Emiliako Giroa

Wikipedia, Entziklopedia askea
Emiliako Giroa Cycling (road) pictogram.svg
Orokortasunak
KirolaErrepideko txirrindularitza
Sorrera1909
Ekitaldi kopurua104 (urtea: 2020)
Aldizkotasunaurterokoa (Abu)
MotaEgun bateko lasterketa
HerrialdeaITA Italia
Webgune ofizialaWebgune ofiziala
ZirkuituaUCI ProSeries
Palmaresa
Azken garaileaRUS Aleksandr Vlasov
Garaipen gehien lortu duenaITA Costante Girardengo
(5 garaipen)
Documentazioa Wikidata-logo S.svg

Emiliako Giroa (italieraz: Giro d'la Emilia), Italian, Bolonia inguruan ospatzen den txirrindularitza lasterketa bat da.

Lasterketa honen lehen edizioa 1909an ospatu zen. Urte amaierako klasikoa honen ibilbidean Monzuno eta Loianorako igoerak agertzen dira, eta Bolonia hiriko zirkuitu batean amaitzen da igoera batekin (San Luca), honen tontorrean helmuga dagoelarik.

2005ean UCI Zirkuitu Kontinentalak sortu zirenetik UCI Europe Tourren zati da 1.HC mailan (kontinente mailako altuena). Aurretik 1.1 mailakoa zen.

Palmaresa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Wikidata-logo S.svgUrteaTxapeldunaTxapeldunordeaHirugarrena
1909ITA Eberardo PavesiITA Giuseppe BrambillaITA Luigi Ganna
1910ITA Luigi GannaITA Pierino AlbiniITA Alfredo Sivocci
1911ITA Clemente CanepariITA Vincenzo BorgarelloITA Carlo Durando
1912ITA Ugo AgostoniITA Giuseppe SanthiàITA Costante Girardengo
1913ITA Alfonso CalzolariITA Ezio CorlaitaITA Carlo Durando
1914ITA Ezio CorlaitaITA Costante GirardengoITA Carlo Durando
1915-1916
Lehen Mundu Gerra zela eta ez zuten egin
1917ITA Angelo GremoITA Luigi LucottiITA Costante Girardengo
1918ITA Costante GirardengoITA Leopoldo TorricelliITA Alfonso Calzolari
1919ITA Costante GirardengoITA Ezio CorlaitaITA Lauro Bordin
1920ITA Giovanni BruneroITA Costante GirardengoITA Emilio Petiva
1921ITA Costante GirardengoITA Giovanni BruneroITA Bartolomeo Aimo
1922ITA Costante GirardengoITA Alfredo SivocciITA Ugo Agostoni
1923ITA Michele GordiniITA Giuseppe EnriciITA Pasquale Di Pietro
1924ITA Pietro LinariITA Gaetano BelloniITA Costante Girardengo
1925ITA Costante GirardengoITA Alfredo BindaITA Giovanni Brunero
1926
ez zuten egin
1927ITA Domenico PiemontesiITA Alfredo BindaITA Allegro Grandi
1928ITA Alfonso PiccinITA Pietro FossatiITA Michele Mara
1929ITA Allegro GrandiITA Adolfo BordoniITA Felice Gremo
1930ITA Mario BonettiITA Camillo ErbaITA Attilio Pavesi
1931ITA Glauco ServadeiITA Giovanni TulipatiITA Renato Scorticati
1932-1933
ez zuten egin
1934ITA Marco CimattiITA Romeo RossiITA Mario Simoni
1935ITA Aldo BiniITA Eugenio GestriITA Ruggero Balli
1936ITA Giuseppe OlmoITA Olimpio BizziITA Pietro Rimoldi
1937ITA Cesare Del CanciaITA Adriano VignoliITA Giovanni Gotti
1938ITA Corrado ArdizzoniITA Bianco BianchiITA Renzo Silvestri
1939ITA Serafino BiagioniITA Doro MorigiITA Giovanni Brotto
1940ITA Osvaldo BailoITA Mario RicciITA Pietro Rimoldi
1941ITA Fausto CoppiITA Enrico MolloITA Gino Bartali
1942ITA Adolfo LeoniITA Aldo BiniITA Cino Cinelli
1943ITA Nedo LogliITA Primo ZuccottiITA Elio Bertocchi
1944-1945
Bigarren Mundu Gerra zela eta ez zuten egin
1946ITA Adolfo LeoniITA Sergio MagginiITA Serse Coppi
1947ITA Fausto CoppiITA Gino BartaliITA Alfredo Martini
1948ITA Fausto CoppiITA Vittorio RosselloITA Settimio Simonini
1949ITA Virgilio SalimbeniITA Sergio PagliazziITA Silvio Pedroni
1950ITA Luciano MagginiITA Enzo NanniniITA Danilo Barozzi
1951ITA Luciano MagginiITA Giorgio AlbaniITA Sergio Pagliazzi
1952ITA Gino BartaliITA Giuseppe MinardiITA Fausto Coppi
1953ITA Gino BartaliITA Giancarlo AstruaITA Lido Sartini
1954ITA Nino DefilippisITA Rino BenedettiITA Michele Gismondi
1955ITA Nino DefilippisITA Bruno MontiITA Eugenio Bertoglio
1956ITA Bruno MontiITA Adolfo GrossoITA Rino Benedetti
1957ITA Bruno MontiITA Giuseppe FallariniITA Angelo Conterno
1958ITA Diego RonchiniITA Noè ContiITA Vito Favero
1959ITA Ercole BaldiniITA Alessandro FantiniITA Walter Martin
1960ITA Pierino BaffiITA Diego RonchiniITA Carlo Brugnami
1961ITA Diego RonchiniITA Giorgio ZancanaroITA Franco Balmamion
1962ITA Bruno MealliITA Walter MartinESP Antonio Suárez
1963ITA Italo ZilioliITA Silvano CiampiITA Giovanni Bettinelli
1964
ez zuten egin
1965ITA Michele DancelliITA Adriano DuranteITA Franco Bitossi
1966ITA Carmine PreziosiITA Italo MazzacuratiITA Luigi Zuccotti
1967ITA Michele DancelliITA Guido De RossoITA Franco Bitossi
1968ITA Gianni MottaITA Giancarlo PolidoriITA Claudio Michelotto
1969ITA Gianni MottaITA Franco BitossiITA Felice Gimondi
1970ITA Franco BitossiITA Italo ZilioliITA Michele Dancelli
1971ITA Gianni MottaDEN Ole RitterITA Giancarlo Polidori
1972BEL Eddy MerckxESP Santiago LazkanoITA Felice Gimondi
1973ITA Franco BitossiITA Marcello BergamoESP Miguel María Lasa
1974ITA Francesco MoserBEL Roger De VlaeminckITA Constantino Conti
1975ITA Enrico PaoliniITA Felice GimondiITA Alfredo Chinetti
1976BEL Roger De VlaeminckITA Italo ZilioliITA Glauco Santoni
1977ITA Mario BecciaSWE Bernt JohanssonGBR Phil Edwards
1978SWE Bernt JohanssonITA Wladimiro PanizzaITA Alfio Vandi
1979ITA Francesco MoserITA Pierino GavazziITA Silvano Contini
1980ITA Gianbattista BaronchelliITA Wladimiro PanizzaDEN Jørgen Marcussen
1981ITA Pierino GavazziITA Francesco MoserITA Silvano Contini
1982ITA Pierino GavazziITA Silvano ContiniITA Emanuele Bombini
1983ITA Cesare CipolliniITA Daniele CaroliNOR Dag Erik Pedersen
1984ITA Ezio MoroniAUS Michael WilsonITA Roberto Ceruti
1985POR Acácio da SilvaITA Claudio CortiESP Marino Lejarreta
1986SUI Hubert SeizNOR Dag Erik PedersenITA Pierino Gavazzi
1987FRA Jean-François BernardITA Moreno ArgentinTCH Jiří Škoda
1988SUI Tony RomingerITA Maurizio FondriestDEN Rolf Sørensen
1989URS Dmitrij KonisevITA Maurizio FondriestSUI Mauro Gianetti
1990ITA Davide CassaniFRA Gilles DelionFRA Yvon Madiot
1991ITA Davide CassaniITA Ivan GottiFRA Charly Mottet
1992ITA Gianni BugnoITA Davide CassaniAUS Stephen Hodge
1993ITA Maurizio FondriestSUI Pascal RichardITA Claudio Chiappucci
1994ITA Francesco CasagrandeITA Maurizio FondriestITA Davide Cassani
1995ITA Davide CassaniITA Massimo DonatiITA Alessio Di Basco
1996ITA Michele BartoliFRA Luc LeblancDEN Bjarne Riis
1997UKR Oleksandr HonchenkovITA Sergio BarberoSUI Felice Puttini
1998ITA Mirko CelestinoITA Massimo DonatiITA Michele Bartoli
1999NED Michael BoogerdITA Massimo DonatiITA Marcello Siboni
2000ITA Gilberto SimoniITA Massimo CodolITA Mirko Celestino
2001GER Jan UllrichITA Francesco CasagrandeITA Davide Rebellin
2002ITA Michele BartoliITA Ivan BassoDEN Michael Rasmussen
2003ESP José Iván GutiérrezRUS Alexandr KolobnevITA Davide Rebellin
2004ITA Ivan BassoITA Francesco CasagrandeITA Rinaldo Nocentini
2005ITA Gilberto SimoniLUX Fränk SchleckITA Mirko Celestino
2006ITA Davide RebellinITA Danilo Di LucaITA Giuseppe Di Grande
2007LUX Fränk SchleckITA Davide RebellinUSA Chris Horner
2008ITA Danilo Di LucaITA Davide RebellinRUS Alexandr Kolobnev
2009NED Robert GesinkDEN Jakob FuglsangSWE Thomas Lövkvist
2010NED Robert GesinkIRL Daniel Martin ITA Michele Scarponi
2011COL Carlos BetancurNED Bauke MollemaCOL Rigoberto Urán
2012COL Nairo QuintanaSWE Fredrik KessiakoffITA Franco Pellizotti
2013ITA Diego UlissiDEN Chris Anker SørensenITA Davide Villella
2014ITA Davide RebellinESP Ángel MadrazoITA Franco Pellizotti
2015BEL Jan BakelantsITA Andrea FediESP Ángel Madrazo
2016COL Esteban ChavesFRA Romain BardetCOL Rigoberto Urán
2017ITA Giovanni ViscontiITA Vincenzo NibaliCOL Rigoberto Urán
2018ITA Alessandro De MarchiCOL Rigoberto UránBEL Dylan Teuns
2019SLO Primož RogličCAN Michael WoodsCOL Sergio Higuita
2020RUS Aleksandr VlasovPOR João AlmeidaITA Diego Ulissi
2021

Palmaresa herrialdeka[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Herrialdea Garaipenak
 Italia 78
 Herbehereak 3
 Belgika 2
 Suitza 2
 Espainia 1
 Alemania 1
 Suedia 1
 Portugal 1
 Luxenburgo 1
 Errusia 1
 Frantzia 1
 SESB 1
 Kolonbia 1

Kanpo estekak[aldatu | aldatu iturburu kodea]