Edukira joan

Montefiascone

Montefiascone
Montefiascone
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lazio
ProbintziaViterboko probintzia
Izen ofizialaMontefiascone
Jatorrizko izenaMontefiascone
Posta kodea01027
ISTAT kodea056036
Geografia
Koordenatuak42°32′00″N 12°02′00″E / 42.5333°N 12.0333°E / 42.5333; 12.0333
Mapa
Azalera104,93 km²
Altitudea590 m
MugakideakMarta, Bolsena, Viterbo eta Bagnoregio
Demografia
Biztanleria12.955 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea123 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0761
Katastro kodeaF499
Sailkapen sismikoa2B  
MatrikulaVT
comune.montefiascone.vt.it

Montefiascone Italiako udalerri bat da. Viterboko probintzian kokatuta dago, Lazio eskualdean. 12.955 biztanle ditu, 104,93 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Marta, Bolsena, Viterbo eta Bagnoregio.

BiztanleriaUrtea70008000900010.00011.00012.00013.00014.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 6.388 gizon, 6.591 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.02
0.06
 
95-99
 
0.46
0.89
 
90-94
 
1.68
2.57
 
85-89
 
3.46
3.21
 
80-84
 
4.26
5.76
 
75-79
 
6.55
5.95
 
70-74
 
6.63
7.29
 
65-69
 
7.57
7.29
 
60-64
 
8.22
7.84
 
55-59
 
8.39
8.25
 
50-54
 
7.69
6.64
 
45-49
 
7.07
6.42
 
40-44
 
5.99
6.39
 
35-39
 
4.95
5.29
 
30-34
 
4.84
5.79
 
25-29
 
4.01
5.01
 
20-24
 
4.10
4.70
 
15-19
 
4.28
3.99
 
10-14
 
4.02
3.37
 
5-9
 
3.34
3.29
 
0-4
 
2.47
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 7.885 etxebizitza zeuden: 5.674 (% 72) okupatuta eta 2.211 (% 28) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 86,8 jabetzan zeuden, % 9,8 alokairuan eta % 3,4 beste titulu batekin.

7.885etxebizitza (2021)
5.674okupatuak
2.211hutsik (% 28)

Erabilera (2021)

5.674
2.211
Okupatuak (5.674)Hutsik edo ez-okupatuak (2.211)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

86,8
9,8
Jabetzan (86,8)Alokairuan (9,8)Beste titulu batekin (3,4)

2024an 5.811 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.130 (% 36,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

5.811etxegune (2024)
2.130pertsona bakarrekoak (% 36,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.130
2 kide1.668
3 kide1.157
4 kide647
5 kide edo gehiago209

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]