Edukira joan

Marta

Marta
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lazio
ProbintziaViterboko probintzia
Izen ofizialaMarta
Posta kodea01010
ISTAT kodea056034
HerriburuaMarta
Geografia
Koordenatuak42°32′04″N 11°55′33″E / 42.5344°N 11.9258°E / 42.5344; 11.9258
Mapa
Azalera33,54 km²
Altitudea315 m
MugakideakMontefiascone, Tuscania, Viterbo eta Capodimonte
Demografia
Biztanleria3.238 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea97 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0761
Hiri senidetuakMontegiorgio
Katastro kodeaE978
Sailkapen sismikoa2B  
MatrikulaVT
comune.marta.vt.it

Marta Italiako udalerri bat da. Viterboko probintzian kokatuta dago, Lazio eskualdean. 3.238 biztanle ditu, 33,54 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Montefiascone, Tuscania, Viterbo eta Capodimonte.

BiztanleriaUrtea10001500200025003000350040001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.513 gizon, 1.698 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.26
 
95-99
 
0.53
0.66
 
90-94
 
1.24
2.64
 
85-89
 
4.36
3.90
 
80-84
 
3.77
7.27
 
75-79
 
7.66
6.81
 
70-74
 
7.18
6.74
 
65-69
 
7.01
7.60
 
60-64
 
6.83
7.87
 
55-59
 
8.30
8.20
 
50-54
 
8.30
7.93
 
45-49
 
6.65
6.94
 
40-44
 
5.42
5.68
 
35-39
 
5.06
5.29
 
30-34
 
4.65
4.69
 
25-29
 
4.48
3.50
 
20-24
 
4.42
4.43
 
15-19
 
3.47
3.50
 
10-14
 
3.77
2.64
 
5-9
 
3.53
3.44
 
0-4
 
3.36
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.594 etxebizitza zeuden: 1.548 (% 59,7) okupatuta eta 1.046 (% 40,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 77 jabetzan zeuden, % 10,8 alokairuan eta % 12,2 beste titulu batekin.

2.594etxebizitza (2021)
1.548okupatuak
1.046hutsik (% 40,3)

Erabilera (2021)

1.548
1.046
Okupatuak (1.548)Hutsik edo ez-okupatuak (1.046)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

77
10,8
12,2
Jabetzan (77)Alokairuan (10,8)Beste titulu batekin (12,2)

2024an 1.586 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 695 (% 43,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

1.586etxegune (2024)
695pertsona bakarrekoak (% 43,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide695
2 kide416
3 kide274
4 kide165
5 kide edo gehiago36

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]