Espainiako futbol ligako bigarren maila

Wikipedia, Entziklopedia askea
Hona jauzi: nabigazioa, Bilatu
Segunda División
Antolatzailea Liga Nacional de Fútbol Profesional
Sorrera 1929-30
Eremua Espainia
Parte hartzaileak 22
Garaipen gehien Espainia Real Murcia (8)
2016-17ko Txapelduna Espainia Levante UD
Webgune ofiziala

Espainiako futbol ligako bigarren maila edo Adelante Liga, Espainiako futbol liga txapelketaren bigarren maila garrantzitsuena da. 1929an egin zen lehen aldiz. Gaur egun 22 talde daude, nahiz eta hasieran 10 baino ez.

Lehia sistema[aldatu | aldatu iturburu kodea]

22 taldeek haien artean lehiatzen dute. Bitan elkartzen dira denboraldian zehar, behin etxeko zelaian eta bestean kanpokoan. Zozketa bidez antolatzen da partida ordena.

Garaipenak 3 puntu ematen ditu. Berdinketak bat eta porrotak zero. Denboraldiaren amaieran puntu gehien duena txapelduna da. Bi taldek puntu berberak izanez gero, nor dagoen goian eta nor atzean erabakitzeko, bien arteko puntuak kontuan hartuko dira. Berdinketak jarraituz gero gol kopurua hartuko da kontuan.

Lehenengo hiru taldeak lehen mailara igotzen dira. Azkeneko lauak bigarren B mailara jaisten dira.

Denboraldi guztiak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Denboraldia Txapelduna Lehen mailara igo zirenak Pitxitxia Zamora
1928-29 Sevilla ez zen inor igo - -
1929-30 Euskal Herria Alaves Alaves - -
1930-31 Valencia Valencia - -
1931-32 Betis Betis - -
1932-33 Oviedo Oviedo - -
1933-34 Sevilla Sevilla
Atlético de Madrid
- -
1934-35 Hércules Hércules
Osasuna
- -
1935-36 Celta de Vigo Celta de Vigo
Zaragoza
- -
1936-39 ez jokatuak
1939-40 Murcia Murcia - -
1940-41 Granada Real Sociedad
Deportivo de La Coruña
Castellón
Granada
- -
1941-42 Betis Betis
Zaragoza
- -
1942-43 Sabadell Sabadell
Real Sociedad
- -
1943-44 Sporting de Gijón Sporting de Gijón
Murcia
- -
1944-45 Alcoyano Alcoyano
Hércules
Celta de Vigo
- -
1945-46 Sabadell Sabadell
Deportivo
- -
1946-47 Alcoyano Alcoyano
Nàstic de Tarragona
Real Sociedad
- -
1947-48 Valladolid Valladolid
Deportivo
- -
1948-49 Euskal Herria Real Sociedad Real Sociedad
Málaga
- -
1949-50¹ Racing de Santander
Alcoyano
Racing de Santander
Alcoyano
Lleida
Murcia
- -
1950-51¹ Sporting de Gijón
Atletico Tetuán
Sporting de Gijón
Zaragoza
Atletico Tetuán
Las Palmas
- -
1951-52¹ Málaga
Oviedo
Málaga
Oviedo
- -
1952-53¹ Euskal Herria Osasuna
Jaén
Osasuna
Jaén
Arregui (Jaén) -
1953-54¹ Euskal Herria Alavés
Las Palmas
Alavés
Las Palmas
Hércules
Málaga
Nuñez Chas (C. Leonesa) -
1954-55¹ Murcia
Cultural Leonesa
Murcia
Cultural Leonesa
Cháves (Zaragoza)
Castaño (Tánger CF)
Gallardo (Murcia)
-
1955-56¹ Euskal Herria Osasuna
Jaén
Osasuna
Jaén
Zaragoza
Condal
Delgado González (Granada) -
1956-57¹ Sporting de Gijón
Granada
Sporting de Gijón
Granada
Ricardo (Sporting) -
1957-58¹ Oviedo
Betis
Oviedo
Betis
Rodriguez (San Fernando) -
1958-59¹ Elche
Valladolid
Elche
Valladolid
Morollón (Valladolid) -
1959-60¹ Racing de Santander
Mallorca
Racing de Santander
Mallorca
Paredes (Levante) -
1960-61¹ Euskal Herria Osasuna
Tenerife
Osasuna
Tenerife
José Fidalgo (Deportivo) -
1961-62¹ Deportivo de La Coruña
Córdoba
Deportivo de La Coruña
Córdoba
Valladolid
Málaga
Amancio (Deportivo) -
1962-63¹ Murcia
Pontevedra
Murcia
Pontevedra
Levante
Español
Olano (Real Sociedad) -
1963-64¹ Deportivo de La Coruña
Las Palmas
Deportivo de La Coruña
Las Palmas
Abel Fernández (Racing) -
1964-65¹ Pontevedra
Mallorca
Pontevedra
Mallorca
Sabadell
Málaga
Lizarralde (Indautxu) -
1965-66¹ Deportivo de La Coruña
Hércules
Deportivo de La Coruña
Hércules
Granada
Abel Fernández (Celta) -
1966-67¹ Euskal Herria Real Sociedad
Málaga
Real Sociedad
Málaga
Betis
Solabarrieta (Sporting) -
1967-68¹ Deportivo de La Coruña
Granada
Deportivo de La Coruña
Granada
Abel Fernández (Celta)
Rivera (Celta)
-
1968-69 Sevilla Sevilla
Celta de Vigo
Mallorca
Quino (Betis) -
1969-70 Sporting de Gijón Sporting de Gijón
Málaga
Español
Quini (Sporting) -
1970-71 Betis Betis
Burgos
Deportivo de La Coruña
Córdoba
Cuesta (Córdoba)
Santillana (Racing)
-
1971-72 Oviedo Oviedo
Castellón
Zaragoza
Galán (Oviedo) -
1972-73 Murcia Murcia
Elche
Racing de Santander
Illán (Rayo Vallecano) -
1973-74 Betis Betis
Hércules
Salamanca
Baena (Cádiz) -
1974-75 Oviedo Oviedo
Racing de Santander
Sevilla
Cioffi (Castellón) -
1975-76 Burgos Burgos
Celta de Vigo
Málaga
Burguete (Córdoba)
Illán (Tenerife)
-
1976-77 Sporting de Gijón Sporting de Gijón
Cádiz
Rayo Vallecano
Quini (Sporting) -
1977-78 Zaragoza Zaragoza
Recreativo
Celta de Vigo
Castro (Deportivo) -
1978-79 Almería Almería
Málaga
Betis
Irigibel (Osasuna) -
1979-80 Murcia Murcia
Valladolid
Osasuna
Irigibel (Osasuna) -
1980-81 Castellón Castellón
Cádiz
Racing de Santander
Magdaleno (Burgos) -
1981-82 Celta de Vigo Celta de Vigo
Salamanca
Málaga
Lucas (Celta) -
1982-83 Murcia Murcia
Cádiz
Mallorca
Jose Luis (Deportivo) -
1983-84 Castilla Hércules
Racing de Santander
Elche
Julio Salinas (Bilbao Athletic) -
1984-85 Las Palmas Las Palmas
Cádiz
Celta de Vigo
Mejias II (Cádiz) -
1985-86 Murcia Murcia
Sabadell
Mallorca
Alcañiz (Castellón) -
1986-87 Valencia Valencia
Logroñés
Celta de Vigo
Baltazar (Celta) Etxebarria (Sestao)
1987-88 Málaga Málaga
Elche
Oviedo
Carlos (Oviedo) Ferrer (Figueras)
1988-89 Castellón Castellón
Rayo Vallecano
Mallorca
Tenerife
Quique (Racing) Ezaki (Mallorca)
1989-90 Burgos Burgos
Betis
Español
Mel (Betis) Bastón (Burgos)
1990-91 Albacete Albacete
Deportivo de La Coruña
Comas (Murcia) Liaño (Sestao)
1991-92 Celta de Vigo Celta de Vigo
Rayo Vallecano
Gudelj (Celta) Garmendia (Eibar)
1992-93 Lleida Lleida
Valladolid
Racing de Santander
Aquino (Mérida) Ravnic (Lleida)
1993-94 Español Español
Betis
Compostela
Aquino (Betis) Toni (Español)
1994-95 Mérida Mérida
Rayo Vallecano
Salamanca
Puche II (Palamós) Leal (Mérida)
1995-96 Hércules Hércules
Logroñés
Extremadura
Manel (Logroñés) Garmendia (Eibar)
1996-97 Mérida Mérida
Salamanca
Mallorca
Pauleta (Salamanca)
Yordi (Atlético B)
Emilio (Badajoz)
1997-98 Euskal Herria Alavés Alavés
Extremadura
Villarreal
Glusevic (Extremadura) Leal (Alavés)
1998-99 Málaga Málaga
Numancia
Sevilla
Rayo Vallecano
Catanha (Málaga)
Sequeiros (Atlético B)
Cicovic (Las Palmas)
1999-00 Las Palmas Las Palmas
Osasuna
Villarreal
Salillas (Levante) Nuno (Mérida)
2000-01 Sevilla Sevilla
Betis
Tenerife
Salva (Atlético) César (Recreativo)
2001-02 Atlético de Madrid Atlético de Madrid
Racing de Santander
Recreativo
Diego Alonso (Atlético) Almunia (Eibar)
2002-03 Murcia Murcia
Zaragoza
Albacete
Jesús Perera (Albacete) Andreas Reinke(Murcia)
2003-04 Levante Levante
Getafe
Numancia
Rubén Castro (Las Palmas) Toño (Recreativo)
2004-05 Cádiz Cádiz
Celta de Vigo
Alavés
Mario Bermejo (Racing de Ferrol) Armando (Cádiz)
2005-06 Recreativo de Huelva Recreativo de Huelva
Nàstic de Tarragona
Levante
Uche (Recreativo) Roberto (Sporting)
2006-07 Valladolid Valladolid
Almería
Murcia
Marcos Márquez (Las Palmas) Alberto (Valladolid)
2007-08 Numancia Numancia
Sporting de Gijon
Málaga
Yordi (Xerez) Carlos Sanchez (Castellón)
2008-09 Xerez Xerez
Zaragoza
Tenerife
Nino (Tenerife) Cobeño (Rayo Vallecano)
2009-10 Euskal Herria Real Sociedad Real Sociedad
Hércules
Levante
Jorge Molina (Elche) Vicente Guaita (Recreativo)
2010-11 Betis Betis
Rayo Vallecano
Granada CF
Jonathan Soriano (Barcelona B) Andrés Fernández (Huesca)
2011-12 Deportivo de La Coruña Deportivo de La Coruña
Celta de Vigo
Valladolid
Leonardo Ulloa (Almería) Jaime Jiménez Merlo (Valladolid)
2012-13 Elche Elche
Villarreal
Almería
Charles Dias (Almería) Manu Herrera (Elche)
2013-14 Euskal Herria Eibar Eibar
Deportivo de La Coruña
Córdoba
Borja Viguera (Alavés) Xabier Iruretagoiena (Eibar)
2014-15 Betis Betis
Sporting de Gijon
Las Palmas
Rubén Castro (Betis) Iván Cuéllar (Sporting)
2015-16 Euskal Herria Alavés Alavés
Leganés
Osasuna
Sergio León (Elche) Isaac Becerra (Girona)
2016-17 Levante Levante
Girona
Getafe
Roger Martí (Levante) Raúl Fernández-Cavada (Levante)
  • ¹ 1950 eta 1968 artean bi multzo izan ziren eta ondorioz bi txapeldun izan ziren.

Laburpena[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Datuak, 2016-17 denboraldia barne.

Garaipenak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Taldea Txapeldun Urteak
Real Murcia 8 1939-40, 1954-55, 1962-63, 1972-73, 1979-80, 1982-83, 1985-86, 2002-03
Real Betis Balompié 7 1931-32, 1941-42, 1957-58, 1970-71, 1973-74, 2010-11, 2014-15
Real Oviedo 5 1932-33, 1951-52, 1957-58, 1971-72, 1974-75
Sporting de Gijón 5 1943-44, 1950-51, 1956-57, 1969-70, 1976-77
Deportivo de La Coruña 5 1961-62, 1963-64, 1965-66, 1967-68, 2011-12
Málaga Club de Fútbol* 4 1951-52, 1966-67, 1987-88, 1998-99
UD Las Palmas 4 1953-54, 1963-64, 1984-85, 1999-00
Sevilla Fútbol Club 4 1928-29, 1933-34, 1968-69, 2000-01
Euskal Herria Deportivo Alavés 4 1929-30, 1953-54, 1997-98, 2015-16
  • C. D. Málaga (3) eta Málaga C.F. (1)

Euskal taldeak: Real Sociedad eta CA Osasuna 3 aldiz bakoitzak, eta Eibar KE behin.

Igoerak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Taldea Igoera kopurua
Málaga 13
Real Betis Balompié 12
Real Murcia 11
Celta de Vigo 11
Real Zaragoza 10
Deportivo de La Coruña 10
Racing de Santander 8
Hércules CF 7
RCD Mallorca 7
Real Valladolid 7

Euskal taldeak: CA Osasuna (6 aldiz), Real Sociedad (5 aldiz), Deportivo Alavés (5 aldiz) eta Eibar KE (behin)

2017-18 denboraldiko taldeak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Taldea Hiria Estadioa Entrenatzailea
Albacete Balompié Gaztela-Mantxa Albacete Carlos Belmonte Espainia José Manuel Aira
AD Alcorcón Madrilgo Erkidegoa Alcorcón Santo Domingo Espainia Julio Velázquez
UD Almería Andaluzia Almería Juegos Mediterráneos Katalunia Luis Miguel Ramis
FC Barcelona B Katalunia Bartzelona Mini Estadi Katalunia Gerard López
Cádiz CF Andaluzia Cádiz Ramon de Carranza Ekuatore Ginea Álvaro Cervera
Córdoba CF Andaluzia Córdoba Nuevo Arcangel Katalunia Luis Carrión
Cultural Leonesa Gaztela eta Leon León Reino de León Galizia Rubén de la Barrera
Granada CF Andaluzia Granada Nuevo Los Cármenes Espainia José Luis Oltra
SD Huesca Aragoi Huesca El Alcoraz Katalunia Rubi
Lorca FC Murtziako Eskualdea Lorca Francisco Artés Carrasco AlemaniaEspainia Curro Torres
CD Lugo Galizia Lugo Anxo Carro Espainia Francisco Rodríguez Vílchez
C. Nástic de Tarragona Katalunia Tarragona Nou Estadi de Tarragona Katalunia Lluís Carreras
CD Numancia Gaztela eta Leon Soria Los Pajaritos Euskal Herria Jagoba Arrasate
Osasuna FK Euskal Herria Iruñea Sadar estadioa Galizia Diego Martínez Penas
R. Oviedo Asturiasko Printzerria Oviedo Carlos Tartiere Espainia Juan Antonio Anquela
Rayo Vallecano Madrilgo Erkidegoa Madril Vallecas Espainia Miguel Ángel Sánchez Muñoz
CF Reus Deportiu Katalunia Reus Camp Nou Municipal Euskal Herria Aritz López Garai
Sevilla Atlético Andaluzia Sevilla José Ramón Cisneros Palacios Espainia Luis García Tevenet
Sporting de Gijón Asturiasko Printzerria Gijón El Molinón Katalunia Paco Herrera
CD Tenerife Kanariak Santa Cruz Heliodoro Rodríguez Espainia José Luis Martí
R. Valladolid Gaztela eta Leon Valladolid Nuevo José Zorrilla Galizia Luis César Sampedro
R. Zaragoza Aragoi Zaragoza La Romareda Euskal Herria Natxo González

Euskal taldeak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Denboraldiak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Hauek dira euskal talde bakoitzak bigarren mailan egin dituen denboraldiak. 2017-18 denboraldiko datuak barne.

Denboraldiak Taldeak
38
Alavés
35
Osasuna
30
Barakaldo
27
Eibar
17
Sestao Sport
16
Real Sociedad
14
Bilbao Athletic
13
Indautxu
10
Real Unión
6
Arenas Getxo, Baskonia
2
Erandio, Sanse (Real B)

Kanpo loturak[aldatu | aldatu iturburu kodea]


2017-18 denboraldiko Espainiako Futbol Ligako Bigarren Mailako taldeak Spain Peninsula.svg
Albacete | Alcorcón | Almería | Barcelona B | Cádiz | Córdoba | Cultural Leonesa | Granada | Huesca | Lorca | Lugo
Nàstic Tarragona | Numancia | Osasuna | Oviedo | Rayo Vallecano | Reus | Sevilla Atlético | Sporting Gijón | Tenerife | Valladolid | Zaragoza