Edukira joan

Savigny-sur-Orge

Savigny-sur-Orge
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Île-de-France
DepartamenduaSeine-et-Oise
AlkateaEric Mehlhorn (en) Itzuli
Izen ofizialaSavigny-sur-Orge
Posta kodea91600
Geografia
Koordenatuak48°40′26″N 2°21′09″E / 48.6739°N 2.3525°E / 48.6739; 2.3525
Mapa
Azalera6,97 km²
Altitudea45 m, 33 m, 99 m eta 76 m
MugakideakParay-Vieille-Poste, Athis-Mons, Épinay-sur-Orge, Juvisy-sur-Orge, Longjumeau, Morangis, Morsang-sur-Orge, Villemoisson-sur-Orge eta Viry-Châtillon
Demografia
Biztanleria37.601 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 18.855 (%50,1) (%47) 17.678 alt_right
Dentsitatea5.395 bizt/km²
savigny.org

Savigny-sur-Orge Frantziako udalerria da, Essonne departamenduan dagoena, Île-de-France eskualdean. Azken erroldaren arabera 37.601 biztanle zituen 7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Paray-Vieille-Poste, Athis-Mons, Épinay-sur-Orge, Juvisy-sur-Orge, Longjumeau, Morangis, Morsang-sur-Orge, Villemoisson-sur-Orge eta Viry-Châtillon.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Savigny-sur-Orge
Població amb 11511 habitants (2000)Morangis (2,4 km)
Població amb 30462 habitants (2000)Athis-Mons (3,7 km)
Població amb 21166 habitants (2000)Longjumeau (3,9 km)


CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren hego-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak, batez ere udaberrian (120-150 mm); negu hotza (3,5 °C))[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,8 °C-koa da, 15,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 663 mm-koa da, urtarrilean 10,9 euri-egun eta uztailean 7,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Épinay-sur-Orge udalerrian dago, 2,9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 694,4 mm-koa delarik[3].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[4]

BiztanleriaUrtea010.00020.00030.00040.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 18.707 gizon, 19.061 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.12
 
95+
 
0.55
0.42
 
90-94
 
1.48
1.34
 
85-89
 
2.10
1.73
 
80-84
 
2.32
2.05
 
75-79
 
2.53
3.62
 
70-74
 
3.97
4.39
 
65-69
 
4.53
5.78
 
60-64
 
5.77
6.74
 
55-59
 
5.99
6.54
 
50-54
 
7.13
6.76
 
45-49
 
6.64
6.28
 
40-44
 
6.10
6.62
 
35-39
 
6.88
7.17
 
30-34
 
6.93
7.13
 
25-29
 
6.47
6.31
 
20-24
 
6.10
6.42
 
15-19
 
5.91
6.72
 
10-14
 
5.77
7.10
 
5-9
 
6.25
6.75
 
0-4
 
6.60
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[5].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Savigny-sur-Orge udalerrian 37.263 biztanle zeuden eta 15.741 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,37 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 34,9), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[7]

37.263biztanle
15.741elkarbizitza-unitate
2,37lagun elkarbizitza-unitateko
10.168familia
Udalerria
% 32
% 21
% 11
% 35
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 10.168 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (5.001). Guraso bakarreko 1.808 familietatik 1.448etan ama zen guraso bakarra. 4.163 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 2.514k seme-alaba bakarra zuten etxean, 2.325k bi, eta 1.165k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 5.001 bikoteetatik 504tan (% 10,1) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[7]

3.359
5.001
1.808
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean4.163
Seme-alaba bat2.514
Bi seme-alaba2.325
Hiru seme-alaba866
Lau edo gehiago299

15 urte edo gehiago zituzten 30.468 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 6,4 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 45,7. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 73,6). 80 urte edo gehiagoko 1.900 biztanleetatik 1.750 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 150 kolektibitateren batean.[7]

Bakarrik bizi da
15-24% 6
25-39% 16
40-54% 14
55-64% 19
65-79% 27
80 +% 46
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 62
40-54% 74
55-64% 73
65-79% 67
80 +% 41

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 43,2 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,2 izatezko bikotean eta % 5,2 PACS bidez lotuta). % 30,7 ezkongabeak ziren, % 5,8 alargunak eta % 4,9 dibortziatuak.[7]

Ezkonduta% 43,2
Ezkongabea% 30,7
Izatezko bikotean% 10,2
Alarguna% 5,8
PACS bidez lotuta% 5,2
Dibortziatuta% 4,9

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 23,6), erdi-mailako lanbideak (% 19,2), goi-mailako langileak (% 18,9), enplegatuak (% 16,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 23,6) Essonne departamenduko batez bestekoaren (% 23,5) gainetik dago. 7 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona.[7]

Udalerria
% 19
% 19
% 16
% 13
% 24
Essonne
% 19
% 19
% 17
% 12
% 24
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 17.656 etxebizitza zeuden. Horietatik 15.775 egoitza nagusi ziren, 260 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 1.622 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (8.833), eta apartamentuak gutxi ziren (8.632). Egoitza nagusietatik 9.845 beren jabearen bizilekuak ziren, 5.648 alokairuan zeuden, 2.326 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 282 doan lagata.[8]

17.656etxebizitza
15.775egoitza nagusi
8.833etxe
8.632apartamentu

Etxebizitza multzoa

15.775
1.622
Egoitza nagusia (15.775)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (260)Hutsik (1.622)

Etxe mota

8.833
8.632
Etxea (8.833)Apartamentua (8.632)

Jabetza egoera

9.845
5.648
2.326
Jabeak (9.845)Alokairuan (5.648)HLM (2.326)Doan lagata (282)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (5.837).[8]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik307
1919-19451.868
1946-19705.837
1971-19904.283
1991-20052.083
2006-2020974

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (5.211). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (9.162 etxebizitzatan). 11.609 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 7.876 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 4.922tan bi edo gehiago.[8]

Gela kopurua

1 gela1.396
2 gela2.123
3 gela3.798
4 gela3.246
5 gela edo gehiago5.211

Berogailu mota

9.162
4.913
Gas sarea (9.162)Fuel-olioa (1.192)Elektrizitatea (4.913)Gas botila (52)Bestelakoak (455)

Aparkalekua eta ibilgailuak

11.609aparkalekua
7.876ibilgailu 1
4.922ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 24.588 biztanleetatik 18.946 aktibo ziren (% 77,1), horietako 17.088 lanean (% 69,5) eta 1.858 langabezian (aktiboen % 9,8).

24.58815-64 urteko biztanle
% 77,1aktibo
% 69,5lanean
% 9,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 40,1
25-54 urte% 91,1
55-64 urte% 68,3
Gizonak% 78,6
Emakumeak% 75,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 14,5
BEPC, brebeta% 17,2
CAP-BEP% 11,0
Batxilergoa% 11,7
Goi-mailako +2% 7,1
Goi-mailako +3/4% 7,1
Goi-mailako +5% 7,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

5.642 ez-aktibotik 2.664 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 47,2), 1.133 erretiraturik zeuden (% 20,1) eta 1.844 bestelako ez-aktibo ziren (% 32,7).

Ez-aktiboak

% 47
% 20
% 33
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 26
% 28
% 24
% 16
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 6.243 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 17.088 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

6.243enplegu udalerrian
% 82,5soldatapeko
% 17,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.680 eurokoa zen, eta biztanleen % 15 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.680 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.940 €
% 15,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 15,4

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 1.455 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 25 janari enpresak ziren, 7 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 44 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 222 eraikuntza enpresak ziren, 288 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 91 garraio enpresak ziren, 95 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 46 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 55 finantziazio enpresak ziren, 71 higiezinen enpresak ziren, 230 zerbitzu enpresak ziren, 171 administrazio publikoko enpresak ziren eta 108 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[9]

2009an zeuden norbanakoentzako 417 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa, 1 lan bilaketa bulegoa, 4 posta bulegoak, 14 banku bulegoak, 4 funerariak, 19 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen alokairu bulegoa, 5 autoeskolak, 42 igeltseroak, 41 margolariak, 26 zurginak, 38 iturginak, 22 argiketariak, 26 eraikuntza enpresak, 36 ile apaindegiak, 3 albaitariak, 2 aldi baterako lan enpresak, 79 jatetxeak, 33 higiezinen agentziak, 7 tintoreriak eta 12 apaindegiak.[10]

2009an zeuden 106 establezimendu komertzialetatik, 3 supermerkatuak, 2 120 m2 baino gehiagoko dendak, 14 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 23 okindegiak, 13 harategiak, 1 kongelatu-denda zen, 1 arraindegi zen, 6 liburu dendak, 12 arropa dendak, 6 etxerako tresna dendak, 2 zapata-dendak, 2 elektrotresna dendak, 3 altzari dendak, 1 kirol-denda zen, 3 drogeria, 3 lurrin-dendak, 4 bitxi-dendak eta 7 lore-dendak ziren.[11]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 2 psikiatriko, 12 botika eta 2 anbulantzia zegoen.

2009an 10 haur-eskola eta 9 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Savigny-sur-Orge udalerrian 5 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe eta 2 hezkuntza orokorreko lizeo.Bigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 1.807 ikasle zeuden eta hezkuntza orokorreko lizeoetan 3.598.

Savigny-sur-Orge udalerriak goi-mailako hezkuntza ez unibertsitarioko osasun-formakuntzako zentro bat zuen.

  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  3. ↑ (Frantsesez) Station Météo-France « Epinay-sur-Orge », fiche climatologique. .
  4. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  5. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  6. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  7. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  8. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  10. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  11. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]