Espainiako futbol ligako bigarren maila

Wikipedia, Entziklopedia askea
LaLiga 123.svg
Espainiako futbol ligako
bigarren maila
Segunda División
Antolatzailea Liga Nacional de Fútbol Profesional
Konfederazioa UEFA
Sorrera 1929-30
Eremua Espainia Espainiar Estatua
Taldeak 22
Maila 2
Igoera Lehen mailara
Jeitsiera 2.B mailara
Garaipen gehien Espainia Real Murcia (8 Liga)
Txapelduna Espainia Huesca (2019-20)
Webgunea www.lfp.es

Espainiako futbol ligako bigarren maila edo SmartBank Liga, Espainiako futbol liga txapelketaren bigarren maila garrantzitsuena da. 1929an egin zen lehen aldiz. Gaur egun 22 talde daude, nahiz eta hasieran 10 baino ez.

Lehia sistema[aldatu | aldatu iturburu kodea]

22 taldeek haien artean lehiatzen dute. Bitan elkartzen dira denboraldian zehar, behin etxeko zelaian eta bestean kanpokoan. Zozketa bidez antolatzen da partida ordena.

Garaipenak 3 puntu ematen ditu. Berdinketak bat eta porrotak zero. Denboraldiaren amaieran puntu gehien duena txapelduna da. Bi taldek puntu berberak izanez gero, nor dagoen goian eta nor atzean erabakitzeko, bien arteko puntuak kontuan hartuko dira. Berdinketak jarraituz gero gol kopurua hartuko da kontuan.

Lehenengo bi taldeak lehen mailara igotzen dira eta 3. postutik 6.era gelditzen direnek igoera play-offak jokatzen dituzte eta hauetako talde bakarrak lortzen du igoera. Lehen mailako talde baten harrobiko taldeek ez dute mailaz igotzeko eskubiderik. Azkeneko lau taldeak bigarren B mailara jaisten dira.

Podiuma[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Taldearen koloreak Taldearen koloreak Taldearen koloreak
Taldearen koloreak
Taldearen koloreak
 
Murcia
8 Liga
Taldearen koloreak Taldearen koloreak Taldearen koloreak
Taldearen koloreak
Taldearen koloreak
 
Betis
7 Liga
Taldearen koloreak Taldearen koloreak Taldearen koloreak
Taldearen koloreak
Taldearen koloreak
 
Oviedo
5 Liga
Taldearen koloreak Taldearen koloreak Taldearen koloreak
Taldearen koloreak
Taldearen koloreak
 
Sporting Gijón
5 Liga
Taldearen koloreak Taldearen koloreak Taldearen koloreak
Taldearen koloreak
Taldearen koloreak
 
Dep.Coruña
5 Liga

Denboraldi guztiak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Denboraldia Txapelduna Lehen mailara igo zirenak Pitxitxia Zamora
1928-29 Sevilla ez zen inor igo - -
1929-30 Euskal Herria Alaves Alaves - -
1930-31 Valencia Valencia - -
1931-32 Betis Betis - -
1932-33 Oviedo Oviedo - -
1933-34 Sevilla Sevilla
Atlético de Madrid
- -
1934-35 Hércules Hércules
Osasuna
- -
1935-36 Celta de Vigo Celta de Vigo
Zaragoza
- -
1936-39 ez ziren jokatu
1939-40 Murcia Murcia - -
1940-41 Granada Real Sociedad
Deportivo de La Coruña
Castellón
Granada
- -
1941-42 Betis Betis
Zaragoza
- -
1942-43 Sabadell Sabadell
Real Sociedad
- -
1943-44 Sporting de Gijón Sporting de Gijón
Murcia
- -
1944-45 Alcoyano Alcoyano
Hércules
Celta de Vigo
- -
1945-46 Sabadell Sabadell
Deportivo
- -
1946-47 Alcoyano Alcoyano
Nàstic de Tarragona
Real Sociedad
- -
1947-48 Valladolid Valladolid
Deportivo
- -
1948-49 Euskal Herria Real Sociedad Real Sociedad
Málaga
- -
1949-50 Racing de Santander
Alcoyano
Racing de Santander
Alcoyano
Lleida
Murcia
- -
1950-51 Sporting de Gijón
Atletico Tetuán
Sporting de Gijón
Zaragoza
Atletico Tetuán
Las Palmas
- -
1951-52 Málaga
Oviedo
Málaga
Oviedo
- -
1952-53 Euskal Herria Osasuna
Jaén
Osasuna
Jaén
Arregui (Jaén) -
1953-54 Euskal Herria Alavés
Las Palmas
Alavés
Las Palmas
Hércules
Málaga
Nuñez Chas (C. Leonesa) -
1954-55 Murcia
Cultural Leonesa
Murcia
Cultural Leonesa
Cháves (Zaragoza)
Castaño (Tánger CF)
Gallardo (Murcia)
-
1955-56 Euskal Herria Osasuna
Jaén
Osasuna
Jaén
Zaragoza
Condal
Delgado González (Granada) -
1956-57 Sporting de Gijón
Granada
Sporting de Gijón
Granada
Ricardo (Sporting) -
1957-58 Oviedo
Betis
Oviedo
Betis
Rodriguez (San Fernando) -
1958-59 Elche
Valladolid
Elche
Valladolid
Morollón (Valladolid) -
1959-60 Racing de Santander
Mallorca
Racing de Santander
Mallorca
Paredes (Levante) -
1960-61 Euskal Herria Osasuna
Tenerife
Osasuna
Tenerife
José Fidalgo (Deportivo) -
1961-62 Deportivo de La Coruña
Córdoba
Deportivo de La Coruña
Córdoba
Valladolid
Málaga
Amancio (Deportivo) -
1962-63 Murcia
Pontevedra
Murcia
Pontevedra
Levante
Español
Olano (Real Sociedad) -
1963-64 Deportivo de La Coruña
Las Palmas
Deportivo de La Coruña
Las Palmas
Abel Fernández (Racing) -
1964-65 Pontevedra
Mallorca
Pontevedra
Mallorca
Sabadell
Málaga
Lizarralde (Indautxu) -
1965-66 Deportivo de La Coruña
Hércules
Deportivo de La Coruña
Hércules
Granada
Abel Fernández (Celta) -
1966-67 Euskal Herria Real Sociedad
Málaga
Real Sociedad
Málaga
Betis
Solabarrieta (Sporting) -
1967-68 Deportivo de La Coruña
Granada
Deportivo de La Coruña
Granada
Abel Fernández (Celta)
Rivera (Celta)
-
1968-69 Sevilla Sevilla
Celta de Vigo
Mallorca
Quino (Betis) -
1969-70 Sporting de Gijón Sporting de Gijón
Málaga
Español
Quini (Sporting) -
1970-71 Betis Betis
Burgos
Deportivo de La Coruña
Córdoba
Cuesta (Córdoba)
Santillana (Racing)
-
1971-72 Oviedo Oviedo
Castellón
Zaragoza
Galán (Oviedo) -
1972-73 Murcia Murcia
Elche
Racing de Santander
Illán (Rayo Vallecano) -
1973-74 Betis Betis
Hércules
Salamanca
Baena (Cádiz) -
1974-75 Oviedo Oviedo
Racing de Santander
Sevilla
Cioffi (Castellón) -
1975-76 Burgos Burgos
Celta de Vigo
Málaga
Burguete (Córdoba)
Illán (Tenerife)
-
1976-77 Sporting de Gijón Sporting de Gijón
Cádiz
Rayo Vallecano
Quini (Sporting) -
1977-78 Zaragoza Zaragoza
Recreativo
Celta de Vigo
Castro (Deportivo) -
1978-79 Almería Almería
Málaga
Betis
Irigibel (Osasuna) -
1979-80 Murcia Murcia
Valladolid
Osasuna
Irigibel (Osasuna) -
1980-81 Castellón Castellón
Cádiz
Racing de Santander
Magdaleno (Burgos) -
1981-82 Celta de Vigo Celta de Vigo
Salamanca
Málaga
Lucas (Celta) -
1982-83 Murcia Murcia
Cádiz
Mallorca
Jose Luis (Deportivo) -
1983-84 Castilla Hércules
Racing de Santander
Elche
Julio Salinas (Bilbao Athletic) -
1984-85 Las Palmas Las Palmas
Cádiz
Celta de Vigo
Mejias II (Cádiz) -
1985-86 Murcia Murcia
Sabadell
Mallorca
Alcañiz (Castellón) -
1986-87 Valencia Valencia
Logroñés
Celta de Vigo
Baltazar (Celta) Etxebarria (Sestao)
1987-88 Málaga Málaga
Elche
Oviedo
Carlos (Oviedo) Ferrer (Figueras)
1988-89 Castellón Castellón
Rayo Vallecano
Mallorca
Tenerife
Quique (Racing) Ezaki (Mallorca)
1989-90 Burgos Burgos
Betis
Español
Mel (Betis) Bastón (Burgos)
1990-91 Albacete Albacete
Deportivo de La Coruña
Comas (Murcia) Liaño (Sestao)
1991-92 Celta de Vigo Celta de Vigo
Rayo Vallecano
Gudelj (Celta) Garmendia (Eibar)
1992-93 Lleida Lleida
Valladolid
Racing de Santander
Aquino (Mérida) Ravnic (Lleida)
1993-94 Español Español
Betis
Compostela
Aquino (Betis) Toni (Español)
1994-95 Mérida Mérida
Rayo Vallecano
Salamanca
Puche II (Palamós) Leal (Mérida)
1995-96 Hércules Hércules
Logroñés
Extremadura
Manel (Logroñés) Garmendia (Eibar)
1996-97 Mérida Mérida
Salamanca
Mallorca
Pauleta (Salamanca)
Yordi (Atlético B)
Emilio (Badajoz)
1997-98 Euskal Herria Alavés Alavés
Extremadura
Villarreal
Glusevic (Extremadura) Leal (Alavés)
1998-99 Málaga Málaga
Numancia
Sevilla
Rayo Vallecano
Catanha (Málaga)
Sequeiros (Atlético B)
Cicovic (Las Palmas)
1999-00 Las Palmas Las Palmas
Osasuna
Villarreal
Salillas (Levante) Nuno (Mérida)
2000-01 Sevilla Sevilla
Betis
Tenerife
Salva (Atlético) César (Recreativo)
2001-02 Atlético de Madrid Atlético de Madrid
Racing de Santander
Recreativo
Diego Alonso (Atlético) Almunia (Eibar)
2002-03 Murcia Murcia
Zaragoza
Albacete
Jesús Perera (Albacete) Andreas Reinke(Murcia)
2003-04 Levante Levante
Getafe
Numancia
Rubén Castro (Las Palmas) Toño (Recreativo)
2004-05 Cádiz Cádiz
Celta de Vigo
Alavés
Mario Bermejo (Racing de Ferrol) Armando (Cádiz)
2005-06 Recreativo de Huelva Recreativo de Huelva
Nàstic de Tarragona
Levante
Uche (Recreativo) Roberto (Sporting)
2006-07 Valladolid Valladolid
Almería
Murcia
Marcos Márquez (Las Palmas) Alberto (Valladolid)
2007-08 Numancia Numancia
Sporting de Gijon
Málaga
Yordi (Xerez) Carlos Sanchez (Castellón)
2008-09 Xerez Xerez
Zaragoza
Tenerife
Nino (Tenerife) Cobeño (Rayo Vallecano)
2009-10 Euskal Herria Real Sociedad Real Sociedad
Hércules
Levante
Jorge Molina (Elche) Vicente Guaita (Recreativo)
2010-11 Betis Betis
Rayo Vallecano
Granada CF
Jonathan Soriano (Barcelona B) Andrés Fernández (Huesca)
2011-12 Deportivo de La Coruña Deportivo de La Coruña
Celta de Vigo
Valladolid
Leonardo Ulloa (Almería) Jaime Jiménez Merlo (Valladolid)
2012-13 Elx Elx
Villarreal
Almería
Charles Dias (Almería) Manu Herrera (Elche)
2013-14 Euskal Herria Eibar Eibar
Deportivo de La Coruña
Córdoba
Borja Viguera (Alavés) Xabier Iruretagoiena (Eibar)
2014-15 Betis Betis
Sporting de Gijon
Las Palmas
Rubén Castro (Betis) Iván Cuéllar (Sporting)
2015-16 Euskal Herria Alavés Alavés
Leganés
Osasuna
Sergio León (Elche) Isaac Becerra (Girona)
2016-17 Levante Levante
Girona
Getafe
Roger Martí (Levante) Raúl Fernández-Cavada (Levante)
2017-18 Rayo Vallecano Rayo Vallecano
Huesca
Valladolid
Jaime Mata (Valladolid) Alberto Cifuentes (Cádiz)
2018-19 Euskal Herria Osasuna Osasuna
Granada
Mallorca
Álvaro Giménez (Almería) Rui Silva (Granada)
2019-20 Huesca Huesca
Cádiz
Elx
Cristhian Stuani (Girona) Munir (Málaga)
  •      1950 eta 1968 artean bi multzo izan ziren eta ondorioz bi txapeldun izan ziren.

Laburpena[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Datuak, 2019-20 denboraldia barne.

Garaipenak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Taldea Txapeldun Urteak
Real Murcia 8 1939-40, 1954-55, 1962-63, 1972-73, 1979-80, 1982-83, 1985-86, 2002-03
Real Betis Balompié 7 1931-32, 1941-42, 1957-58, 1970-71, 1973-74, 2010-11, 2014-15
Real Oviedo 5 1932-33, 1951-52, 1957-58, 1971-72, 1974-75
Sporting de Gijón 5 1943-44, 1950-51, 1956-57, 1969-70, 1976-77
Deportivo de La Coruña 5 1961-62, 1963-64, 1965-66, 1967-68, 2011-12
Málaga Club de Fútbol* 4 1951-52, 1966-67, 1987-88, 1998-99
UD Las Palmas 4 1953-54, 1963-64, 1984-85, 1999-00
Sevilla Fútbol Club 4 1928-29, 1933-34, 1968-69, 2000-01
Euskal Herria Deportivo Alavés 4 1929-30, 1953-54, 1997-98, 2015-16
Euskal Herria CA Osasuna 4 1952-53, 1955-56, 1960-61, 2018-19
  • C. D. Málaga (3) eta Málaga C.F. (1)

Euskal taldeak: Real Sociedad 3 aldiz, eta Eibar KE behin.

Igoerak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Taldea Igoera kopurua
Málaga 13
Real Betis Balompié 12
Real Murcia 11
Celta de Vigo 11
Real Zaragoza 10
Deportivo de La Coruña 10
Racing de Santander 8
Real Valladolid 8
RCD Mallorca 8
Hércules CF 7
Rayo Vallecano 7
Euskal Herria CA Osasuna 7

Euskal taldeak: CA Osasuna (7 aldiz), Real Sociedad (5 aldiz), Deportivo Alavés (5 aldiz) eta Eibar KE (behin)

Denboraldiak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

# Taldea Denboraldiak
1 Real Murcia 53
2 Sporting de Gijón 47
3 Hércules CF 43
4 CE Sabadell 43
5 CD Tenerife 43
6 Cádiz CF 41
7 Deportivo de La Coruña 41
8 CD Castellón 40
9 Elx CF 39
10 Recreativo de Huelva 38

Puntuak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

# Taldea Denboraldiak
1 Real Murcia 1.978
2 Sporting de Gijón 1.963
3 CD Tenerife 1.857
4 Elx CF 1.768
5 Hércules CF 1.739
6 Recreativo de Huelva 1.604
7 Rayo Vallecano 1.624
8 Cádiz CF 1.583
9 Córdoba CF 1.498
10 Levante UD 1.483

2020-21 denboraldiko taldeak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Taldea Hiria Estadioa Entrenatzailea
Albacete Balompié Gaztela-Mantxa Albacete Carlos Belmonte Espainia Lucas Alcaraz
AD Alcorcón Madrilgo Erkidegoa Alcorcón Santo Domingo Espainia Baldomero Hermoso "Mere"
UD Almería Andaluzia Almería Juegos Mediterráneos Portugal Jose Manuel Gomes
FC Cartagena Murtziako Eskualdea Cartagena Cartagonova Espainia Borja Jiménez Sáez
CD Castellón Valentziako Erkidegoa Castelló de la Plana Nou Estadi Castalia Espainia Óscar Cano
RCD Espanyol Katalunia Bartzelona Cornellà-El Prat Espainia Francisco Rufete
CF Fuenlabrada Madrilgo Erkidegoa Fuenlabrada Fernando Torres Espainia José Ramón Sandoval
Girona FC Katalunia Girona Montilivi Espainia Francisco Rodríguez
UD Las Palmas Kanariak Las Palmas Kanaria Handia Espainia Pepe Mel
CD Leganés Madrilgo Erkidegoa Leganés Municipal de Butarque Espainia José Luis Martí
UD Logroñés Errioxako Autonomia Erkidegoa Logroño Las Gaunas Espainia Sergio Rodríguez
CD Lugo Galizia Lugo Anxo Carro Espainia Juanfran García
Málaga CF Andaluzia Málaga La Rosaleda Espainia Sergio Pellicer
RCD Mallorca Balearrak Mallorca Son Moix Espainia Luis García Plaza
CD Mirandés Gaztela eta Leon Miranda Ebro Anduva Espainia José Alberto López Menéndez
SD Ponferradina Gaztela eta Leon Ponferrada El Toralín Euskal Herria Jon Pérez Bolo
Rayo Vallecano Madrilgo Erkidegoa Madril Vallecas Euskal Herria Andoni Iraola
Real Oviedo Asturiasko Printzerria Oviedo Carlos Tartiere Euskal Herria "Kuko" Ziganda
Real Zaragoza Aragoi Zaragoza La Romareda Espainia Víctor Rubén Baraja
CE Sabadell Katalunia Sabadell Nova Creu Alta Katalunia Antonio Hidalgo
Sporting de Gijón Asturiasko Printzerria Gijón El Molinón Katalunia David Gallego
CD Tenerife Kanariak Santa Cruz Heliodoro Rodríguez Espainia Fran Fernández

Euskal taldeak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Denboraldiak eta puntuak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Hauek dira euskal talde bakoitzak bigarren mailan egin dituen denboraldiak. 2019-20 denboraldiko datuak barne.

Taldeak Denboraldiak Puntuak
         Deportivo Alavés 37 1.413
         CA Osasuna 37 1.361
         Barakaldo CF 30 776
         Eibar KE 26 1.144
         Sestao Sport 17 540
         Real Sociedad 16 605
         Bilbao Athletic 14 520
         Indautxu 13 390
         Real Unión 10 178
         Baskonia 6 164
         Arenas Getxo 6 89
         Sanse (Real B) 2 63
         Erandio 2 35

Kanpo estekak[aldatu | aldatu iturburu kodea]