Edukira joan

Mûr-de-Bretagne

Mûr-de-Bretagne
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
Departamendua Côtes-d'Armor
Izen ofizialaMûr-de-Bretagne
Mûr
Posta kodea22530
Geografia
Koordenatuak48°12′01″N 2°59′10″W / 48.2003°N 2.9861°W / 48.2003; -2.9861
Mapa
Azalera29,8 km²
Altitudea225 m, 69 m, 290 m eta 134 m
MugakideakNeulliac, Kergrist, Saint-Aignan, Caurel, Saint-Connec, Saint-Gilles-Vieux-Marché eta Saint-Guen
Demografia
Biztanleria2.031 (2018ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.228 (%48,6) (%51,4) 1.298 alt_right
Dentsitatea68 bizt/km²

Mûr-de-Bretagne (bretainieraz Mur) Bretainiako Côtes-d'Armor departamenduko udalerria da. Azken erroldaren arabera 2.031 biztanle zituen 29,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Neulliac, Kergrist, Saint-Aignan, Caurel, Saint-Connec, Saint-Gilles-Vieux-Marché eta Saint-Guen.

Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.298 gizon, 1.228 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.81
1.54
 
90-94
 
2.04
2.31
 
85-89
 
4.48
4.62
 
80-84
 
6.43
4.62
 
75-79
 
4.89
11.86
 
70-74
 
8.88
6.09
 
65-69
 
10.50
7.63
 
60-64
 
6.84
8.78
 
55-59
 
8.47
5.32
 
50-54
 
4.48
4.24
 
45-49
 
4.07
3.85
 
40-44
 
4.89
5.01
 
35-39
 
5.29
3.85
 
30-34
 
5.29
3.08
 
25-29
 
3.26
4.24
 
20-24
 
0.41
7.63
 
15-19
 
3.66
6.09
 
10-14
 
6.03
4.62
 
5-9
 
6.43
4.62
 
0-4
 
2.85
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Guerlédan udalerrian 2.495 biztanle zeuden eta 1.226 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,04 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 39,2), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[3]

2.495biztanle
1.226elkarbizitza-unitate
2,04lagun elkarbizitza-unitateko
741familia
Udalerria
% 19
% 35
% 39
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 741 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (434). Guraso bakarreko 79 familietatik 64etan ama zen guraso bakarra. 464 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 124k seme-alaba bakarra zuten etxean, 89k bi, eta 63k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 228 bikoteetatik 20tan (% 8,8) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[3]

434
228
79
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean464
Seme-alaba bat124
Bi seme-alaba89
Hiru seme-alaba39
Lau edo gehiago24

15 urte edo gehiago zituzten 2.152 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 6,4 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 44,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 75,3). 80 urte edo gehiagoko 292 biztanleetatik 263 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 29 kolektibitateren batean.[3]

Bakarrik bizi da
15-24% 6
25-39% 14
40-54% 16
55-64% 22
65-79% 27
80 +% 45
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 75
40-54% 73
55-64% 73
65-79% 71
80 +% 45

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 45,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 12,3 izatezko bikotean eta % 5,1 PACS bidez lotuta). % 20,6 ezkongabeak ziren, % 10,6 alargunak eta % 5,7 dibortziatuak.[3]

Ezkonduta% 45,6
Ezkongabea% 20,6
Izatezko bikotean% 12,3
Alarguna% 10,6
Dibortziatuta% 5,7
PACS bidez lotuta% 5,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 49,7), eskulangileak (% 19,1), erdi-mailako lanbideak (% 8,6), enplegatuak (% 8,1). Talde nagusia (erretiratuak, % 49,7) Côtes-d'Armor departamenduko batez bestekoaren (% 39,4) gainetik dago. 35 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 2,9).[3]

Udalerria
% 9
% 8
% 19
% 50
Côtes-d'Armor
% 13
% 14
% 15
% 39
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.611 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.228 egoitza nagusi ziren, 151 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 232 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.494), eta apartamentuak gutxi ziren (109). Egoitza nagusietatik 953 beren jabearen bizilekuak ziren, 245 alokairuan zeuden, 23 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 30 doan lagata.[4]

1.611etxebizitza
1.228egoitza nagusi
1.494etxe
109apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.228
151
232
Egoitza nagusia (1.228)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (151)Hutsik (232)

Etxe mota

1.494
Etxea (1.494)Apartamentua (109)

Jabetza egoera

953
245
Jabeak (953)Alokairuan (245)HLM (23)Doan lagata (30)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (426).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik167
1919-1945123
1946-1970255
1971-1990426
1991-2005139
2006-2020114

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (709). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (448 etxebizitzatan). 979 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 598 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 485tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela10
2 gela87
3 gela152
4 gela270
5 gela edo gehiago709

Berogailu mota

372
448
369
Gas sarea (8)Fuel-olioa (372)Elektrizitatea (448)Gas botila (31)Bestelakoak (369)

Aparkalekua eta ibilgailuak

979aparkalekua
598ibilgailu 1
485ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.391 biztanleetatik 1.056 aktibo ziren (% 75,9), horietako 982 lanean (% 70,6) eta 73 langabezian (aktiboen % 6,9).

1.39115-64 urteko biztanle
% 75,9aktibo
% 70,6lanean
% 6,9langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 44,1
25-54 urte% 93,3
55-64 urte% 55,6
Gizonak% 77,4
Emakumeak% 74,4

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 15,7
BEPC, brebeta% 8,2
CAP-BEP% 6,7
Batxilergoa% 5,9
Goi-mailako +2% 7,9
Goi-mailako +3/4% 2,8
Goi-mailako +5% 2,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,9). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

335 ez-aktibotik 106 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 31,6), 127 erretiraturik zeuden (% 37,9) eta 103 bestelako ez-aktibo ziren (% 30,7).

Ez-aktiboak

% 32
% 38
% 31
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 11
% 20
% 19
% 38
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.288 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 982 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

1.288enplegu udalerrian
% 85,3soldatapeko
% 14,8ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.670 eurokoa zen, eta biztanleen % 14 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.670 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 25.590 €
% 14,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 12,2
  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  3. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]