Edukira joan

Plaintel

Plaintel
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
Departamendua Côtes-d'Armor
BarrutiSaint-Brieuceko barrutia
Kantonamenducanton of Plœuc-sur-Lié
AlkateaVincent Alleno (en) Itzuli
Izen ofizialaPlaintel
Posta kodea22940
Geografia
Koordenatuak48°24′29″N 2°49′06″W / 48.4081°N 2.8183°W / 48.4081; -2.8183
Mapa
Azalera26,76 km²
Altitudea243 m, 100 m, 246 m eta 190 m
MugakideakPlaine-Haute, Plédran, Saint-Brandan, Saint-Carreuc, Saint-Julien eta Plœuc-L'Hermitage
Demografia
Biztanleria4.602 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.359 (%51,6) (%48,4) 2.210 alt_right
Dentsitatea172 bizt/km²
mairie-plaintel.fr

Plaintel (bretainieraz Pleneventer, galoz Pyentè) Bretainiako Côtes-d'Armor departamenduko udalerria da. Azken erroldaren arabera 4.602 biztanle zituen 26,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Plaine-Haute, Plédran, Saint-Brandan, Saint-Carreuc, Saint-Julien eta Plœuc-L'Hermitage.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Littoral doux » zonan dago[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,8 °C-koa da, 1,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 881 mm-koa da, urtarrilean 13,4 euri-egun eta uztailean 7,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Trémuson udalerrian dago, 14,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 757,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,7 °C-koa da, 2022ko uztailaren 18an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -11,3 °C-koa da, 1987ko urtarrilaren 12an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea20002500300035004000450050001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.210 gizon, 2.359 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.42
0.23
 
90-94
 
1.27
1.58
 
85-89
 
2.12
2.90
 
80-84
 
2.08
3.80
 
75-79
 
4.41
5.38
 
70-74
 
5.64
4.71
 
65-69
 
6.91
5.61
 
60-64
 
5.85
7.42
 
55-59
 
4.83
6.79
 
50-54
 
6.32
6.33
 
45-49
 
6.57
6.79
 
40-44
 
8.48
5.20
 
35-39
 
6.36
5.38
 
30-34
 
5.51
4.03
 
25-29
 
4.41
5.88
 
20-24
 
4.83
6.83
 
15-19
 
6.78
9.32
 
10-14
 
5.93
7.29
 
5-9
 
5.55
4.52
 
0-4
 
5.72
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Plaintel udalerrian 4.534 biztanle zeuden eta 1.926 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,35 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 31,8). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 28,7 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

4.534biztanle
1.926elkarbizitza-unitate
2,35lagun elkarbizitza-unitateko
1.364familia
Udalerria
% 32
% 30
% 8
% 29
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.364 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (612). Guraso bakarreko 160 familietatik 130etan ama zen guraso bakarra. 632 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 281k seme-alaba bakarra zuten etxean, 311k bi, eta 140k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 612 bikoteetatik 65tan (% 10,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[8]

592
612
160
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean632
Seme-alaba bat281
Bi seme-alaba311
Hiru seme-alaba125
Lau edo gehiago15

15 urte edo gehiago zituzten 3.713 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,4 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 32,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 80,2). 80 urte edo gehiagoko 253 biztanleetatik 204 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 49 kolektibitateren batean.[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 12
40-54% 11
55-64% 18
65-79% 22
80 +% 33
Bikotean bizi da
15-24% 13
25-39% 80
40-54% 80
55-64% 79
65-79% 76
80 +% 47

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 44,8 ezkonduta zegoen, eta beste % 23,1 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 13,4 izatezko bikotean eta % 9,6 PACS bidez lotuta). % 22,3 ezkongabeak ziren, % 6,3 alargunak eta % 3,5 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 44,8
Ezkongabea% 22,3
Izatezko bikotean% 13,4
PACS bidez lotuta% 9,6
Alarguna% 6,3
Dibortziatuta% 3,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 34,1), eskulangileak (% 21,3), erdi-mailako lanbideak (% 15,6), enplegatuak (% 14,1). Talde nagusia (erretiratuak, % 34,1) Côtes-d'Armor departamenduko batez bestekoaren (% 39,4) azpitik dago. 25 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,3).[8]

Udalerria
% 16
% 14
% 21
% 34
Côtes-d'Armor
% 13
% 14
% 15
% 39
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.118 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.924 egoitza nagusi ziren, 56 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 138 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.976), eta apartamentuak gutxi ziren (135). Egoitza nagusietatik 1.499 beren jabearen bizilekuak ziren, 413 alokairuan zeuden, 56 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 12 doan lagata.[9]

2.118etxebizitza
1.924egoitza nagusi
1.976etxe
135apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.924
Egoitza nagusia (1.924)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (56)Hutsik (138)

Etxe mota

1.976
Etxea (1.976)Apartamentua (135)

Jabetza egoera

1.499
413
Jabeak (1.499)Alokairuan (413)HLM (56)Doan lagata (12)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (589).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik184
1919-194579
1946-1970240
1971-1990589
1991-2005305
2006-2020459

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.177). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (797 etxebizitzatan). 1.681 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 802 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.021tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela13
2 gela78
3 gela243
4 gela413
5 gela edo gehiago1.177

Berogailu mota

205
363
797
529
Gas sarea (205)Fuel-olioa (363)Elektrizitatea (797)Gas botila (30)Bestelakoak (529)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.681aparkalekua
802ibilgailu 1
1.021ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.763 biztanleetatik 2.175 aktibo ziren (% 78,7), horietako 2.049 lanean (% 74,2) eta 126 langabezian (aktiboen % 5,8).

2.76315-64 urteko biztanle
% 78,7aktibo
% 74,2lanean
% 5,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 43,0
25-54 urte% 96,7
55-64 urte% 57,4
Gizonak% 79,6
Emakumeak% 77,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 15,2
BEPC, brebeta% 10,3
CAP-BEP% 5,4
Batxilergoa% 8,2
Goi-mailako +2% 3,8
Goi-mailako +3/4% 2,2
Goi-mailako +5% 3,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

588 ez-aktibotik 285 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 48,5), 207 erretiraturik zeuden (% 35,2) eta 96 bestelako ez-aktibo ziren (% 16,3).

Ez-aktiboak

% 48
% 35
% 16
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 8
% 8
% 29
% 28
% 25
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.090 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.049 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.090enplegu udalerrian
% 88,1soldatapeko
% 11,9ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.340 eurokoa zen, eta biztanleen % 6 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

26.340 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.590 €
% 6,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 12,2
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1985ko azaroaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Brieuc », fiche climatologique. .
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]