2001eko Frantziako Tourra

Wikipedia(e)tik
Hona jo: nabigazioa, Bilatu

2001eko Frantziako Tourra Itzuli Handi honen 88. edizioa izan zen. 2001eko uztailak 7 eta 29 artean ospatu zen, 3453 kilometroko ibilbidea eginez 21 etapatan banatuta, garaileak batez beste 40,070 kilometro orduko abiaduran bete zituenak. Lasterketa Dunkerquen hasi eta Parisko Champs Elyséesetan amaitu zen.

Taldeak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Taldea Taldeko liderra
US Postal Service Lance Armstrong
Deutsche Telekom Jan Ullrich
ONCE Joseba Beloki
Festina Christophe Moreau
Fassa Bortolo Francesco Casagrande
Rabobank Michael Boogerd
Lotto - Adecco Rik Verbrugghe
Cofidis David Millar
Mapei - Quick Step Daniele Nardello
iBanesto.com Francisco Mancebo
Credit Agricole Bobby Julich
Taldea Taldeko liderra
Euskaltel - Euskadi David Etxebarría
AG2R Prevoyance Benoit Salmon
CSC - Tiscali Laurent Jalabert
Jean Delatour Laurent Brochard
Kelme - Costa Blanca Santiago Botero
Bonjour Didier Rous
Lampre - Daikin Marco Serpellini
La Française des Jeux Sven Montgomerie
Domo - Farm Frites Romans Vainsteins
Big Mat - Auber Stéphane Heulot

Etapak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Etapa Data Ibilbidea Kilometroak Etapa garailea Sailkapen nagusiko liderra
Prologoa uztailak 7 Dunkerque 8,2 (erlojupekoa)  Frantzia Christophe Moreau  Frantzia Christophe Moreau
1.a uztailak 8 Saint Omer-Boulogne sur Mer 198  Alemania Erik Zabel  Frantzia Christophe Moreau
2.a uztailak 9 Calais-Amberes 200  Belgika Marc Wauters  Belgika Marc Wauters
3.a uztailak 10 Amberes-Seraing 199  Alemania Erik Zabel  Australia Stuart O'Grady
4.a uztailak 11 Huy-Verdun 210  Frantzia Laurent Jalabert  Australia Stuart O'Grady
5.a uztailak 12 Verdun-Bar le Duc 67 (taldekako erlojupekoa)  Frantzia Credit Agricole  Australia Stuart O'Grady
6.a uztailak 13 Commercy-Estrasburgo 220  Estonia Jaan Kirsipuu  Australia Stuart O'Grady
7.a uztailak 14 Estrasburgo-Colmar 162  Frantzia Laurent Jalabert  Alemania Jens Voigt
8.a uztailak 15 Colmar-Pontarlier 220  Herbehereak Erik Dekker  Australia Stuart O'Grady
9.a uztailak 16 Pontarlier-Aix les Bains 185  Errusia Sergéi Ivánov  Australia Stuart O'Grady
10.a uztailak 17 Aix les Bains-Alpe d'Huez 208  Ameriketako Estatu Batuak Lance Armstrong  Frantzia François Simon
11.a uztailak 18 Grenoble-Chamrousse 32 (erlojupekoa)  Ameriketako Estatu Batuak Lance Armstrong  Frantzia François Simon
12.a uztailak 20 Perpignan-Ax 3 Domaines 166  Kolonbia Félix Cárdenas  Frantzia François Simon
13.a uztailak 21 Foix-Saint Lary Soulan 222  Ameriketako Estatu Batuak Lance Armstrong  Ameriketako Estatu Batuak Lance Armstrong
14.a uztailak 22 Tarbes-Luz Ardiden 144  Euskadi Roberto Laiseka  Ameriketako Estatu Batuak Lance Armstrong
15.a uztailak 24 Pau-Lavaur 226  Belgika Rik Verbrugghe  Ameriketako Estatu Batuak Lance Armstrong
16.a uztailak 25 Castelsarrasin-Sarran 224  Alemania Jens Voigt  Ameriketako Estatu Batuak Lance Armstrong
17.a uztailak 26 Brive la Gaillarde-Montluçon 200  Belgika Serge Baguet  Ameriketako Estatu Batuak Lance Armstrong
18.a uztailak 27 Montluçon-Saint Amand Montrond 61 (erlojupekoa)  Ameriketako Estatu Batuak Lance Armstrong  Ameriketako Estatu Batuak Lance Armstrong
19.a uztailak 28 Orleans-Évry 160  Alemania Erik Zabel  Ameriketako Estatu Batuak Lance Armstrong
20.a uztailak 29 Corbeil Essonnes-Paris 150  Txekiar Errepublika Ján Svorada  Ameriketako Estatu Batuak Lance Amstrong

Sailkapenak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Sailkapen nagusia
1. Lance Armstrong  Ameriketako Estatu Batuak USP 86h 17' 28"
2. Jan Ullrich  Alemania TEL + 6' 44"
3. Joseba Beloki  Euskadi ONC + 9' 05"
4. Andrei Kivilev  Kazakhstan COF + 9' 53"
5. Igor González de Galdeano  Euskadi ONC + 13' 28"
6. François Simon  Frantzia BON + 17' 22"
7. Óscar Sevilla  Espainia KEL + 18' 30"
8. Santiago Botero  Kolonbia KEL + 20' 55"
9. Marcos Serrano  Espainia ONC + 21' 45"
10. Michael Boogerd  Herbehereak Herbehereak RAB + 22' 38"


Puntukako sailkapena
1. Erik Zabel  Alemania TEL 252 puntu
2. Stuart O'Grady  Australia CRE 244 puntu
3. Damien Nazon  Frantzia BON 169 puntu


Mendiko sailkapena
1. Laurent Jalabert  Frantzia CSC 258 puntu
2. Jan Ullrich  Alemania TEL 211 puntu
3. Laurent Roux  Frantzia JEA 200 puntu


Gazteen sailkapena
1. Óscar Sevilla  Espainia KEL 86h 35' 58"
2. Francisco Mancebo  Espainia BAN + 10' 03"
3. Jörg Jaksche  Alemania RAB + 47' 32"


Taldekako sailkapena
1. Kelme-Costa Blanca  Espainia KEL 259h 14' 44"
2. ONCE-Eroski  Espainia ONC + 4' 59"
3. Team Deutsche Telekom  Alemania TEL + 41' 06"

Parte-hartzaileak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

US POSTAL 
DEUTSCHE TELEKOM 
ONCE 
FESTINA 
FASSA BORTOLO 
RABOBANK  
LOTTO-ADECCO 
COFIDIS 
MAPEI-QUICK STEP 
iBANESTO.COM 
CREDIT AGRICOLE 
EUSKATEL-EUSKADI 
AG2R-PREVOYANCE 
CSC-TISCALLI 
JEAN DELATOUR 
KELME-COSTA BLANCO 
Bonjour 
LAMPRE-DAIKIN 
LA FRANCAISE DES JEUX 
DOMO-FARM FRITES 
BIG MAT-AUBER 

NP : Ez zuen etapa hasi ; A : abandonatu egin zuen; HD : kontrolez kanpo ; E : kanporatua.


Aurrekoa
2000ko Frantziako Tourra
Frantziako Tourra
2001eko uztailak 7 eta 29 artean ospatua
Ondorengoa
2002ko Frantziako Tourra

Artikulu hau frantsesezko eta gaztelaniazko wikipediatik itzulia dago.

Commonsen badira fitxategi gehiago, gai hau dutenak: 2001eko Frantziako Tourra Aldatu lotura Wikidatan