Edukira joan

Militello in Val di Catania

Militello in Val di Catania
Militello in Val di Catania
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Catania
Izen ofizialaMilitello in Val di Catania
Jatorrizko izenaMilitello in Val di Catania
Posta kodea95043
ISTAT kodea087025
HerriburuaMilitello in Val di Catania
Geografia
Koordenatuak37°16′27″N 14°47′36″E / 37.274234°N 14.793333°E / 37.274234; 14.793333
Mapa
Azalera62,48 km²
Altitudea413 m
MugakideakFrancofonte, Mineo, Palagonia, Scordia, Lentini eta Vizzini
Demografia
Biztanleria6.765 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea108 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia095
Katastro kodeaF209
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaCT
comune.militello.ct.it

Militello in Val di Catania Italiako udalerri bat da. Cataniako probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 6.765 biztanle ditu, 62,48 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Francofonte, Mineo, Palagonia, Scordia, Lentini eta Vizzini.

BiztanleriaUrtea600070008000900010.00011.00012.00013.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.293 gizon, 3.312 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.03
 
100+
 
0.03
0.12
 
95-99
 
0.36
1.00
 
90-94
 
1.21
2.43
 
85-89
 
3.17
3.01
 
80-84
 
4.32
5.83
 
75-79
 
6.10
5.56
 
70-74
 
6.49
7.47
 
65-69
 
7.22
7.47
 
60-64
 
8.30
8.29
 
55-59
 
8.21
7.35
 
50-54
 
7.34
7.17
 
45-49
 
7.31
6.29
 
40-44
 
5.13
5.47
 
35-39
 
4.80
5.16
 
30-34
 
4.98
5.16
 
25-29
 
5.28
5.77
 
20-24
 
4.92
4.34
 
15-19
 
4.20
4.40
 
10-14
 
3.38
4.01
 
5-9
 
3.96
3.67
 
0-4
 
3.29
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.818 etxebizitza zeuden: 3.133 (% 53,9) okupatuta eta 2.685 (% 46,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 74,6 jabetzan zeuden, % 8,9 alokairuan eta % 16,5 beste titulu batekin.

5.818etxebizitza (2021)
3.133okupatuak
2.685hutsik (% 46,1)

Erabilera (2021)

3.133
2.685
Okupatuak (3.133)Hutsik edo ez-okupatuak (2.685)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

74,6
8,9
16,5
Jabetzan (74,6)Alokairuan (8,9)Beste titulu batekin (16,5)

2024an 3.181 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.287 (% 40,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

3.181etxegune (2024)
1.287pertsona bakarrekoak (% 40,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.287
2 kide910
3 kide494
4 kide414
5 kide edo gehiago76

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]