EHF Kopa

Wikipedia(e)tik
Hona jo: nabigazioa, Bilatu
EHF Europa Kopa
Antolatzailea EHF
Sorrera 1982 (EHF Kopa)
2013 (EHF Europa Kopa)
Eremua Europa mailakoa
Garaipen gehien Alemania THW Kiel (3 Kopa)
Alemania SC Magdeburg (3 Kopa)
Alemania Frisch Auf Göppingen (3 Kopa)
2016ko Txapelduna Alemania Frisch Auf Göppingen
Webgune ofiziala
THW Kiel erasoan.

EHF Kopa (ingelesez EHF Cup) Europan jokatzen den eskubaloi txapelketa da, EHF Txapeldunen Ligan sartzen ez diren taldeek jokatzen dutena. 1981-82 denboraldian hasi zen jokatzen eta 2012-13an EHF Errekoparekin bat egin du EHF Europa Kopa txapelketa berria osatuz. Alemaniako taldeak nabarmendu dira txapelketan.

Palmaresa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

EHF Kopa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Urtea Irabazlea Emaitza Finalista
1982 Alemania VfL Gummersbach 23-14 Jugoslavia RK Željezničar Sarajevo
1983 Sobietar Errepublika Sozialisten Batasuna ZTR Zaporozhye 23-16, 22-20 Suedia IFK Karlskrona
1984 Alemania VfL Gummersbach 16-15, 20-19 Danimarka HG Gladsaxe
1985 Errumania HC Minaur Baia Mare 22-17, 14-18 Sobietar Errepublika Sozialisten Batasuna ZTR Zaporozhye
1986 Hungaria Raba Vasas ETO Györ 23-17, 20-24 Valentziako Erkidegoa BM Alacant
1987 Sobietar Errepublika Sozialisten Batasuna Granitas Kaunas 23-23, 18-18 Espainia Atlético de Madrid
1988 Errumania HC Minaur Baia Mare 20-21, 23-20 Sobietar Errepublika Sozialisten Batasuna Granitas Kaunas
1989 Alemania TURU Düsseldorf 17-12, 15-18 Alemaniako Errepublika Demokratikoa ASK Vorwärts Frankfurt
1990 Sobietar Errepublika Sozialisten Batasuna SKIF Krasnodar 25-27, 29-13 Jugoslavia RK Proleter Zrenjanin
1991 Jugoslavia Borac Banja Luka 20-15, 23-24 Errusia CSKA Mosku
1992 Alemania SG Wallau-Massenheim 23-25, 22-20 Bielorrusia SKA Minsk
1993 Espainia Teka Cantabria 24-20, 26-20 Alemania Bayer Dormagen
1994 Espainia CB Alzira Avidesa 23-19, 21-22 Austria ASKÖ Linde Linz
1995 Katalunia BM Granollers 26-24, 23-21 Errusia Polyot Cheljabinsk
1996 Katalunia BM Granollers 28-18, 28-27 Ukraina Shakhtar-Academiya
1997 Alemania SG Flensburg-Handewitt 22-25, 30-17 Danimarka Virum Sorgenfri
1998 Alemania THW Kiel 23-25, 26-21 Alemania SG Flensburg-Handewitt
1999 Alemania SC Magdeburg 22-30, 31-22 Espainia BM Valladolid
2000 Kroazia RK Metković Jambo 24-22, 23-25 Alemania SG Flensburg-Handewitt
2001 Alemania SC Magdeburg 27-27, 26-22 Kroazia RK Metković Jambo
2002 Alemania THW Kiel 36-29, 24-28 Katalunia FC Barcelona
2003 Katalunia FC Barcelona 35-23, 33-26 Errusia Lukoil-Dynamo Astrakhan
2004 Alemania THW Kiel 32-28, 27-19 Espainia CB Altea
2005 Alemania TUSEM Essen 22-30, 31-22 Alemania SC Magdeburg
2006 Alemania TBV Lemgo 30-29, 25-22 Alemania Frisch Auf Göppingen
2007 Alemania SC Magdeburg 30-30, 31-28 Espainia CB Aragón
2008 Alemania HSG Nordhorn 31-27, 29-30 Danimarka FC København
2009 Alemania VfL Gummersbach 29-28, 26-22 Eslovenia RK Gorenje
2010 Alemania TBV Lemgo 24-18, 28-30 Suitza Kadetten SH
2011 Alemania Frisch Auf Göppingen 23-21, 30-26 Alemania TV Großwallstadt
2012 Alemania Frisch Auf Göppingen 34-28, 26-26 Frantzia Dunkerque HB

EHF Europa Kopa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Urtea Irabazlea Emaitza Finalista
2013 Alemania Rhein-Neckar Löwen 26-24 Frantzia HBC Nantes
2014 Hungaria SC Pick Szeged 29-28 Frantzia Montpellier AHB
2015 Alemania Füchse Berlin 30-27 Alemania HSV Hamburg
2016 Alemania Frisch Auf Göppingen 32-26 Frantzia HBC Nantes

Garaipenak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Klubeka[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Taldea Garaipenak Urteak
Alemania THW Kiel 3 1998, 2002, 2004
Alemania SC Magdeburg 3 1999, 2001, 2007
Alemania Frisch Auf Göppingen 3 2011, 2012, 2016
Errumania HC Minaur Baia Mare 2 1985, 1988
Katalunia BM Granollers 2 1995, 1996
Alemania VfL Gummersbach 2 1982, 2009
Alemania TBV Lemgo 2 2006, 2010
Ukraina ZTR Zaporozhye 1 1983
Hungaria Raba Vasas ETO Györ 1 1986
Lituania Granitas Kaunas 1 1987
Alemania TURU Düsseldorf 1 1989
Errusia SKIF Krasnodar 1 1990
Bosnia-Herzegovina Borac Banja Luka 1 1991
Alemania SG Wallau-Massenheim 1 1992
Espainia Teka Cantabria 1 1993
Espainia CB Alzira Avidesa 1 1994
Alemania SG Flensburg-Handewitt 1 1997
Kroazia RK Metković Jambo 1 2000
Katalunia FC Barcelona 1 2003
Alemania TUSEM Essen 1 2005
Alemania HSG Nordhorn 1 2008
Alemania Rhein-Neckar Löwen 1 2013
Hungaria SC Pick Szeged 1 2014
Alemania Füchse Berlin 1 2015

Herrialdeka[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Herrialdea Garaipenak Taldeak
 Alemania 21 THW Kiel, SC Magdeburg, VfL Gummersbach, TBV Lemgo, TURU Düsseldorf, SG Wallau-Massenheim, SG Flensburg-Handewitt, TUSEM Essen, HSG Nordhorn, Frisch Auf Göppingen, Rhein-Neckar Löwen eta Füchse Berlin
Katalunia Katalunia 3 BM Granollers eta FC Barcelona
 Errumania 2 HC Minaur Baia Mare
 Hungaria 2 Raba Vasas ETO Györ eta SC Pick Szeged
 Espainia 2 CB Cantabria eta CB Alzira
 Ukraina 1 ZTR Zaporozhye
 Lituania 1 Granitas Kaunas
 Errusia 1 SKIF Krasnodar
 Bosnia-Herzegovina 1 Borac Banja Luka
 Kroazia 1 RK Metković Jambo