Edukira joan

Progreso (Yucatángo udalerria)

Progreso
Progreso
Mexikoko udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Mexiko
Mexikoko estatu Yucatán
Jatorrizko izenaProgreso
Posta kodea97320–97330
HerriburuaProgreso de Castro (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak21°13′N 89°40′W / 21.22°N 89.67°W / 21.22; -89.67
Mapa
Azalera772 km²
Altitudea6 m
Demografia
Biztanleria59.122 (2015)
Dentsitatea77 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1875eko urtarrilaren 8a
Telefono aurrizkia969
ayuntamientodeprogreso.gob.mx

Progreso Mexikoko udalerri bat da. Yucatán estatuan kokatua dago. Azken zentsuaren arabera 59.122 biztanle zituen, 772 km²ko azaleran. Herriburua Progreso da.

Udalerriko herririk handienak Progreso de Castro, Chicxulub, Campestre Flamboyanes, Chelem eta Chuburná Puerto dira. Honako mapan ikus ditzakezu 10 biztanletik gorako herriak.

Mapa
OpenStreetMaps buruz
Mapsa: erabilera baldintzak
8km
5milia
6
5
4
2
3
3 Chicxulub (biztanleria 5,052)
3 Chicxulub (biztanleria 5,052)
1
1
Progreso de Castro (biztanleria 37,369)
2
Campestre Flamboyanes (biztanleria 7,361)
3
Chicxulub (biztanleria 5,052)
4
Chelem (biztanleria 4,862)
5
Chuburná Puerto (biztanleria 2,874)
6
San Ignacio (biztanleria 887)

2020ko Mexikoko biztanleria eta etxebizitza-erroldaketaren arabera 66.008 biztanle zeuden. Biztanleen % 23,4 14 urtetik beherakoak ziren eta % 9,0 65 urtetik gorakoak. 100 emakumeko, 99,8 gizon zeuden, eta 15 urtetik gorako 100 emakumeko, 98,5 gizon zeuden adin-talde horretan.[1]

Biztanleria-piramidea 2020
Guztira: 32.920 gizon, 32.971 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.63
 
85+
 
0.88
0.88
 
80-84
 
1.01
1.48
 
75-79
 
1.66
2.35
 
70-74
 
2.32
3.34
 
65-69
 
3.46
4.00
 
60-64
 
4.33
4.99
 
55-59
 
5.08
5.61
 
50-54
 
5.97
6.42
 
45-49
 
6.51
6.66
 
40-44
 
7.09
6.92
 
35-39
 
6.98
7.37
 
30-34
 
7.60
7.99
 
25-29
 
7.86
8.62
 
20-24
 
8.43
8.72
 
15-19
 
7.85
8.30
 
10-14
 
7.76
8.39
 
5-9
 
8.34
7.33
 
0-4
 
6.85
Iturria: Datu hauek Mexiko Erroldatik eskuratu dira. Erroldako jatorrizko datuak ikus daitezke erreferentzian[2]. Datuak aldatzeko, begiratu Wikimedia Commonsetik kargatutako fitxategia.

Etniak eta hizkuntzak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Biztanleen % 4,0k hizkuntza indigenaren bat hitz egiten zuen (5 urte baino gehiago zuten 2.617 biztanlek). Haietatik, % 99,0k gaztelania ere bazekiten eta % 0,5k ez zekiten gaztelaniarik. Bestalde, biztanleen % 1,7k bere burua afromexikartzat edo afro-ondorengotzat jotzen zuen. Hitz egiten den hizkuntza indigena nagusia maia (% 3,8) da.[3][4]

Hizkuntza indigenak
Biztanleriaren gaineko ehunekoa
96,2 %
Maia Hizkuntza indigena nabarmenik ez

Jaioterriari dagokionez, biztanleen % 84,4 udalerria dagoen estatuan jaio ziren eta % 13,9 beste estatu batean. Gainera, % 1,2 atzerrian jaiotakoak ziren (atzerrian jaiotakoen artean, 100 emakumeko 103,1 gizon). Estatu arteko migrazio berriari dagokionez (2015-2020), beste estatu batetik 3.283 lagun iritsi ziren udalerrira (biztanleriaren % 4,8), eta 2.002 lagunek udalerria utzi zuten beste estatu batera joateko. Atzerrira emigratu zutenen artean, arrazoi nagusiak familia (% 40,9) eta lana (% 34,1) izan ziren.[5][6]

Migrazioa
Jaioterria
84,4 %
13,9 %
Estatu berean jaioak Beste estatu batean jaioak Atzerrian jaioak
Nazioarteko emigrazioaren arrazoia
34,1 %
40,9 %
13,9 %
Lana Familia Hezkuntza Segurtasunik eza Bestelakoa

Udalerrian 18.503 etxegune zeuden. Batez beste, etxegune bakoitzak 3,6 kide zituen eta % 35,4etan emakumezkoa zen buru. Egoera zibilari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 57,3 ezkonduta edo izatezko bikotekidea zuen, % 30,0 ezkongabea zen eta % 12,7 lehenago ezkondua (banandua, dibortziatua edo alarguna) zen. Ugalkortasunari dagokionez, emakumeko bizirik jaiotako seme-alaben batez bestekoa 2,01 zen.[7]

Egoera zibila
12 urte eta gehiagoko biztanleria
57,3 %
30,0 %
12,7 %
Ezkondua edo izatezko bikotea Ezkongabea Lehenago ezkondua

Hezkuntza maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Eskolatze-maila, batez beste, 9,3 urtekoa zen. Emakumezkoen artean 9,4 urtekoa zen eta gizonezkoen artean 9,2 urtekoa. 15 urte eta gehiagoko biztanleen % 3,3 analfabetoa zen. Eskola-asistentziari dagokionez, 15-17 urte bitartekoen % 74,1 eta 18-24 urte bitartekoen % 32,2 eskolara joaten ziren. 12-14 urte bitartekoen % 6,8 ez zen eskolara joaten.[8]

2020. urtean, erlijioari dagokionez, biztanleen % 69,1 katolikoa zen, % 18,9 talde protestante edo ebanjeliko batekoa zen, % 0,2 beste erlijio batekoa eta % 11,8 erlijiorik gabekoa zen.[9]

Erlijioa
Biztanleriaren gaineko ehunekoa
69,1 %
18,9 %
11,8 %
Katolikoa Ebanjelikoa/protestantea Beste erlijio bat Erlijiorik gabe

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2020. urtean, jarduera-tasari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 63,1 ekonomikoki aktiboa zen, hau da, lanean edo lan bila zebilen (33.636 pertsona). Tasa horrek generoen araberako aldea nabarmentzen zuen: % 49,2 izan zen emakumeen artean eta % 77,1 gizonen artean. Biztanleria aktiboaren % 1,4 langabezian zegoen (462 pertsona).[10]

INEGIren 2020ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 28.542 etxebizitza zeuden. Horietatik 18.503 (% 64,8) modu partikularrean okupatuta zeuden, 2.473 (% 8,7) hutsik eta 7.558 (% 26,5) aldi baterako erabilerakoak. Etxebizitza okupatu bakoitzean batez beste 3,56 biztanle bizi ziren, guztira 65.856 biztanle udalerrian.[11]

28.542etxebizitza
18.503okupatuta
65.856biztanle
3,56biztanle/etxebizitza, batez beste

Etxebizitza multzoa

18.503
2.473
7.558
Okupatuta (18.503)Hutsik (2.473)Aldi baterakoa (7.558)

Gela kopuruari dagokionez, gehienek hiru gela edo gehiago zituzten (11.342, % 61,6), 4.432 (% 24,1) bi gelakoak eta 2.635 (% 14,3) gela bakarrekoak. Oinarrizko zerbitzuei begira, ia etxebizitza guztiek argindarra (% 98,4), hodi bidezko ura (% 97,7) eta saneamendua (% 97,9) zituzten, eta % 96,5 hirurak batera. Ondasun iraunkorrei dagokienez, % 90,9 hozkailua zuten eta % 82,0 garbigailua; sakelako telefonoa ia orokorra zen (% 93,2), baina telefono finkoa askoz gutxiagotan (% 36,5). Interneteko konexioa % 62,6an zegoen eta ordenagailua % 34,2an. Etxebizitzen % 0,5k ez zuen inolako ondasunik, eta % 1,0k ez zuen inolako informazio- eta komunikazio-teknologiarik.[11]

Gela kopurua

1 gela2.635
2 gela4.432
3 gela edo gehiago11.342

Oinarrizko zerbitzuak

% 98,4argindarra
% 97,7hodizko ura
% 97,9saneamendua
% 96,5hirurak batera

Ondasunak eta IKT

Hozkailua% 90,9
Sakelakoa% 93,2
Garbigailua% 82,0
Internet% 62,6
Autoa% 36,8
Ordenagailua% 34,2
Telefono finkoa% 36,5

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  2. ↑ (Gaztelaniaz) Geografía(INEGI), Instituto Nacional de Estadística y. «Censo de Población y Vivienda (CPV) 2020» www.inegi.org.mx (kontsulta data: 2026-09-06).
  3. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  4. ↑ (Gaztelaniaz) Banco de Indicadores: Lengua indígena. INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) Banco de Indicadores: Migración. INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  8. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  9. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  11. 1 2 (Gaztelaniaz) «Principales resultados por localidad (ITER)» Censo de Poblacion y Vivienda 2020 (INEGI).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]