Sabatini Kopa

Wikipedia(e)tik
Hona jo: nabigazioa, Bilatu

Sabatini Kopa Italiako Toskana eskualdeko Pisako probintziako Peccioli herrian ospatzen den txirrindularitza lasterketa profesional bat da. Probaren izena Giuseppe Sabatiniren omenezkoa da (1915-1951), Pecciolin jaio zen txirrindulari bat.

1952tik ospatzen da etenik gabe, 1977an izan ezik. 2005ean UCI Zirkuitu Kontinentalak sortu zirenetik UCI Europe Tourren zati da 1.1 mailan.

Nazioarteko txirrindularitzan garrantzi handiko proba ez den arren, proba hau txirrindulari handi ugarik irabazi dute, Jan Ullrich, Bjarne Riis, Gianni Bugno eta Paolo Bettini horien artean.

Lehen garailea Primo Volpi izan zen.

Palmaresa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Urtea Garailea Bigarrena Hirugarrena
1952  ITA Primo Volpi  ITA Enzo Nannini  ITA Rino Angelini
1953  ITA Primo Volpi  ITA Odino Bardarelli  ITA Dante Rivola
1954  ITA Rino Benedetti  ITA Bruno Landi  ITA Bruno Tognaccini
1955  ITA Angelo Miserocchi  ITA Luciano Morini  ITA Giuseppe Pintarelli
1956  ITA Idro Bui  ITA Guido Carlesi  ITA Lino Grassi
1957  ITA Gianbattista Gabelli  ITA Giacomo Fini  ITA Vinicio Marsili
1958  ITA Giuseppe Pardini  ITA Vinicio Marsili  ITA Franco Boschi
1959  ITA Rino Benedetti  ITA Giuseppe Fallarini  ITA Graziano Battistini
1960  ITA Graziano Battistini  ITA Cleto Maule  ITA Armando Casodi
1961  ITA Dino Bruni  ITA Giuseppe Pardini  BEL Jos Hoevenaars
1962  ITA Alfredo Sabbadin  ITA Ercole Baldini  ITA Luigi Maserati
1963  ITA Dino Bruni  ITA Bruno Mealli  ITA Walter Leto
1964  ITA Italo Zilioli  ITA Graziano Battistini  ITA Franco Bitossi
1965  ITA Luciano Armani  ITA Graziano Battistini  ITA Ugo Colombo
1966  ITA Franco Bitossi  ITA Luciano Armani  ITA Tommaso De Pra
1967  ITA Michele Dancelli  ITA Franco Bitossi  ITA Luciano Armani
1968  ITA Franco Bitossi  ITA Wladimiro Panizza  ITA Renato Laghi
1969  ITA Romano Tumellero  ITA Gianfranco Bianchin  ITA Franco Mori
1970  SWE Gösta Pettersson  BEL Patrick Sercu  ITA Mauro Simonetti
1971  ITA Roberto Poggiali  ITA Adriano Amici  ITA Donato Giuluani
1972  BEL Antoon Houbrechts  BEL Albert van Vlierberghe  ITA Enrico Maggioni
1973  ITA Mauro Simonetti  BEL Roger De Vlaeminck  ITA Franco Bitossi
1974  ITA Wilmo Francioni  ITA Donato Giuliani  ITA Franco Bitossi
1975  ITA Giovanni Battaglin  ITA Celestino Vercelli  ITA Pierino Gavazzi
1976  ITA Piero Spinelli  ITA Giacinto Santambrogio  ITA Wilmo Francioni
1977 Ez zen ospatu
1978  ITA Francesco Moser  ITA Giuseppe Saronni  ITA Franco Bitossi
1979  ITA Leonardo Mazzantini  ITA Graziano Salvietti  ITA Carmelo Barone
1980  ITA Gianbattista Baronchelli  ITA Giuseppe Saronni  ITA Francesco Moser
1981  ITA Claudio Bortolotto  ITA Giancarlo Casiraghi  ITA Alessandro Paganessi
1982  ITA Giuseppe Saronni  ITA Pierino Gavazzi  ITA Francesco Moser
1983  ITA Moreno Argentin  ITA Davide Cassani  ESP Marino Lejarreta
1984  ITA Silvano Contini  ITA Pierino Gavazzi  ITA Claudio Corti
1985  ITA Marino Amadori  POR Acacio Da Silva  ESP Marino Lejarreta
1986  FRA Jean-Francois Bernard  NOR Janusz Kuum  ITA Marco Giovannetti
1987  ITA Gianni Bugno  ITA Pierino Gavazzi  ITA Walter Magnago
1988  ITA Claudio Corti  FRA Laurent Bezault  ITA Marco Votolo
1989  ITA Maurizio Fondriest  ITA Antonio-Paolo Fanelli  SUI Jurg Bruggmann
1990  ITA Moreno Argentin  GER Andreas Kappes  ITA Maurizio Fondriest
1991  ITA Franco Chioccioli  ITA Stefano Colage  ITA Franco Ballerini
1992  ITA Stefano Zanini  MDA Andrei Tchmil  ITA Simone Biasci
1993  ITA Claudio Chiappucci  ITA Giorgio Furlan  LET Piotr Ugrumov
1994  ITA Maurizio Fondriest  ITA Francesco Casagrande  ITA Claudio Chiappucci
1995  ITA Davide Cassani  ITA Alessio Di Basco  ITA Stefano Colage
1996  DEN Bjarne Riis  ITA Gianni Faresin  ITA Claudio Chiappucci
1997  ITA Andrea Tafi  ITA Alessandro Bertolini  ITA Davide Rebellin
1998  FRA Emmanuel Magnien  ITA Michele Bartoli  ITA Davide Rebellin
1999  RUS Dimitri Konyshev  ITA Marco Serpellini  ITA Mauro Zanetti
2000  BEL Andrei Tchmil  ITA Gianni Faresin  ITA Sergio Barbero
2001  RUS Dimitri Konyshev  BEL Serge Baguet  ITA Paolo Bettini
2002  ITA Paolo Bettini  ITA Andrea Ferrigato  ITA Ruggero Marzoli
2003  ITA Paolo Bossoni  ITA Luca Paolini  ITA Mirko Celestino
2004  GER Jan Ullrich  ITA Franco Pellizotti  NED Michael Boogerd
2005  ITA Alessandro Bertolini  ITA Rinaldo Nocentini  ITA Mirko Celestino
2006  ITA Giovanni Visconti  ITA Ruggero Marzoli  ITA Enrico Gasparotto
2007  ITA Giovanni Visconti  LUX Fränk Schleck  UKR Mijailo Jalilov
2008  UKR Mijailo Jalilov  ITA Filippo Pozzato  ITA Stefano Garzelli
2009  BEL Philippe Gilbert  ITA Giovanni Visconti  ITA Leonardo Bertagnolli
2010  ITA Riccardo Riccò  ITA Marco Marcato  ITA Leonardo Bertagnolli
2011  ITA Enrico Battaglin  ITA Davide Rebellin  ESP Daniel Moreno

Palmaresa herrialdeka[aldatu | aldatu iturburu kodea]

País Victorias
 ITA 48
 BEL 3
 FRA 2
 RUS 2
 DEU 1
 DEN 1
Txantiloi:Herrialde info SUE 1
 UKR 1

Estatistikak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Proba hau bi aldiz irabazi duten txirrindulariak honakoak dira:

Kanpo loturak[aldatu | aldatu iturburu kodea]