Edukira joan

Cuxac-d'Aude

Cuxac-d'Aude
Cuxac-d'Aude
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Aude
Izen ofizialaCuxac-d'Aude
Jatorrizko izenaCuxac-d'Aude
Posta kodea11590
Geografia
Koordenatuak43°14′45″N 2°59′57″E / 43.2458°N 2.9992°E / 43.2458; 2.9992
Mapa
Azalera21,54 km²
Altitudea8 m, 0 m, 48 m eta 9 m
MugakideakCoursan, Moussan, Narbona, Ouveillan, Sallèles-d'Aude eta Montels
Demografia
Biztanleria4.079 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.224 (%54,5) (%45,5) 1.858 alt_right
Dentsitatea189 bizt/km²
mairie-cuxacdaude.fr

Cuxac-d'Aude ( frantsesez eta ofizialki: Cuxac-d'Aude) Okzitaniako udalerria da. Administratiboki Aude departamenduko Frantziako udalerria da, Languedoc-Rousillon eskualdean. Azken erroldaren arabera 4.079 biztanle zituen 21,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Coursan, Moussan, Narbona, Ouveillan, Sallèles-d'Aude eta Montels.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Proventza eta Lengadoka-Roselloneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); uda beroa (21,5 °C); haize gogorrak; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 14,9 °C-koa da, 0,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 544 mm-koa da, urtarrilean 4,8 euri-egun eta uztailean 2,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Narbona udalerrian dago, 11,2 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 15,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 635,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,1 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 23an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -8,1 °C-koa da, 2012ko otsailaren 8an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea100015002000250030003500400045001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.858 gizon, 2.224 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.85
1.56
 
90-94
 
1.71
1.56
 
85-89
 
3.46
2.10
 
80-84
 
2.79
3.71
 
75-79
 
5.04
6.35
 
70-74
 
5.26
8.45
 
65-69
 
7.28
7.97
 
60-64
 
9.49
8.07
 
55-59
 
7.51
8.34
 
50-54
 
8.99
5.71
 
45-49
 
6.34
3.77
 
40-44
 
3.60
5.81
 
35-39
 
3.87
5.38
 
30-34
 
5.26
5.44
 
25-29
 
3.60
5.76
 
20-24
 
4.09
4.95
 
15-19
 
6.43
4.74
 
10-14
 
4.90
5.33
 
5-9
 
6.07
5.01
 
0-4
 
3.46
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Cuxac-d'Aude udalerrian 3.941 biztanle zeuden eta 1.885 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,09 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 36,7), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

3.941biztanle
1.885elkarbizitza-unitate
2,09lagun elkarbizitza-unitateko
1.178familia
Udalerria
% 23
% 30
% 9
% 37
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.178 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (572). Guraso bakarreko 175 familietatik 120etan ama zen guraso bakarra. 667 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 251k seme-alaba bakarra zuten etxean, 191k bi, eta 70k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 431 bikoteetatik 60tan (% 13,9) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[8]

572
431
175
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean667
Seme-alaba bat251
Bi seme-alaba191
Hiru seme-alaba55
Lau edo gehiago15

15 urte edo gehiago zituzten 3.484 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,8 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 41,0. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 69,9). 80 urte edo gehiagoko 346 biztanleetatik 291 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 55 kolektibitateren batean.[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 12
40-54% 13
55-64% 21
65-79% 29
80 +% 41
Bikotean bizi da
15-24% 12
25-39% 63
40-54% 70
55-64% 68
65-79% 69
80 +% 39

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 42,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,0 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 12,3 izatezko bikotean eta % 4,7 PACS bidez lotuta). % 24,7 ezkongabeak ziren, % 9,1 alargunak eta % 6,8 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 42,4
Ezkongabea% 24,7
Izatezko bikotean% 12,3
Alarguna% 9,1
Dibortziatuta% 6,8
PACS bidez lotuta% 4,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 39,1), eskulangileak (% 18,1), enplegatuak (% 14,4), erdi-mailako lanbideak (% 10,9). Talde nagusia (erretiratuak, % 39,1) Aude departamenduko batez bestekoaren (% 37,3) gainetik dago. 40 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 2,1).[8]

Udalerria
% 11
% 14
% 18
% 39
Aude
% 14
% 16
% 12
% 37
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.268 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.881 egoitza nagusi ziren, 90 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 297 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.926), eta apartamentuak gutxi ziren (326). Egoitza nagusietatik 1.324 beren jabearen bizilekuak ziren, 520 alokairuan zeuden, 76 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 37 doan lagata.[9]

2.268etxebizitza
1.881egoitza nagusi
1.926etxe
326apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.881
297
Egoitza nagusia (1.881)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (90)Hutsik (297)

Etxe mota

1.926
326
Etxea (1.926)Apartamentua (326)

Jabetza egoera

1.324
520
Jabeak (1.324)Alokairuan (520)HLM (76)Doan lagata (37)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (776).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik263
1919-1945157
1946-1970252
1971-1990776
1991-2005259
2006-2020155

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (833). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.231 etxebizitzatan). 1.217 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 914 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 777tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela38
2 gela114
3 gela307
4 gela589
5 gela edo gehiago833

Berogailu mota

184
1.231
358
Gas sarea (184)Fuel-olioa (88)Elektrizitatea (1.231)Gas botila (20)Bestelakoak (358)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.217aparkalekua
914ibilgailu 1
777ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.327 biztanleetatik 1.688 aktibo ziren (% 72,5), horietako 1.454 lanean (% 62,5) eta 234 langabezian (aktiboen % 13,9).

2.32715-64 urteko biztanle
% 72,5aktibo
% 62,5lanean
% 13,9langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 45,1
25-54 urte% 87,4
55-64 urte% 57,8
Gizonak% 76,1
Emakumeak% 69,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 22,3
BEPC, brebeta% 17,3
CAP-BEP% 14,4
Batxilergoa% 14,5
Goi-mailako +2% 9,8
Goi-mailako +3/4% 4,3
Goi-mailako +5% 7,6

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 13,9). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

639 ez-aktibotik 191 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 29,9), 174 erretiraturik zeuden (% 27,2) eta 274 bestelako ez-aktibo ziren (% 42,9).

Ez-aktiboak

% 30
% 27
% 43
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 10
% 23
% 25
% 32
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 789 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.454 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

789enplegu udalerrian
% 76,2soldatapeko
% 23,8ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.040 eurokoa zen, eta biztanleen % 21 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

23.040 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.060 €
% 21,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 21,2
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1989ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Narbonne », fiche climatologique. .
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Frantzia
Artikulu hau Frantziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.