Miguel Indurain Sari Nagusia

Wikipedia(e)tik
Hona jo: nabigazioa, Bilatu
Miguel Indurain Sari Nagusia
2013ko Miguel Indurain Sari Nagusia
Ezaugarriak
Data Apirilaren hasieran
Eskualdea Euskal Herria
Euskarazko izena Miguel Indurain Sari Nagusia
Modalitatea Errepidea
Txapelketa UCI Europe Tour
Mota Egun bateko lasterketa
Antolatzailea Club Ciclista Estella
Historia
Lehenengo edizioa 1951
Edizio kopurua ? (2012)
Lehenengo irabazlea Hortensio Bidaurreta Euskal Herria
Garaipen gehien Hortensio Bidaurreta Euskal Herria
Juan Fernández Espainia
Miguel Maria Lasa Euskal Herria (3 aldiz)
Amaierako edizioa Simon Spilak Eslovenia

Miguel Indurain Sari Nagusia urtero apirilean Lizarran Club Ciclista Estellak antolatutako lasterketa da.

Lasterketa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Lehendabizikoz 1951an ospatuta, Euskal Herriko Itzulia baino lehen egiten dute urtero. Lehen beste izenak izan zituen, baina 1999tik aurrera Miguel Indurainen omenez egungo izena mantendu du. 1984an eta 1986an dirua zela eta, ez zuten egin.

2005etik aurrera 1.1 Uci Europe Tour mailako lasterketa da.

Garaipen gehien lortutako txirrindularia Hortensio Bidaurreta da, hiru aldiz hain zuzen ere.

Palmaresa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Izena Urtea Garailea Taldea
Mendiko Euskal-Nafar Txapelketa 1951 Euskal Herria Hortensio Bidaurreta
Mendiko Euskal-Nafar Txapelketa 1952 Euskal Herria Hortensio Bidaurreta
Mendiko Euskal-Nafar Txapelketa 1953 Euskal Herria Hortensio Bidaurreta
Mendiko Euskal-Nafar Txapelketa 1954 Euskal Herria Miguel Bidaurreta
Mendiko Euskal-Nafar Txapelketa 1955 Euskal Herria Jesús Galdeano Gamma
Mendiko Euskal-Nafar Txapelketa 1956 Espainia Antonio Herranz
Mendiko Euskal-Nafar Txapelketa 1957 Euskal Herria Miguel Chacón Faema
Mendiko Euskal-Nafar Txapelketa 1958 Espainia Bernardo Ruiz Faema
Mendiko Euskal-Nafar Txapelketa 1959 Espainia Miguel Pacheco Faema
Mendiko Espainiako Txapelketa 1960 Espainia Antonio Jiménez Quiles Kas
Nafarroako Sari Nagusia 1961 Espainia José Pérez-Francés Ferrys
Mendiko Euskal-Nafar Txapelketa 1962 Espainia Juan Belmonte Pinturas Ega
Jesús Galdeano Saria 1962 Espainia Miguel Pacheco Ferrys
Mendiko Euskal-Nafar Txapelketa 1963 Espainia José Pérez-Francés Ferrys
Espainiako Txirrindularitza Txapelketa 1963 Espainia José Pérez-Francés Ferrys
Mendiko Euskal-Nafar Txapelketa 1964 Euskal Herria Francisco Gabika Kas
Mendiko Euskal-Nafar Txapelketa 1965 Euskal Herria Eusebio Vélez Kas
Mendiko Euskal-Nafar Txapelketa 1966 Euskal Herria Carlos Etxeberria Kas
Mendiko Espainiako Txapelketa 1967 Espainia Antonio Gómez del Moral Kas
Nafarroako Sari Nagusia 1968 Euskal Herria José López Rodríguez Fagor
Nafarroako Sari Nagusia 1969 Euskal Herria Gregorio San Miguel Kas
Nafarroako Sari Nagusia 1970 Espainia Antonio Gómez del Moral Kas
Mendiko Espainiako Txapelketa 1971 Euskal Herria Miguel María Lasa Pepsi-Cola
Nafarroako Sari Nagusia 1972 Espainia Vicente López Carril Kas
Nafarroako Sari Nagusia 1973 Euskal Herria Domingo Perurena Teka
Nafarroako Sari Nagusia 1974 Euskal Herria Miguel Maria Lasa Kas
Nafarroako Sari Nagusia 1975 Euskal Herria Jose Nazabal Kas
Espainiako Txirrindularitza Txapelketa 1976 Espainia Agustín Tamames Super Ser
Nafarroako Sari Nagusia 1977 Espainia Vicente López Carril Kas
Nafarroako Sari Nagusia 1978 Euskal Herria Miguel Maria Lasa Teka
Nafarroako Sari Nagusia 1979 Espainia Juan Fernández Zor
Nafarroako Sari Nagusia 1980 Espainia Juan Fernández Kas
Nafarroako Sari Nagusia 1981 Espainia Eulalio García Teka
Nafarroako Sari Nagusia 1982 Espainia Pedro Muñoz Zor
Nafarroako Sari Nagusia 1983 Espainia Juan Fernández Zor
Nafarroako Sari Nagusia 1984 Ez zuten egin
Nafarroako Sari Nagusia 1985 Espainia Celestino Prieto Reynolds
Nafarroako Sari Nagusia 1986 Ez zuten egin
Nafarroako Sari Nagusia 1987 Euskal Herria Miguel Indurain Reynolds
Nafarroako Sari Nagusia 1988 Espainia Pedro Delgado Reynolds
Nafarroako Foru Erkidegoko Saria 1989 Espainia Mariano Sánchez Teka
Nafarroako Foru Erkidegoko Saria 1990 Espainia Pedro Delgado Banesto
Nafarroako Foru Erkidegoko Saria 1991 Frantzia Roland Leclerc Seguros Amaya
Nafarroako Foru Erkidegoko Saria 1992 Euskal Herria Julian Gorospe Banesto
Nafarroako Foru Erkidegoko Saria 1993 Danimarka Johnny Weltz ONCE
Nafarroako Foru Erkidegoko Saria 1994 Espainia Marino Alonso Banesto
Nafarroako Foru Erkidegoko Saria 1995 Espainia Félix García Casas Artiach
Nafarroako Foru Erkidegoko Saria 1996 Suitza Alex Zülle ONCE
Nafarroako Foru Erkidegoko Saria 1997 Euskal Herria Mikel Zarrabeitia ONCE
Nafarroako Foru Erkidegoko Saria 1998 Espainia Francisco Mancebo Banesto
Miguel Indurain Sari Nagusia 1999 Italia Stefano Garzelli Mercatone Uno
Miguel Indurain Sari Nagusia 2000 Espainia Miguel Ángel Martín Perdiguero Vitalicio Seguros
Miguel Indurain Sari Nagusia 2001 Espainia Ángel Vicioso Kelme
Miguel Indurain Sari Nagusia 2002 Espainia Ángel Vicioso Kelme
Miguel Indurain Sari Nagusia 2003 Alemania Matthias Kessler Deutsche Telekom
Miguel Indurain Sari Nagusia 2004 Alemania Matthias Kessler Deutsche Telekom
Miguel Indurain Sari Nagusia 2005 Espainia Javier Pascual Rodríguez Comunidad Valenciana
Miguel Indurain Sari Nagusia 2006 Alemania Fabian Wegmann Gerolsteiner
Miguel Indurain Sari Nagusia 2007 Italia Rinaldo Nocentini AG2R Prevóyance
Miguel Indurain Sari Nagusia 2008 Alemania Fabian Wegmann Gerolsteiner
Miguel Indurain Sari Nagusia 2009 Espainia David de la Fuente Fuji-Servetto
Miguel Indurain Sari Nagusia 2010 Espainia Joaquim Rodríguez Katusha
Miguel Indurain Sari Nagusia 2011 Espainia Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi
Miguel Indurain Sari Nagusia 2012 Espainia Daniel Moreno Katusha
Miguel Indurain Sari Nagusia 2013 Eslovenia Simon Spilak Katusha

Kanpo loturak[aldatu | aldatu iturburu kodea]