Edukira joan

Pont-de-Buis-lès-Quimerch

Pont-de-Buis-lès-Quimerch
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
Departamendua Finistère
BarrutiChâteaulineko barrutia
AlkateaRoger Mellouët
Izen ofizialaPont-de-Buis-lès-Quimerch
Posta kodea29590
Geografia
Koordenatuak48°15′16″N 4°05′24″W / 48.2544°N 4.09°W / 48.2544; -4.09
Mapa
Azalera41,39 km²
Altitudea96 m, 0 m, 278 m eta 97 m
MugakideakHanvec, Dinéault, Le Faou, Lopérec, Rosnoën eta Saint-Ségal
Demografia
Biztanleria3.663 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.767 (%49,6) (%50,4) 1.797 alt_right
Dentsitatea88 bizt/km²
pontdebuislesquimerch.fr

Pont-de-Buis-lès-Quimerch (bretainieraz Pont-ar-Veuzenn-Kimerc'h) Bretainiako Finistère departamenduko udalerri bat da. Azken erroldaren arabera 3.663 biztanle zituen 41,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Hanvec, Dinéault, Le Faou, Lopérec, Rosnoën eta Saint-Ségal.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Littoral doux » zonan dago[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,4 °C-koa da, 10,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1050 mm-koa da, urtarrilean 16,5 euri-egun eta uztailean 7,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Saint-Ségal udalerrian dago, 3,2 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,8 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1126,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,5 °C-koa da, 2026ko ekainaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -12,4 °C-koa da, 1991ko otsailaren 9an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea300032003400360038004000194019601980200020202040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.797 gizon, 1.767 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
1.13
0.83
 
90-94
 
1.47
0.83
 
85-89
 
5.77
2.28
 
80-84
 
3.51
2.00
 
75-79
 
0.85
5.68
 
70-74
 
5.77
6.79
 
65-69
 
5.15
7.07
 
60-64
 
7.75
5.84
 
55-59
 
4.02
8.35
 
50-54
 
6.73
7.40
 
45-49
 
7.53
8.12
 
40-44
 
7.64
8.40
 
35-39
 
7.24
4.06
 
30-34
 
6.34
3.34
 
25-29
 
4.19
4.95
 
20-24
 
1.41
5.90
 
15-19
 
3.51
4.73
 
10-14
 
5.83
7.62
 
5-9
 
7.98
5.79
 
0-4
 
6.17
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Pont-de-Buis-lès-Quimerch udalerrian 3.594 biztanle zeuden eta 1.708 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,10 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 38,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

3.594biztanle
1.708elkarbizitza-unitate
2,10lagun elkarbizitza-unitateko
1.010familia
Udalerria
% 27
% 26
% 39
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.010 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (455). Guraso bakarreko 105 familietatik 91etan ama zen guraso bakarra. 512 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 224k seme-alaba bakarra zuten etxean, 190k bi, eta 84k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 455 bikoteetatik 71tan (% 15,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[8]

450
455
105
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean512
Seme-alaba bat224
Bi seme-alaba190
Hiru seme-alaba75
Lau edo gehiago9

15 urte edo gehiago zituzten 3.050 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,5 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 43,4. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 73,0). 80 urte edo gehiagoko 175 biztanleetatik 129 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 46 kolektibitateren batean.[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 14
40-54% 18
55-64% 28
65-79% 35
80 +% 43
Bikotean bizi da
15-24% 16
25-39% 73
40-54% 70
55-64% 60
65-79% 59
80 +% 31

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 36,5 ezkonduta zegoen, eta beste % 22,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 12,0 izatezko bikotean eta % 10,5 PACS bidez lotuta). % 28,0 ezkongabeak ziren, % 6,4 alargunak eta % 6,6 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 36,5
Ezkongabea% 28,0
Izatezko bikotean% 12,0
PACS bidez lotuta% 10,5
Dibortziatuta% 6,6
Alarguna% 6,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 29,8), eskulangileak (% 20,4), erdi-mailako lanbideak (% 18,4), enplegatuak (% 12,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 29,8) Finistère departamenduko batez bestekoaren (% 35,9) azpitik dago. 14 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,8).[8]

Udalerria
% 8
% 18
% 13
% 20
% 30
Finistère
% 10
% 15
% 14
% 14
% 36
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.097 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.702 egoitza nagusi ziren, 156 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 239 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.853), eta apartamentuak gutxi ziren (238). Egoitza nagusietatik 1.324 beren jabearen bizilekuak ziren, 353 alokairuan zeuden, 123 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 26 doan lagata.[9]

2.097etxebizitza
1.702egoitza nagusi
1.853etxe
238apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.702
239
Egoitza nagusia (1.702)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (156)Hutsik (239)

Etxe mota

1.853
238
Etxea (1.853)Apartamentua (238)

Jabetza egoera

1.324
353
Jabeak (1.324)Alokairuan (353)HLM (123)Doan lagata (26)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (459).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik183
1919-1945294
1946-1970459
1971-1990456
1991-2005121
2006-2020148

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (945). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (629 etxebizitzatan). 1.238 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 785 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 824tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela17
2 gela77
3 gela281
4 gela382
5 gela edo gehiago945

Berogailu mota

305
259
629
487
Gas sarea (305)Fuel-olioa (259)Elektrizitatea (629)Gas botila (22)Bestelakoak (487)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.238aparkalekua
785ibilgailu 1
824ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.355 biztanleetatik 1.876 aktibo ziren (% 79,7), horietako 1.702 lanean (% 72,3) eta 174 langabezian (aktiboen % 9,3).

2.35515-64 urteko biztanle
% 79,7aktibo
% 72,3lanean
% 9,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 48,9
25-54 urte% 93,7
55-64 urte% 58,4
Gizonak% 80,1
Emakumeak% 79,1

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 19,6
BEPC, brebeta% 17,1
CAP-BEP% 9,9
Batxilergoa% 10,6
Goi-mailako +2% 5,4
Goi-mailako +3/4% 5,2
Goi-mailako +5% 6,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

478 ez-aktibotik 172 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 36,0), 139 erretiraturik zeuden (% 29,1) eta 168 bestelako ez-aktibo ziren (% 35,1).

Ez-aktiboak

% 36
% 29
% 35
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 11
% 30
% 23
% 27
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.786 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.702 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.786enplegu udalerrian
% 91,0soldatapeko
% 9,0ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.390 eurokoa zen, eta biztanleen % 11 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.390 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.210 €
% 11,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,4
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1985ko irailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Segal S A », fiche climatologique. .
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]