Edukira joan

Locmiquélic

Locmiquélic
Lokmikaelig
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
DepartamenduaMorbihan
BarrutiLorienteko barrutia
Kantonamenducanton of Port-Louis
Izen ofizialaLocmiquélic
Jatorrizko izenaLokmikaelig
Posta kodea56570
HerriburuaLocmiquélic (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak47°43′31″N 3°20′27″W / 47.7253°N 3.3408°W / 47.7253; -3.3408
Mapa
Azalera3,58 km²
Altitudea0 m, 24 m eta 12 m
MugakideakKervignac, Merlevenez, Riantec eta Port-Louis
Demografia
Biztanleria4.093 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.148 (%52,4) (%47,6) 1.951 alt_right
Dentsitatea1.143 bizt/km²
ville-locmiquelic.fr

Locmiquélic (bretainieraz Lokmikaelig) Bretainiako Morbihan departamenduko udalerri bat da. Azken erroldaren arabera 4.093 biztanle zituen 3,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Kervignac, Merlevenez, Riantec eta Port-Louis.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csb motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda epel eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Littoral doux » zonan dago[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12 °C-koa da, 11,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 890 mm-koa da, urtarrilean 1,4 euri-egun eta uztailean 6,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Quéven udalerrian dago, 8,2 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 943,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,8 °C-koa da, 2026ko ekainaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,1 °C-koa da, 1963ko urtarrilaren 20an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea320034003600380040004200440046001920194019601980200020202040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.951 gizon, 2.148 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.26
 
95+
 
0.23
0.26
 
90-94
 
0.93
1.74
 
85-89
 
3.77
4.72
 
80-84
 
4.19
6.71
 
75-79
 
10.24
6.87
 
70-74
 
5.21
8.66
 
65-69
 
10.24
9.69
 
60-64
 
7.64
4.77
 
55-59
 
7.22
8.46
 
50-54
 
7.91
7.02
 
45-49
 
6.52
6.36
 
40-44
 
5.54
3.95
 
35-39
 
3.86
2.97
 
30-34
 
2.19
3.54
 
25-29
 
2.51
3.43
 
20-24
 
3.35
5.13
 
15-19
 
6.70
6.77
 
10-14
 
6.38
5.43
 
5-9
 
3.86
3.28
 
0-4
 
1.49
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Locmiquélic udalerrian 4.014 biztanle zeuden eta 2.000 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,01 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 38,3), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

4.014biztanle
2.000elkarbizitza-unitate
2,01lagun elkarbizitza-unitateko
1.220familia
Udalerria
% 18
% 31
% 12
% 38
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.220 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (626). Guraso bakarreko 245 familietatik 175etan ama zen guraso bakarra. 730 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 176k seme-alaba bakarra zuten etxean, 251k bi, eta 63k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 350 bikoteetatik 52tan (% 14,9) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[8]

626
350
245
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean730
Seme-alaba bat176
Bi seme-alaba251
Hiru seme-alaba58
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 3.568 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 2,3 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 40,2. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 69,2). 80 urte edo gehiagoko 348 biztanleetatik 299 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 49 kolektibitateren batean.[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 12
40-54% 15
55-64% 23
65-79% 30
80 +% 40
Bikotean bizi da
15-24% 5
25-39% 68
40-54% 69
55-64% 69
65-79% 65
80 +% 42

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 43,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,7 izatezko bikotean eta % 7,1 PACS bidez lotuta). % 22,8 ezkongabeak ziren, % 10,2 alargunak eta % 7,5 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 43,7
Ezkongabea% 22,8
Alarguna% 10,2
Izatezko bikotean% 8,7
Dibortziatuta% 7,5
PACS bidez lotuta% 7,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 45,8), erdi-mailako lanbideak (% 14,6), enplegatuak (% 12,0), goi-mailako langileak (% 10,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 45,8) Morbihan departamenduko batez bestekoaren (% 38,5) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[8]

Udalerria
% 10
% 15
% 12
% 9
% 46
Morbihan
% 9
% 14
% 14
% 15
% 39
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.374 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.002 egoitza nagusi ziren, 241 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 130 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.986), eta apartamentuak gutxi ziren (387). Egoitza nagusietatik 1.535 beren jabearen bizilekuak ziren, 441 alokairuan zeuden, 82 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 27 doan lagata.[9]

2.374etxebizitza
2.002egoitza nagusi
1.986etxe
387apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.002
241
Egoitza nagusia (2.002)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (241)Hutsik (130)

Etxe mota

1.986
387
Etxea (1.986)Apartamentua (387)

Jabetza egoera

1.535
441
Jabeak (1.535)Alokairuan (441)HLM (82)Doan lagata (27)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (550).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik145
1919-1945243
1946-1970550
1971-1990476
1991-2005274
2006-2020281

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.086). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (870 etxebizitzatan). 1.379 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.090 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 720tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela18
2 gela137
3 gela329
4 gela433
5 gela edo gehiago1.086

Berogailu mota

870
697
295
Gas sarea (870)Fuel-olioa (129)Elektrizitatea (697)Gas botila (12)Bestelakoak (295)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.379aparkalekua
1.090ibilgailu 1
720ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.290 biztanleetatik 1.718 aktibo ziren (% 75,0), horietako 1.568 lanean (% 68,5) eta 149 langabezian (aktiboen % 8,7).

2.29015-64 urteko biztanle
% 75,0aktibo
% 68,5lanean
% 8,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 43,8
25-54 urte% 94,2
55-64 urte% 54,8
Gizonak% 74,8
Emakumeak% 75,1

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 13,3
BEPC, brebeta% 21,7
CAP-BEP% 9,7
Batxilergoa% 9,4
Goi-mailako +2% 7,9
Goi-mailako +3/4% 6,4
Goi-mailako +5% 6,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 8,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

572 ez-aktibotik 178 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 31,1), 248 erretiraturik zeuden (% 43,4) eta 147 bestelako ez-aktibo ziren (% 25,7).

Ez-aktiboak

% 31
% 43
% 26
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 21
% 29
% 24
% 19
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 547 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.568 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

547enplegu udalerrian
% 68,4soldatapeko
% 31,6ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.800 eurokoa zen, eta biztanleen % 9 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

26.800 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.250 €
% 9,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,3
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1952ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lorient-Lann Bihoue », fiche climatologique. .
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]