Ismail Kadare

Wikipedia(e)tik
Hona jauzi: nabigazioa, Bilatu
Ismail Kadare
Ismail Kadare.jpg
Bizitza
Jaiotza Gjirokastër1936ko urtarrilaren 28a (81 urte)
Herrialdea  Albania
Talde etnikoa Albaniansa
Familia
Ezkontidea(k) Helena Kadare  (1963ko urriak 22 -
Hezkuntza
Heziketa Tiranako Unibertsitatea
Maxim Gorky Literature Institute
Hizkuntzak Albaniera
frantsesa
errusiera
Lanbidea
Lanbidea poeta eta eleberrigilea
Lan nabarmenak The General of the Dead Army
The Castle
Chronicle in Stone
Broken April
The Three-Arched Bridge
The File on H.
The Pyramid
Q1647139
Jasotako sariak
Nominazioak
Kidetza Academy of Sciences of Albania
Sinesmenak
Erlijioa ateismoa
IMDb nm0434282

Ismail Kadare (Gjirokastër, 1936ko urtarrilaren 28a) albaniar idazlea da. 1990ean Frantzian asilo politikoa eskatu zuenetik, Paris eta Albania artean bizi da.

Eleberriak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

 • 1963: Gjenerali i ushtrisë së vdekur
 • 1970: Kështjella
 • 1971: Kronikë në gur
 • 1975: Nëntori i një kryeqyteti
 • 1977: Dimri i madh
 • 1978: Prilli i thyer
 • 1978: Ura me tri harqe
 • 1981: Pallati i ëndrrave
 • 1985: Nata me hënë
 • 1988: Koncert në fund të dimrit
 • 1996: Kohë barbare: Nga Shqipëria në Kosovë
 • 1996: Spiritus
 • 1997: Kushëriri i engjëjve
 • 1998: Tri këngë zie për Kosovën
 • 2000: Lulet e ftohta të marsit
 • 2003: Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut
 • 2006: Identiteti evropian i shqiptarëve
 • 2008: Aksidenti
Wikimedia Commonsen badira fitxategi gehiago, gai hau dutenak: Ismail Kadare Aldatu lotura Wikidatan
Biografia
Albania
Artikulu hau Albaniako biografia baten zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.