Edukira joan

Vaiano

Vaiano
Vaiano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaPratoko probintzia
Izen ofizialaVaiano
Jatorrizko izenaVaiano
Posta kodea59021
ISTAT kodea100006
HerriburuaVaiano
Geografia
Koordenatuak43°58′00″N 11°07′00″E / 43.9667°N 11.1167°E / 43.9667; 11.1167
Mapa
Azalera34,11 km²
Altitudea150 m
MugakideakBarberino di Mugello, Calenzano, Cantagallo, Montemurlo eta Prato
Demografia
Biztanleria9.906 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea290 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0574
Hiri senidetuakMijek
Katastro kodeaL537
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaPO
comune.vaiano.po.it

Vaiano Italiako udalerri bat da. Pratoko probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 9.906 biztanle ditu, 34,11 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Barberino di Mugello, Calenzano, Cantagallo, Montemurlo eta Prato.

BiztanleriaUrtea2000300040005000600070008000900010.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.846 gizon, 5.119 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.08
0.33
 
95-99
 
0.82
0.87
 
90-94
 
2.01
2.52
 
85-89
 
3.63
3.63
 
80-84
 
4.83
6.58
 
75-79
 
6.49
6.31
 
70-74
 
5.88
7.08
 
65-69
 
7.05
7.35
 
60-64
 
8.40
8.50
 
55-59
 
7.79
7.94
 
50-54
 
8.17
7.74
 
45-49
 
6.72
5.55
 
40-44
 
5.65
5.61
 
35-39
 
4.92
4.54
 
30-34
 
4.57
4.56
 
25-29
 
4.10
5.32
 
20-24
 
4.34
4.85
 
15-19
 
4.59
3.76
 
10-14
 
3.85
3.74
 
5-9
 
3.32
3.18
 
0-4
 
2.79
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.739 etxebizitza zeuden: 4.174 (% 88,1) okupatuta eta 565 (% 11,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 81,2 jabetzan zeuden, % 8,9 alokairuan eta % 9,9 beste titulu batekin.

4.739etxebizitza (2021)
4.174okupatuak
565hutsik (% 11,9)

Erabilera (2021)

4.174
565
Okupatuak (4.174)Hutsik edo ez-okupatuak (565)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

81,2
8,9
9,9
Jabetzan (81,2)Alokairuan (8,9)Beste titulu batekin (9,9)

2024an 4.352 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.420 (% 32,6) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

4.352etxegune (2024)
1.420pertsona bakarrekoak (% 32,6)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.420
2 kide1.347
3 kide864
4 kide538
5 kide edo gehiago183

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]