2011ko Euskal Herriko Itzulia

Wikipedia, Entziklopedia askea
Jump to navigation Jump to search
2010 << 2011ko Euskal Herriko Itzulia >> 2012
Route Vuelta al Pais Vasco 2011.png
Sailkapenak 6 etapa, 873,5 km
Nagusia Alemania Andreas Klöden
Erregulartasuna Alemania Andreas Klöden
Mendia Suitza Michael Albasini
Tarteko helmugak Herbehereak Bram Tankink
Taldeak Espainia Movistar

2011ko Euskal Herriko Itzulia Euskal Herriko Itzuliaren 51. edizioa izan zen. 2011eko apirilak 4 eta 9 artean egin zuten, 6 etapatan banatutako 873,5 kilometroko ibilbidea eginez.

20 taldek parte hartu zuten: ProTour mailako 18 taldeek (euren parte-hartzea derrigorrezkoa izanik) eta Profesional Kontinental mailako talde biek antolakuntzak gonbidatuta (Geox-TMC eta Caja Rural). Hala, 158 txirrindulariko pelotoi bat osatu zuten, talde bakoitzeko 8 txirrindularirekin (Omega Pharma-Lotto eta Vacansoleil-DCM izan ezik).

Etapak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Etapa Data Ibilbidea Kilometroak Garailea Liderra
1. etapa 11/04/04 Zumarraga-Zumarraga Geobox Mountain.svg
149,5
Espainia Joaquim Rodríguez Espainia Joaquim Rodríguez
2. etapa 11/04/05 Zumarraga-Lekunberri Logo montagne Yama.svg
167
Bielorrusia Vasil Kirjienka Alemania Andreas Klöden
3. etapa 11/04/06 Villatuerta-Murgia Geobox Mountain.svg
177
Kazakhstan Alexandre Vinokourov Espainia Joaquim Rodríguez
4. etapa 11/04/07 Amurrio-Arrate Logo montagne Yama.svg
177
Espainia Samuel Sánchez Espainia Joaquim Rodríguez
5. etapa 11/04/08 Eibar-Zalla
179
Italia Francesco Gavazzi Espainia Joaquim Rodríguez
6. etapa 11/04/09 Zalla-Zalla History.gif Geobox Mountain.svg
24 (Banakako erlojupekoa)
Alemania Tony Martin Alemania Andreas Klöden

Sailkapenak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Sailkapen nagusia[aldatu | aldatu iturburu kodea]

# Txirrindularia Taldea Denbora
Jersey yellow.svg Alemania Andreas Klöden Jersey white.svg RadioShack 22o 12' 11"
2 Ameriketako Estatu Batuak Chris Horner RadioShack + 47"
3 Herbehereak Robert Gesink Rabobank m.t.
4 Euskal Herria Beñat Intxausti Movistar + 1' 03"
5 Espainia Xavier Tondo Movistar m.t.
6 Espainia Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi + 1' 08"
7 Euskal Herria David López Movistar + 1' 28″
8 Kazakhstan Alexandre Vinokourov Astana + 1' 41″
9 Kanada Ryder Hesjedal Garmin-Cervélo + 1' 49″
10 Bielorrusia Vasil Kiryienka Movistar + 1' 54″

Mendiko sailkapena[aldatu | aldatu iturburu kodea]

# Txirrindularia Taldea Puntu
Jersey red.svg Suitza Michael Albasini HTC-Highroad 58
2 Frantzia Amaël Moinard BMC Racing 30
3 Espainia Julián Sánchez Pimienta Caja Rural 24
4 Kazakhstan Maxim Iglinskiy Astana 21
5 Italia Dario Cataldo QuickStep 19

Erregulartasunaren sailkapena[aldatu | aldatu iturburu kodea]

# Txirrindularia Taldea Puntu
Jersey white.svg Alemania Andreas Klöden RadioShack 78
2 Espainia Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi 59
3 Ameriketako Estatu Batuak Chris Horner RadioShack 57
4 Espainia Joaquim Rodríguez Katusha 56
5 Kazakhstan Alexandre Vinokourov Astana 44

Tarteko helmugen sailkapena[aldatu | aldatu iturburu kodea]

# Txirrindularia Taldea Puntu
Jersey blue.svg Herbehereak Bram Tankink Rabobank 13
2 Errusia Maxim Belkov Vacansoleil-DCM 9
3 Frantzia Amaël Moinard BMC Racing 9
4 Suitza Michael Albasini HTC-Highroad 9
5 Belgika Kevin Seeldrayers QuickStep 8

Taldekako sailkapena[aldatu | aldatu iturburu kodea]

# Taldea Denbora
Jersey yellow number.svg Espainia Movistar 66o 39' 34"
2 Ameriketako Estatu Batuak RadioShack + 5' 24"
3 Herbehereak Rabobank + 6' 18"
4 Luxenburgo Leopard-Trek + 6' 36"
5 Euskal Herria Euskaltel-Euskadi + 8' 11"