Fisikako Wolf Saria

Wikipedia, Entziklopedia askea
Jump to navigation Jump to search

Fisikako Wolf Saria Israelgo Wolf Fundazioak urtero ematen duen saria da. 1978tik aurrera ematen dute, fisika arloan egindako lana saritzeko.

Saridunak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Urtea Sariduna Herrialdea
1978 Chien-Shiung Wu  Ameriketako Estatu Batuak
1979 George Eugene Uhlenbeck  Herbehereak /  Ameriketako Estatu Batuak
Giuseppe Occhialini  Italia
1980 Michael E. Fisher
Leo P. Kadanoff
Kenneth G. Wilson
 Erresuma Batua
 Ameriketako Estatu Batuak
 Ameriketako Estatu Batuak
1981 Freeman J. Dyson
Gerard 't Hooft
Victor F. Weisskopf
 Erresuma Batua /  Ameriketako Estatu Batuak;
 Herbehereak;
 Austria /  Ameriketako Estatu Batuak
1982 Leon M. Lederman
Martin Lewis Perl
 Ameriketako Estatu Batuak
 Ameriketako Estatu Batuak
1983/84 Erwin Hahn  Ameriketako Estatu Batuak
Peter B. Hirsch  Erresuma Batua
Theodore H. Maiman  Ameriketako Estatu Batuak
1985 Conyers Herring
Philippe Nozieres
 Ameriketako Estatu Batuak
 Frantzia
1986 Mitchell J. Feigenbaum  Ameriketako Estatu Batuak
Albert J. Libchaber  Frantzia /  Ameriketako Estatu Batuak
1987 Herbert Friedman  Ameriketako Estatu Batuak
Bruno B. Rossi
Riccardo Giacconi
 Italia /  Ameriketako Estatu Batuak
 Italia /  Ameriketako Estatu Batuak
1988 Roger Penrose
Stephen W. Hawking
 Erresuma Batua
 Erresuma Batua
1989 Ez zuten eman
1990 Pierre-Gilles de Gennes
David J. Thouless
 Frantzia;
 Erresuma Batua /  Ameriketako Estatu Batuak
1991 Maurice Goldhaber
Valentine L. Telegdi
 Ameriketako Estatu Batuak;
 Suitza /  Ameriketako Estatu Batuak
1992 Joseph H. Taylor, Jr.  Ameriketako Estatu Batuak
1993 Benoît Mandelbrot  Frantzia /  Ameriketako Estatu Batuak
1994/95 Vitaly L. Ginzburg  Errusia
Yoichiro Nambu  Japonia /  Ameriketako Estatu Batuak
1995/96 Ez zuten eman
1996/97 John Archibald Wheeler  Ameriketako Estatu Batuak
1998 Yakir Aharonov
Michael V. Berry
 Israel
 Erresuma Batua
1999 Dan Shechtman  Israel
2000 Raymond Davis, Jr.
Masatoshi Koshiba
 Ameriketako Estatu Batuak
 Japonia
2001 Ez zuten eman
2002/03 Bertrand I. Halperin
Anthony J. Leggett
 Ameriketako Estatu Batuak;
 Erresuma Batua /  Ameriketako Estatu Batuak
2004 Robert Brout
François Englert
Peter W. Higgs
 Belgika
 Belgika
 Erresuma Batua
2005 Daniel Kleppner  Ameriketako Estatu Batuak
2006/07 Albert Fert
Peter Grünberg
 Frantzia
 Alemania
2008 Ez zuten eman
2009 Ez zuten eman
2010 John F. Clauser
Alain Aspect
Anton Zeilinger
 Ameriketako Estatu Batuak
 Frantzia
 Austria
2011 Maximilian Haider
Harald Rose
Knut Urban
 Austria
 Alemania
 Alemania
2012 Jacob D. Bekenstein  Israel
2013 Peter Zoller
Ignacio Cirac
 Austria
 Espainia
2014 Ez zuten eman
2015 James D. Bjorken  Ameriketako Estatu Batuak
Robert P. Kirshner  Ameriketako Estatu Batuak
2016 Yoseph Imry  Israel