Edukira joan

Prato

Prato
Prato
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaPratoko probintzia
Izen ofizialaPrato
Jatorrizko izenaPrato
Posta kodea59100
ISTAT kodea100005
Geografia
Koordenatuak43°52′51″N 11°05′48″E / 43.880814°N 11.096561°E / 43.880814; 11.096561
Mapa
Azalera97,35 km²
Altitudea72 m
MugakideakAgliana, Campi Bisenzio, Poggio a Caiano, Quarrata, Vaiano, Calenzano, Carmignano eta Montemurlo
Demografia
Biztanleria195.736 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea2.011 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0574
Hiri senidetuakNam Định (en) Itzuli, Wangen im Allgäu, Roubaix, Changzhou, Wenzhou, Ebensee am Traunsee, Sarajevo, Bir Lehlou (en) Itzuli, Harare, Tomaszów Mazowiecki eta Albemarle konderria
Katastro kodeaG999
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaPO
comune.prato.it

Prato (bertan ˈpraː(h)o ahoskatua) Italiako ipar-erdialdean dagoen Pratoko probintziako (Toskana) hiria da. Arnoren adarra den Bisenzio ibaiaren ertzean dago. Apezpiku-egoitza da. 2015eko apirilean 191.040 biztanle zituen[1].

Aipagarriak dira, besteak beste, katedral erromaniko-gotikoa (XIV. mendea), Santa Maria delle Carceri Pizkundeko eliza (XV. mendea), Enperadorearen gaztelua (XIII. mendea) eta Pretorio jauregia.

Demografiaren bilakaera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Merkataritza eta industria (mekanika, eraikuntzako gaiak, ehungintza, zurgintza) dira ekonomia-jarduera nagusiak.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Agliana, Campi Bisenzio, Poggio a Caiano, Quarrata, Vaiano, Calenzano, Carmignano eta Montemurlo.

BiztanleriaUrtea30.00060.00090.000120.000150.000180.000210.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 98.099 gizon, 100.228 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.08
0.16
 
95-99
 
0.45
0.80
 
90-94
 
1.52
2.07
 
85-89
 
3.24
2.84
 
80-84
 
3.78
4.22
 
75-79
 
5.18
4.40
 
70-74
 
5.13
5.46
 
65-69
 
5.95
7.02
 
60-64
 
7.30
8.19
 
55-59
 
8.11
8.64
 
50-54
 
8.48
7.65
 
45-49
 
7.51
7.03
 
40-44
 
6.69
6.50
 
35-39
 
6.10
5.62
 
30-34
 
5.02
5.80
 
25-29
 
4.69
5.77
 
20-24
 
4.95
5.78
 
15-19
 
5.07
4.88
 
10-14
 
4.40
4.04
 
5-9
 
3.65
3.14
 
0-4
 
2.71
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 83.024 etxebizitza zeuden: 78.769 (% 94,9) okupatuta eta 4.255 (% 5,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 77,3 jabetzan zeuden, % 17,8 alokairuan eta % 4,9 beste titulu batekin.

83.024etxebizitza (2021)
78.769okupatuak
4.255hutsik (% 5,1)

Erabilera (2021)

78.769
Okupatuak (78.769)Hutsik edo ez-okupatuak (4.255)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

77,3
17,8
Jabetzan (77,3)Alokairuan (17,8)Beste titulu batekin (4,9)

2024an 82.266 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 26.877 (% 32,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

82.266etxegune (2024)
26.877pertsona bakarrekoak (% 32,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide26.877
2 kide22.888
3 kide15.750
4 kide11.228
5 kide edo gehiago5.523

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ Popolazione residente dei comuni. Censimenti dal 1861 al 1991. ISTAT.
  2. ↑ Popolazione residente per territorio – serie storica. .
  3. ↑ (Italieraz) «Popolazione residente per età e sesso al 1° gennaio (POSAS)» Istat (kontsulta data: 2026-08-28).