Edukira joan

Port-Saint-Louis-du-Rhône

Port-Saint-Louis-du-Rhône
Port-Saint-Louis-du-Rhône
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Proventza-Alpeak-Kosta Urdina
DepartamenduaRodanoren Ahoak
Izen ofizialaPort-Saint-Louis-du-Rhône
Jatorrizko izenaPort-Saint-Louis-du-Rhône
Posta kodea13230
Geografia
Koordenatuak43°23′15″N 4°48′16″E / 43.3875°N 4.8044°E / 43.3875; 4.8044
Mapa
Azalera73,38 km²
Altitudea0 m, 3 m eta 1 m
MugakideakArles eta Fos-sur-Mer
Demografia
Biztanleria8.573 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.469 (%52,5) (%47,5) 4.049 alt_right
Dentsitatea117 bizt/km²
Matrikula13
Hizkuntza ofizialafrantses
portsaintlouis.fr eta portsaintlouis.fr

Port-Saint-Louis-du-Rhône (frantsesez eta ofizialki: Port-Saint-Louis-du-Rhône) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Rodanoren Ahoak departamenduan dago, Proventza-Alpeak-Kosta Urdina eskualdean. Azken erroldaren arabera 8.573 biztanle zituen 73,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Arles eta Fos-sur-Mer.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Port-Saint-Louis-du-RhônePort-Saint-Louis-du-Rhône
Població amb 15832 habitants (2000)Fos-sur-Mer (12,7 km)
Població amb 16968 habitants (2000)Port-de-Bouc (14,5 km)
Població amb 42775 habitants (2000)Istres (20,4 km)
Població amb 46247 habitants (2000)Martigues (20,5 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Proventza eta Lengadoka-Roselloneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); uda beroa (21,5 °C); haize gogorrak; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 14,8 °C-koa da, 1,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 579 mm-koa da, urtarrilean 5,6 euri-egun eta uztailean 1,2 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Istres udalerrian dago, 18 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 15,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 572,9 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 44,3 °C-koa da, 2019ko ekainaren 28an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,6 °C-koa da, 1956ko otsailaren 10an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea200040006000800010.00012.00019001920194019601980200020202040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.049 gizon, 4.469 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.56
0.25
 
90-94
 
1.01
1.98
 
85-89
 
2.57
1.85
 
80-84
 
3.13
3.70
 
75-79
 
4.70
5.53
 
70-74
 
6.02
6.89
 
65-69
 
6.91
7.14
 
60-64
 
6.35
8.35
 
55-59
 
8.14
5.41
 
50-54
 
6.13
6.74
 
45-49
 
5.66
4.89
 
40-44
 
5.53
6.12
 
35-39
 
5.64
5.51
 
30-34
 
5.77
4.91
 
25-29
 
4.88
5.01
 
20-24
 
4.23
5.24
 
15-19
 
5.97
6.94
 
10-14
 
6.18
7.56
 
5-9
 
5.19
5.98
 
0-4
 
5.42
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Port-Saint-Louis-du-Rhône udalerrian 8.518 biztanle zeuden eta 4.009 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,12 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 38,5), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

8.518biztanle
4.009elkarbizitza-unitate
2,12lagun elkarbizitza-unitateko
2.429familia
Udalerria
% 24
% 25
% 11
% 39
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.429 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.025). Guraso bakarreko 455 familietatik 380etan ama zen guraso bakarra. 1.175 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 585k seme-alaba bakarra zuten etxean, 440k bi, eta 230k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 950 bikoteetatik 155tan (% 16,3) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.025
950
455
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.175
Seme-alaba bat585
Bi seme-alaba440
Hiru seme-alaba160
Lau edo gehiago70

15 urte edo gehiago zituzten 7.038 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 7,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 45,5. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 69,8). 80 urte edo gehiagoko 521 biztanleetatik 484 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 37 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 7
25-39% 15
40-54% 15
55-64% 27
65-79% 33
80 +% 45
Bikotean bizi da
15-24% 13
25-39% 67
40-54% 70
55-64% 65
65-79% 64
80 +% 36

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 44,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 13,1 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,5 izatezko bikotean eta % 5,7 PACS bidez lotuta). % 25,9 ezkongabeak ziren, % 8,3 alargunak eta % 8,0 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 44,7
Ezkongabea% 25,9
Alarguna% 8,3
Dibortziatuta% 8,0
Izatezko bikotean% 7,5
PACS bidez lotuta% 5,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 35,5), eskulangileak (% 26,4), enplegatuak (% 13,8), erdi-mailako lanbideak (% 8,5). Talde nagusia (erretiratuak, % 35,5) Rodanoren Ahoak departamenduko batez bestekoaren (% 29,2) gainetik dago. 30 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,7).[9]

Udalerria
% 8
% 14
% 26
% 36
Rodanoren Ahoak
% 14
% 16
% 16
% 11
% 29
% 8
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.801 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.013 egoitza nagusi ziren, 329 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 459 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (2.587), etxeak baino gehiago (2.198). Egoitza nagusietatik 1.700 beren jabearen bizilekuak ziren, 2.224 alokairuan zeuden, 1.715 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 89 doan lagata.[10]

4.801etxebizitza
4.013egoitza nagusi
2.198etxe
2.587apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.013
459
Egoitza nagusia (4.013)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (329)Hutsik (459)

Etxe mota

2.198
2.587
Etxea (2.198)Apartamentua (2.587)

Jabetza egoera

1.700
2.224
1.715
Jabeak (1.700)Alokairuan (2.224)HLM (1.715)Doan lagata (89)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.467).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik62
1919-1945250
1946-19701.285
1971-19901.467
1991-2005401
2006-2020509

Egoitza nagusien artean gehienek 4 gela zituzten (1.485). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.828 etxebizitzatan). 1.592 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.892 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.519tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela48
2 gela405
3 gela1.214
4 gela1.485
5 gela edo gehiago861

Berogailu mota

1.730
1.828
Gas sarea (1.730)Fuel-olioa (152)Elektrizitatea (1.828)Gas botila (32)Bestelakoak (271)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.592aparkalekua
1.892ibilgailu 1
1.519ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 5.124 biztanleetatik 3.569 aktibo ziren (% 69,7), horietako 3.068 lanean (% 59,9) eta 501 langabezian (aktiboen % 14,0).

5.12415-64 urteko biztanle
% 69,7aktibo
% 59,9lanean
% 14,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 49,1
25-54 urte% 84,9
55-64 urte% 50,2
Gizonak% 74,6
Emakumeak% 65,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 21,2
BEPC, brebeta% 17,5
CAP-BEP% 14,8
Batxilergoa% 14,3
Goi-mailako +2% 6,0
Goi-mailako +3/4% 7,1
Goi-mailako +5% 10,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 14,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.555 ez-aktibotik 422 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 27,1), 402 erretiraturik zeuden (% 25,9) eta 731 bestelako ez-aktibo ziren (% 47,0).

Ez-aktiboak

% 27
% 26
% 47
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 18
% 27
% 42
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 3.780 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.068 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

3.780enplegu udalerrian
% 90,0soldatapeko
% 10,0ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.040 eurokoa zen, eta biztanleen % 22 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

23.040 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 25.610 €
% 22,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 20,3

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 364 komertzioetatik, 8 erauzte enpresak ziren, 8 janari enpresak ziren, 2 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresak ziren, 22 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 18 eraikuntza enpresak ziren, 88 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 50 garraio enpresak ziren, 45 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 15 finantziazio enpresak ziren, 11 higiezinen enpresak ziren, 27 zerbitzu enpresak ziren, 47 administrazio publikoko enpresak ziren eta 21 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 78 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 1 posta bulegoa, 5 banku bulegoak, 2 funerariak, 5 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 4 autoeskolak, 2 igeltseroak, 2 margolariak, 7 iturginak, 4 argiketariak, 9 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 2 aldi baterako lan enpresak, 26 jatetxeak, 3 higiezinen agentziak eta 3 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 45 establezimendu komertzialetatik, 3 supermerkatuak, 6 okindegiak, 2 harategiak, 2 arraindegiak, 4 liburu dendak, 10 arropa dendak, 2 etxerako tresna dendak, 2 zapata-dendak, 1 elektrotresna denda zen, 8 kirol-dendak, 1 lurrin-denda zen, 1 bitxi-denda zen eta 3 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Port-Saint-Louis-du-Rhône udalerrian 6 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 3 osasun-zentro, 5 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 4 haur-eskola eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Port-Saint-Louis-du-Rhône udalerrian1 Bigarren Hezkuntzako ikastetxea, 1hezkuntza orokorreko lizeoa eta 1lizeo teknologikoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 478 ikasle zeuden, Hezkuntza orokorreko lizeoetan ez zegoen 191 eta lizeo teknologikoetan 190.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1920ko irailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Istres », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]