Txirrindularitza 2020ko Udako Olinpiar Jokoetan

Wikipedia, Entziklopedia askea
Txirrindularitza 2020ko Udako Olinpiar Jokoetan
Motakirol diziplina olinpiko
Honen parte da2020ko Udako Olinpiar Jokoak
Data2021
KokalekuTokio
Shizuoka
Partehartzaile kopuru528
Kirolatxirrindularitza
Osatuta

Txirrindularitza 2020ko Udako Olinpiar Jokoetan Japoniako hainbat lekutan egingo diren 22 kirol-proba dira. Udako Olinpiar Jokoak sortu zirenetik, 1896an, txirrindularitza bertan izan da, atletismoa, gimnastika, eskrima eta igeriketarekin batera.

Urte horretan bost proba izan zituen pistan eta 87 kilometroko lasterketa bat Atenastik Maratonera joan eta etorri. Geroztik, probak gehitzen joan dira, emakumezkoenak sartuz, mendiko bizikleta edo BMX modalitatea. Tokioko Olinpiar Jokoetan, lau proba berri egongo dira, BMX Freestyle lehiarekin eta madison proba batekin, 2008an kendu zena.

2020ko Udako Olinpiar jokoetan, txirrindularitza zenbait leku desberdinetan jokatu zen: errepide lasterketak, esate baterako, Musashino no Mori parkean izan zuten irteera eta Fuji zirkuituan helmuga, mendi bizikleta lasterketak, berriz, Izuko Japoniako Ziklo Kirol Zentroa, BMX modalitatekoak Ariake Hiri Kirol Parkean eta pista-lasterketak Izu Belodromoan.

Parte-hartzaileak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Dominak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Herrialdeak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

  *   Nazio antolatzailea (Japonia)

RankingaHerrialdeaUrreaZilarraBrontzeaGuztira
1 Britainia Handia64212
2 Herbehereak53412
3 Suitza1326
4 Danimarka1203
5 Ameriketako Estatu Batuak1113
6 Alemania1102
7 Australia1023
 Italia1023
9 Eslovenia1012
 Kanada1012
11 Austria1001
 Ekuador1001
 Txina1001
14 Zeelanda Berria0202
15 Kolonbia0112
16 Belgika0101
 Japonia*0101
 Malaysia0101
 Ukraina0101
 Venezuela0101
21 Frantzia0022
Fitxategi:Russian Olympic Committee flag.svg ROC0022
23 Espainia0011
 Hong Kong0011
Guztira (24 herrialdeak)22222266

Errepide-txirrindularitza[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Jokoak Urrea Zilarra Brontzea
Gizonezkoen errepide-lasterketa
xehetasunak
Richard Carapaz
 Ekuador
Wout van Aert
 Belgika
Tadej Pogačar
 Eslovenia
Gizonezkoen erlojuaren-kontrakoa
xehetasunak
Primož Roglič
 Eslovenia
Tom Dumoulin
 Herbehereak
Rohan Dennis
 Australia
Emakumezkoen errepide-lasterketa
xehetasunak
Anna Kiesenhofer
 Austria
Annemiek van Vleuten
 Herbehereak
Elisa Longo Borghini
 Italia
Emakumezkoen erlojuaren-kontrakoa
xehetasunak
Annemiek van Vleuten
 Herbehereak
Marlen Reusser
 Suitza
Anna van der Breggen
 Herbehereak

Mendiko bizikleta[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Jokoak Urrea Zilarra Brontzea
Gizonezkoak
xehetasunak
Tom Pidcock
 Britainia Handia
Mathias Flückiger
 Suitza
David Valero
 Espainia
Emakumezkoak
xehetasunak
Jolanda Neff
 Suitza
Sina Frei
 Suitza
Linda Indergand
 Suitza

Belodromoa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Gizonezkoak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Jokoak Urrea Zilarra Brontzea
Keirin
xehetasunak
Jason Kenny
 Britainia Handia
Azizulhasni Awang
 Malaysia
Harrie Lavreysen
 Herbehereak
Madison
xehetasunak
 Danimarka
Lasse Norman Hansen
Michael Mørkøv
 Britainia Handia
Ethan Hayter
Matthew Walls
 Frantzia
Donavan Grondin
Benjamin Thomas
Omnium
xehetasunak
Matthew Walls
 Britainia Handia
Campbell Stewart
 Zeelanda Berria
Elia Viviani
 Italia
Taldekako pertsekuzioa
xehetasunak
 Italia
Simone Consonni
Filippo Ganna
Francesco Lamon
Jonathan Milan
 Danimarka
Niklas Larsen
Lasse Norman Hansen
Rasmus Pedersen
Frederik Rodenberg
 Australia
Leigh Howard
Kelland O'Brien
Luke Plapp
Sam Welsford
Alexander Porter
Sprinta
xehetasunak
Harrie Lavreysen
 Herbehereak
Jeffrey Hoogland
 Herbehereak
Jack Carlin
 Britainia Handia
Talde sprinta
xehetasunak
 Herbehereak
Jeffrey Hoogland
Harrie Lavreysen
Roy van den Berg
Matthijs Büchli
 Britainia Handia
Jack Carlin
Jason Kenny
Ryan Owens
 Frantzia
Florian Grengbo
Rayan Helal
Sébastien Vigier

Emakumezkoak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Jokoak Urrea Zilarra Brontzea
Keirin
xehetasunak
Shanne Braspennincx
 Herbehereak
Ellesse Andrews
 Zeelanda Berria
Lauriane Genest
 Kanada
Madison
xehetasunak
 Britainia Handia
Katie Archibald
Laura Kenny
 Danimarka
Amalie Dideriksen
Julie Leth
Fitxategi:Russian Olympic Committee flag.svg ROC
Gulnaz Khatuntseva
Maria Novolodskaia
Omnium
xehetasunak
Jennifer Valente
 Ameriketako Estatu Batuak
Yumi Kajihara
 Japonia
Kirsten Wild
 Herbehereak
Taldekako pertsekuzioa
xehetasunak
 Alemania
Franziska Brauße
Lisa Brennauer
Lisa Klein
Mieke Kröger
 Britainia Handia
Katie Archibald
Laura Kenny
Neah Evans
Josie Knight
Elinor Barker
 Ameriketako Estatu Batuak
Chloé Dygert
Megan Jastrab
Jennifer Valente
Emma White
Lily Williams
Sprinta
xehetasunak
Kelsey Mitchell
 Kanada
Olena Starikova
 Ukraina
Lee Wai-sze
 Hong Kong
Talde sprinta
xehetasunak
 Txina
Bao Shanju
Zhong Tianshi
 Alemania
Lea Friedrich
Emma Hinze
Fitxategi:Russian Olympic Committee flag.svg ROC
Daria Xmeliova
Anastasia Vóinova

BMX[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Jokoak Urrea Zilarra Brontzea
Gizonezkoak lasterketa
xehetasunak
Niek Kimmann
 Herbehereak
Kye Whyte
 Britainia Handia
Carlos Ramírez
 Kolonbia
Gizonezkoak estilo librea
xehetasunak
Logan Martin
 Australia
Daniel Dhers
 Venezuela
Declan Brooks
 Britainia Handia
Emakumezkoak lasterketa
xehetasunak
Beth Shriever
 Britainia Handia
Mariana Pajón
 Kolonbia
Merel Smulders
 Herbehereak
Emakumezkoak estilo librea
xehetasunak
Charlotte Worthington
 Britainia Handia
Hannah Roberts
 Ameriketako Estatu Batuak
Nikita Ducarroz
 Suitza

Kanpo estekak[aldatu | aldatu iturburu kodea]