Edukira joan

Santiago (udalerria)

Santiago
Santiago
Mexikoko udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Mexiko
Mexikoko estatu Nuevo Leon
Jatorrizko izenaSantiago
Posta kodea67300–67340
HerriburuaSantiago
Geografia
Koordenatuak25°22′N 100°17′W / 25.37°N 100.28°W / 25.37; -100.28
Mapa
Azalera739 km²
Altitudea740 m
Demografia
Biztanleria40.469 (2010)
Dentsitatea55 bizt/km²

Santiago Mexikoko udalerri bat da. Nuevo León estatuan kokatua dago. Azken zentsuaren arabera 40.469 biztanle zituen, 739 km²ko azaleran. Herriburua Santiago da.

Udalerriko herririk handienak Santiago, Laguna de Sánchez, La Ciénega de González, San Isidro eta La Boca dira. Honako mapan ikus ditzakezu 10 biztanletik gorako herriak.

Mapa
OpenStreetMaps buruz
Mapsa: erabilera baldintzak
8km
5milia
30
29
28
27
26
24
25
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
1
Santiago (biztanleria 43,019)
2
Laguna de Sánchez (biztanleria 374)
3
La Ciénega de González (biztanleria 327)
4
San Isidro (biztanleria 309)
5
La Boca (biztanleria 307)
6
La Cieneguilla (biztanleria 276)
7
Potrero de Serna (biztanleria 254)
8
Los Terreros (biztanleria 124)
9
San Juan Bautista (biztanleria 111)
10
La Tinaja (biztanleria 105)
11
Los Canelos (biztanleria 79)
12
El Rincón (biztanleria 65)
13
Margaritas de Arriba (biztanleria 64)
14
Las Haciendas (La Huerta de Manuel Rodríguez) (biztanleria 59)
15
El Tejocote (biztanleria 59)
16
Potrero Redondo (biztanleria 57)
17
El Pinal (biztanleria 54)
18
San José de las Boquillas (biztanleria 52)
19
San José (biztanleria 50)
20
La Peñita (biztanleria 45)
21
El Hondable (biztanleria 42)
22
Laborcitas (biztanleria 39)
23
Ojos de Agua (biztanleria 33)
24
Quinta Yolanda (biztanleria 29)
25
El Terrero (biztanleria 29)
26
La Mesa Grande (Vista Hermosa) (biztanleria 27)
27
La Camotera (biztanleria 22)
28
La Senda (biztanleria 21)
29
El Venadito (biztanleria 15)
30
Luis Villanueva (biztanleria 15)

2020ko Mexikoko biztanleria eta etxebizitza-erroldaketaren arabera 46.784 biztanle zeuden. Biztanleen % 21,3 14 urtetik beherakoak ziren eta % 11,7 65 urtetik gorakoak. 100 emakumeko, 100,6 gizon zeuden, eta 15 urtetik gorako 100 emakumeko, 100,5 gizon zeuden adin-talde horretan.[1]

Biztanleria-piramidea 2020
Guztira: 23.219 gizon, 23.079 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.81
 
85+
 
1.25
1.48
 
80-84
 
1.53
2.02
 
75-79
 
2.31
2.88
 
70-74
 
3.49
3.92
 
65-69
 
3.90
4.72
 
60-64
 
4.95
5.32
 
55-59
 
5.45
6.18
 
50-54
 
6.23
7.74
 
45-49
 
7.13
7.08
 
40-44
 
7.21
6.69
 
35-39
 
6.71
6.59
 
30-34
 
6.36
6.95
 
25-29
 
6.48
7.75
 
20-24
 
7.66
8.26
 
15-19
 
7.83
7.79
 
10-14
 
7.24
7.05
 
5-9
 
7.12
6.75
 
0-4
 
7.16
Iturria: Datu hauek Mexiko Erroldatik eskuratu dira. Erroldako jatorrizko datuak ikus daitezke erreferentzian[2]. Datuak aldatzeko, begiratu Wikimedia Commonsetik kargatutako fitxategia.

Etniak eta hizkuntzak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Biztanleen % 1,7k hizkuntza indigenaren bat hitz egiten zuen (5 urte baino gehiago zuten 776 biztanlek). Haietatik, % 98,1k gaztelania ere bazekiten eta % 0,5k ez zekiten gaztelaniarik. Bestalde, biztanleen % 5,1k bere burua afromexikartzat edo afro-ondorengotzat jotzen zuen.[3]

Jaioterriari dagokionez, biztanleen % 85,4 udalerria dagoen estatuan jaio ziren eta % 12,3 beste estatu batean. Gainera, % 0,9 atzerrian jaiotakoak ziren (atzerrian jaiotakoen artean, 100 emakumeko 122,4 gizon). Estatu arteko migrazio berriari dagokionez (2015-2020), beste estatu batetik 2.614 lagun iritsi ziren udalerrira (biztanleriaren % 2,9), eta 2.404 lagunek udalerria utzi zuten beste estatu batera joateko. Atzerrira emigratu zutenen artean, arrazoi nagusiak familia (% 42,0) eta lana (% 29,8) izan ziren.[4][5]

Migrazioa
Jaioterria
85,4 %
12,3 %
Estatu berean jaioak Beste estatu batean jaioak Atzerrian jaioak
Nazioarteko emigrazioaren arrazoia
29,8 %
42,0 %
19,6 %
Lana Familia Hezkuntza Segurtasunik eza Bestelakoa

Udalerrian 14.423 etxegune zeuden. Batez beste, etxegune bakoitzak 3,2 kide zituen eta % 26,6etan emakumezkoa zen buru. Egoera zibilari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 57,9 ezkonduta edo izatezko bikotekidea zuen, % 31,1 ezkongabea zen eta % 11,0 lehenago ezkondua (banandua, dibortziatua edo alarguna) zen. Ugalkortasunari dagokionez, emakumeko bizirik jaiotako seme-alaben batez bestekoa 1,98 zen.[6]

Egoera zibila
12 urte eta gehiagoko biztanleria
57,9 %
31,1 %
11,0 %
Ezkondua edo izatezko bikotea Ezkongabea Lehenago ezkondua

Hezkuntza maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Eskolatze-maila, batez beste, 10,3 urtekoa zen. Emakumezkoen artean 10,2 urtekoa zen eta gizonezkoen artean 10,4 urtekoa. 15 urte eta gehiagoko biztanleen % 2,0 analfabetoa zen. Eskola-asistentziari dagokionez, 15-17 urte bitartekoen % 71,5 eta 18-24 urte bitartekoen % 36,3 eskolara joaten ziren. 12-14 urte bitartekoen % 7,8 ez zen eskolara joaten.[7]

2020. urtean, erlijioari dagokionez, biztanleen % 82,7 katolikoa zen, % 11,0 talde protestante edo ebanjeliko batekoa zen, % 0,1 beste erlijio batekoa eta % 6,3 erlijiorik gabekoa zen.[8]

Erlijioa
Biztanleriaren gaineko ehunekoa
82,7 %
11,0 %
Katolikoa Ebanjelikoa/protestantea Beste erlijio bat Erlijiorik gabe

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2020. urtean, jarduera-tasari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 58,0 ekonomikoki aktiboa zen, hau da, lanean edo lan bila zebilen (22.133 pertsona). Tasa horrek generoen araberako aldea nabarmentzen zuen: % 42,8 izan zen emakumeen artean eta % 73,0 gizonen artean. Biztanleria aktiboaren % 1,0 langabezian zegoen (213 pertsona).[9]

INEGIren 2020ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 20.785 etxebizitza zeuden. Horietatik 14.423 (% 69,4) modu partikularrean okupatuta zeuden, 2.641 (% 12,7) hutsik eta 3.709 (% 17,8) aldi baterako erabilerakoak. Etxebizitza okupatu bakoitzean batez beste 3,22 biztanle bizi ziren, guztira 46.504 biztanle udalerrian.[10]

20.785etxebizitza
14.423okupatuta
46.504biztanle
3,22biztanle/etxebizitza, batez beste

Etxebizitza multzoa

14.423
2.641
3.709
Okupatuta (14.423)Hutsik (2.641)Aldi baterakoa (3.709)

Gela kopuruari dagokionez, gehienek hiru gela edo gehiago zituzten (11.684, % 82,1), 2.038 (% 14,3) bi gelakoak eta 512 (% 3,6) gela bakarrekoak. Oinarrizko zerbitzuei begira, ia etxebizitza guztiek argindarra (% 98,6), hodi bidezko ura (% 97,2) eta saneamendua (% 98,0) zituzten, eta % 96,4 hirurak batera. Ondasun iraunkorrei dagokienez, % 96,5 hozkailua zuten eta % 90,4 garbigailua; sakelako telefonoa ia orokorra zen (% 89,6), baina telefono finkoa askoz gutxiagotan (% 53,1). Interneteko konexioa % 63,5an zegoen eta ordenagailua % 47,1an. Etxebizitzen % 0,3k ez zuen inolako ondasunik, eta % 0,9k ez zuen inolako informazio- eta komunikazio-teknologiarik.[10]

Gela kopurua

1 gela512
2 gela2.038
3 gela edo gehiago11.684

Oinarrizko zerbitzuak

% 98,6argindarra
% 97,2hodizko ura
% 98,0saneamendua
% 96,4hirurak batera

Ondasunak eta IKT

Hozkailua% 96,5
Sakelakoa% 89,6
Garbigailua% 90,4
Internet% 63,5
Autoa% 74,2
Ordenagailua% 47,1
Telefono finkoa% 53,1

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  2. ↑ (Gaztelaniaz) Geografía(INEGI), Instituto Nacional de Estadística y. «Censo de Población y Vivienda (CPV) 2020» www.inegi.org.mx (kontsulta data: 2026-09-06).
  3. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  4. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) Banco de Indicadores: Migración. INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  8. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  9. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  10. 1 2 (Gaztelaniaz) «Principales resultados por localidad (ITER)» Censo de Poblacion y Vivienda 2020 (INEGI).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]