udalerria)

San Pedro Cholula
San Pedro Cholula
Mexikoko udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Mexiko
Mexikoko estatu Puebla
Izen ofizialaSan Pedro Cholula
Jatorrizko izenaSan Pedro Cholula
HerriburuaCholula
Geografia
Koordenatuak19°04′15″N 98°20′12″W / 19.0707°N 98.3367°W / 19.0707; -98.3367
Mapa
Azalera76,3 km²
Altitudea2.190 m
Demografia
Biztanleria129.032 (2015)
Dentsitatea1.691 bizt/km²

San Pedro Cholula Mexikoko udalerri bat da. Puebla estatuan kokatua dago. Azken zentsuaren arabera 129.032 biztanle zituen, 76,3 km²ko azaleran. Herriburua Cholula de Rivadavia da.

Udalerriko herririk handienak Cholula, Santiago Momoxpan, San Gregorio Zacapechpan, San Francisco Coapan eta Toscana dira. Honako mapan ikus ditzakezu 10 biztanletik gorako herriak.

Mapa
OpenStreetMaps buruz
Mapsa: erabilera baldintzak
2km
1.2milia
6
5
4
3
2
1
1 Cholula (biztanleria 102,260)
1 Cholula (biztanleria 102,260)
1
Cholula (biztanleria 102,260)
2
Santiago Momoxpan (biztanleria 20,283)
3
San Gregorio Zacapechpan (biztanleria 6,699)
4
San Francisco Coapan (biztanleria 2,720)
5
Toscana (biztanleria 112)
6
San José (biztanleria 31)

2020ko Mexikoko biztanleria eta etxebizitza-erroldaketaren arabera 138.433 biztanle zeuden. Biztanleen % 23,5 14 urtetik beherakoak ziren eta % 7,8 65 urtetik gorakoak. 100 emakumeko, 92,3 gizon zeuden, eta 15 urtetik gorako 100 emakumeko, 88,7 gizon zeuden adin-talde horretan.[1]

Biztanleria-piramidea 2020
Guztira: 66.262 gizon, 71.789 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.60
 
85+
 
0.91
0.74
 
80-84
 
0.98
1.12
 
75-79
 
1.38
1.89
 
70-74
 
2.16
2.78
 
65-69
 
3.05
3.73
 
60-64
 
4.14
4.81
 
55-59
 
5.05
5.57
 
50-54
 
6.21
6.46
 
45-49
 
7.02
6.72
 
40-44
 
7.39
7.13
 
35-39
 
7.67
7.15
 
30-34
 
7.30
8.12
 
25-29
 
7.98
9.15
 
20-24
 
8.38
8.83
 
15-19
 
8.22
8.37
 
10-14
 
7.38
8.58
 
5-9
 
7.40
8.23
 
0-4
 
7.38
Iturria: Datu hauek Mexiko Erroldatik eskuratu dira. Erroldako jatorrizko datuak ikus daitezke erreferentzian[2]. Datuak aldatzeko, begiratu Wikimedia Commonsetik kargatutako fitxategia.

Etniak eta hizkuntzak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Biztanleen % 1,2k hizkuntza indigenaren bat hitz egiten zuen (5 urte baino gehiago zuten 1.660 biztanlek). Haietatik, % 97,0k gaztelania ere bazekiten eta % 0,6k ez zekiten gaztelaniarik. Bestalde, biztanleen % 1,9k bere burua afromexikartzat edo afro-ondorengotzat jotzen zuen.[3]

Jaioterriari dagokionez, biztanleen % 85,6 udalerria dagoen estatuan jaio ziren eta % 13,1 beste estatu batean. Gainera, % 0,9 atzerrian jaiotakoak ziren (atzerrian jaiotakoen artean, 100 emakumeko 100,3 gizon). Estatu arteko migrazio berriari dagokionez (2015-2020), beste estatu batetik 8.024 lagun iritsi ziren udalerrira (biztanleriaren % 3,5), eta 9.114 lagunek udalerria utzi zuten beste estatu batera joateko. Atzerrira emigratu zutenen artean, arrazoi nagusiak familia (% 43,0) eta lana (% 24,6) izan ziren.[4][5]

Migrazioa
Jaioterria
85,6 %
13,1 %
Estatu berean jaioak Beste estatu batean jaioak Atzerrian jaioak
Nazioarteko emigrazioaren arrazoia
24,6 %
43,0 %
8,5 %
14,7 %
Lana Familia Hezkuntza Segurtasunik eza Bestelakoa

Udalerrian 36.572 etxegune zeuden. Batez beste, etxegune bakoitzak 3,8 kide zituen eta % 33,0etan emakumezkoa zen buru. Egoera zibilari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 53,1 ezkonduta edo izatezko bikotekidea zuen, % 35,1 ezkongabea zen eta % 11,8 lehenago ezkondua (banandua, dibortziatua edo alarguna) zen. Ugalkortasunari dagokionez, emakumeko bizirik jaiotako seme-alaben batez bestekoa 1,88 zen.[6]

Egoera zibila
12 urte eta gehiagoko biztanleria
53,1 %
35,1 %
11,8 %
Ezkondua edo izatezko bikotea Ezkongabea Lehenago ezkondua

Hezkuntza maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Eskolatze-maila, batez beste, 10,9 urtekoa zen. Emakumezkoen artean 10,8 urtekoa zen eta gizonezkoen artean 11,1 urtekoa. 15 urte eta gehiagoko biztanleen % 2,3 analfabetoa zen. Eskola-asistentziari dagokionez, 15-17 urte bitartekoen % 80,2 eta 18-24 urte bitartekoen % 42,6 eskolara joaten ziren. 12-14 urte bitartekoen % 8,4 ez zen eskolara joaten.[7]

2020. urtean, erlijioari dagokionez, biztanleen % 83,7 katolikoa zen, % 8,5 talde protestante edo ebanjeliko batekoa zen, % 0,3 beste erlijio batekoa eta % 7,6 erlijiorik gabekoa zen.[8]

Erlijioa
Biztanleriaren gaineko ehunekoa
83,7 %
8,5 %
Katolikoa Ebanjelikoa/protestantea Beste erlijio bat Erlijiorik gabe

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2020. urtean, jarduera-tasari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 64,1 ekonomikoki aktiboa zen, hau da, lanean edo lan bila zebilen (71.569 pertsona). Tasa horrek generoen araberako aldea nabarmentzen zuen: % 52,8 izan zen emakumeen artean eta % 76,7 gizonen artean. Biztanleria aktiboaren % 1,8 langabezian zegoen (1.290 pertsona).[9]

INEGIren 2020ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 43.528 etxebizitza zeuden. Horietatik 36.572 (% 84,0) modu partikularrean okupatuta zeuden, 5.483 (% 12,6) hutsik eta 1.464 (% 3,4) aldi baterako erabilerakoak. Etxebizitza okupatu bakoitzean batez beste 3,77 biztanle bizi ziren, guztira 137.810 biztanle udalerrian.[10]

43.528etxebizitza
36.572okupatuta
137.810biztanle
3,77biztanle/etxebizitza, batez beste

Etxebizitza multzoa

36.572
5.483
Okupatuta (36.572)Hutsik (5.483)Aldi baterakoa (1.464)

Gela kopuruari dagokionez, gehienek hiru gela edo gehiago zituzten (31.570, % 86,8), 3.503 (% 9,6) bi gelakoak eta 1.283 (% 3,5) gela bakarrekoak. Oinarrizko zerbitzuei begira, ia etxebizitza guztiek argindarra (% 99,4), hodi bidezko ura (% 97,3) eta saneamendua (% 98,7) zituzten, eta % 96,6 hirurak batera. Ondasun iraunkorrei dagokienez, % 88,5 hozkailua zuten eta % 74,3 garbigailua; sakelako telefonoa ia orokorra zen (% 90,5), baina telefono finkoa askoz gutxiagotan (% 51,2). Interneteko konexioa % 64,3an zegoen eta ordenagailua % 50,9an. Etxebizitzen % 0,3k ez zuen inolako ondasunik, eta % 0,7k ez zuen inolako informazio- eta komunikazio-teknologiarik.[10]

Gela kopurua

1 gela1.283
2 gela3.503
3 gela edo gehiago31.570

Oinarrizko zerbitzuak

% 99,4argindarra
% 97,3hodizko ura
% 98,7saneamendua
% 96,6hirurak batera

Ondasunak eta IKT

Hozkailua% 88,5
Sakelakoa% 90,5
Garbigailua% 74,3
Internet% 64,3
Autoa% 54,9
Ordenagailua% 50,9
Telefono finkoa% 51,2

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  2. ↑ (Gaztelaniaz) Geografía(INEGI), Instituto Nacional de Estadística y. «Censo de Población y Vivienda (CPV) 2020» www.inegi.org.mx (kontsulta data: 2026-09-06).
  3. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  4. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) Banco de Indicadores: Migración. INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  8. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  9. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  10. 1 2 (Gaztelaniaz) «Principales resultados por localidad (ITER)» Censo de Poblacion y Vivienda 2020 (INEGI).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]