Edukira joan

Bleicherode

Bleicherode
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Turingia
Rural district of ThuringiaNordhausen
Posta kodea99752
Udalerri kodea16062066 eta 16062002
Geografia
Koordenatuak51°26′24″N 10°34′22″E / 51.4401°N 10.5727°E / 51.4401; 10.5727
Mapa
Azalera108,03 km²
Altitudea237 m
Demografia
Biztanleria9.759 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.891 (%50,1) (%49,9) 4.868 alt_right
Dentsitatea90 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia036338
Hiri senidetuakNiederzier
MatrikulaNDH
bleicherode.de

Bleicherode Alemaniako herri bat da, Turingia estatuan eta Nordhausen barrutian dagoena. Wipper ibaiaren ibarrean dago, Nordhausenetik 17 kilometro hegomendebaldera, gutxi gora-behera. 2007ko abenduaren 1ean, sortzen ari zen Obergebra izeneko herria, Bleicheroderekin batu zen.

Biztanleriaren tamainaUrtea600070008000900010.00011.000201620182020202220242026BleicherodeBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.

a== Demografia == 2022ko zentsuaren arabera 10.053 biztanle zituen: 4.966 gizonezko (% 49,4) eta 5.087 emakumezko (% 50,6); 100 emakumeko 97,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,4 18 urtetik beherakoak ziren eta % 29,5 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 2,8 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 35,3 ezkongabeak ziren eta % 47,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea600070008000900010.00011.000201620182020202220242026BleicherodeBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.965 gizon, 5.083 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
11.62
 
75+
 
18.45
13.96
 
65-74
 
14.89
27.29
 
50-64
 
25.40
11.36
 
40-49
 
10.15
11.76
 
30-39
 
10.51
2.74
 
25-29
 
2.52
4.61
 
18-24
 
3.84
2.90
 
15-17
 
1.87
8.48
 
6-14
 
8.03
2.88
 
3-5
 
2.62
2.40
 
0-2
 
1.73
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 95,0ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 4,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 96,5 beraiek etorritakoak ziren eta % 3,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

9.553
Migrazio-jatorririk gabe (9.553)Migrazio-jatorri osoa (483)Migrazio-jatorri partziala (17)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.616 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.077, % 54,8) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 94,78 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,05 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 9,4 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 62,0 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.616etxebizitza
94,78 m²batez besteko azalera
5,05 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.077
1.927
551
Jabetzan (3.077)Alokairuan (1.927)Aisialdikoa (59)Hutsik (551)
% 9,4hutsik dauden tasa
% 62,0jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.283). Etxebizitza gehienak 1919-1949 artean eraiki ziren (1.528); eraikin guztien % 95,1 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.106 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra106
2 gela578
3 gela1.110
4 gela1.283
5 gela1.031
6 gela736
7 gela edo gehiago765

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.300
1919-19491.528
1950-1959365
1960-1969741
1970-1979394
1980-1989501
1990-1999512
2000-2009146
2010-201557
2016 eta geroago70

Berogailu mota

824
4.106
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (148)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (824)Bloke-berogailua (Blockheizung) (38)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.106)Labe indibiduala (359)Berogailurik gabe (138)

Guztira 3.630 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.305, % 63,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.888).[3] Guztira 4.870 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.847, % 37,9).[4]

3.630bizitegi-eraikin
4.870etxegune

Eraikin mota

2.305
649
525
Etxe bakartua (2.305)Etxe atxikia (bikoitza) (649)Ilarako etxea (525)Bestelako eraikin mota (153)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.888
357
300
Etxebizitza bakarra (2.888)2 etxebizitza (357)3-6 etxebizitza (300)7-12 etxebizitza (79)13 etxebizitza edo gehiago (6)

Etxegunearen tamaina

1.815
1.847
675
Pertsona bakarra (1.815)2 pertsona (1.847)3 pertsona (675)4 pertsona (364)5 pertsona (118)6 pertsona (47)

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Alemania
Artikulu hau Alemaniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.