Errepideko txirrindularitza gizonezkoen elite munduko txapelketa

Wikipedia, Entziklopedia askea
Errepideko txirrindularitza gizonezkoen elite munduko txapelketa Cycling (road) pictogram.svg
Jersey rainbow.svg
Orokortasunak
KirolaErrepideko txirrindularitza
Sorrera1927
Ekitaldi kopurua88 (urtea: 2021)
MotaMunduko Errepideko Txirrindularitza Txapelketa
Palmaresa
Azken garaileaFRA Julian Alaphilippe
Garaipen gehien lortu duenaITA Alfredo Binda
BEL Rik Van Steenbergen
ESP Óscar Freire
BEL Eddy Merckx
SVK Peter Sagan
(3 garaipen)
Dokumentazioa Wikidata-logo S.svg

Munduko Errepideko Txirrindularitza Txapelketa gizonezkoen elite lehiaketa 1927tik aurrera egiten dute.[1] 1995era arte, profesionalek eta amateurrek txapelketa bereziak zituzten baina 1996tik aurrera, 23 urte azpiko txapelketak amateurrena ordezkatu eta profesionalena ireki eta "elite" bilakatu zen. Irabazleak ortzadarraren koloreak eramango ditu hurrengo denboraldian bere maillotean.

Palmaresa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Zbk. Urtea Egoitza Urrea Zilarra Brontzea
I 1927 Nürburg Alemania Alfredo Binda Italia Costante Girardengo Italia Domenico Piemontesi Italia
II 1928 Budapest Hungaria Georges Ronsse Belgika Herbert Nebe Alemania Bruno Wolke Alemania
III 1929 Zürich Suitza Georges Ronsse Belgika Nicolas Frantz Luxenburgo Alfredo Binda Italia
IV 1930 Lieja Belgika Alfredo Binda Italia Learco Guerra Italia Georges Ronsse Belgika
V 1931 Kopenhage Danimarka Learco Guerra Italia Ferdinand le Drogo Frantzia Albert Büchi Suitza
VI 1932 Erroma Italia Alfredo Binda Italia Remo Bertoni Italia Nicolas Frantz Luxenburgo
VII 1933 Montlhéry Frantzia Georges Speicher Frantzia Antonin Magne Frantzia Marijn Valentijn Herbehereak
VIII 1934 Leipzig Alemania Karel Kaers Belgika Learco Guerra Italia Gustave Danneels Belgika
IX 1935 Floreffe Belgika Jean Aerts Belgika Luciano Montero Espainia Gustave Danneels Belgika
X 1936 Berna Suitza Antonin Magne Frantzia Aldo Bini Italia Theo Middelkamp Herbehereak
XI 1937 Kopenhage Danimarka Eloi Meulenberg Belgika Emil Kijewski Alemania Paul Egli Suitza
XII 1938 Valkenburg Herbehereak Marcel Kint Belgika Paul Egli Suitza Leo Amberg Suitza
1939 – 1945 Bigarren Mundu Gerra zela eta ez zuten egin
XIII 1946 Zürich Suitza Hans Knecht Suitza Marcel Kint Belgika Rik Van Steenbergen Belgika
XIV 1947 Reims Frantzia Theo Middelkamp Herbehereak Albert Sercu Belgika Jef Janssen Herbehereak
XV 1948 Valkenburg Herbehereak Briek Schotte Belgika Apo Lazarides Frantzia Lucien Teisseire Frantzia
XVI 1949 Kopenhage Danimarka Rik Van Steenbergen Belgika Ferdinand Kübler Suitza Fausto Coppi Italia
XVII 1950 Moorslede Belgika Briek Schotte Belgika Theo Middelkamp Herbehereak Ferdinand Kübler Suitza
XVIII 1951 Varese Italia Ferdinand Kübler Suitza Fiorenzo Magni Italia Antonio Bevilacqua Italia
XIX 1952 Luxenburgo Luxenburgo Heinz Müller Alemaniako Errepublika Federala Gottfried Weilenmann Suitza Ludwig Hormann Alemaniako Errepublika Federala
XX 1953 Lugano Suitza Fausto Coppi Italia Germain Derijcke Belgika Stan Ockers Belgika
XXI 1954 Solingen Alemaniako Errepublika Federala Louison Bobet Frantzia Fritz Schär Suitza Charly Gaul Luxenburgo
XXII 1955 Frascati Italia Stan Ockers Belgika Jean-Paul Schmitz Luxenburgo Germain Derijcke Belgika
XXIII 1956 Ballerup Danimarka Rik Van Steenbergen Belgika Rik Van Looy Belgika Gerrit Schulte Herbehereak
XXIV 1957 Waregem Belgika Rik Van Steenbergen Belgika Louison Bobet Frantzia André Darrigade Frantzia
XXV 1958 Reims Frantzia Ercole Baldini Italia Louison Bobet Frantzia André Darrigade Frantzia
XXVI 1959 Zandvoort Herbehereak André Darrigade Frantzia Michele Gismondi Italia Noël Foré Belgika
XXVII 1960 Sachsenring Alemaniako Errepublika Federala Rik Van Looy Belgika André Darrigade Frantzia Pino Cerami Belgika
XXVIII 1961 Berna Suitza Rik Van Looy Belgika Nino Defilippis Italia Raymond Poulidor Frantzia
XXIX 1962 Salò Italia Jean Stablinski Frantzia Seamus Elliott Irlanda Jos Hoevenaers Belgika
XXX 1963 Ronse Belgika Benoni Beheyt Belgika Rik Van Looy Belgika Jo de Haan Herbehereak
XXXI 1964 Sallanches Frantzia Jan Janssen Herbehereak Vittorio Adorni Italia Raymond Poulidor Frantzia
XXXII 1965 Lasarte Euskal Herria Tom Simpson Erresuma Batua Rudi Altig Alemaniako Errepublika Federala Roger Swerts Belgika
XXXIII 1966 Nürburgring Alemaniako Errepublika Federala Rudi Altig Alemaniako Errepublika Federala Jacques Anquetil Frantzia Raymond Poulidor Frantzia
XXXIV 1967 Heerlen Herbehereak Eddy Merckx Belgika Jan JanssenHerbehereak Ramón Sáez Espainia
XXXV 1968 Imola Italia Vittorio Adorni Italia Herman Van Springel Belgika Michele Dancelli Italia
XXXVI 1969 Zolder Belgika Harm Ottenbros Herbehereak Julien Stevens Belgika Michele Dancelli Italia
XXXVII 1970 Leicester Erresuma Batua Jean-Pierre Monseré Belgika Leif Mortensen Danimarka Felice Gimondi Italia
XXXVIII 1971 Mendrisio Suitza Eddy Merckx Belgika Felice GimondiItalia Cyrille Guimard Frantzia
XXXIX 1972 Gap Frantzia Marino Basso Italia Franco Bitossi Italia Cyrille Guimard Frantzia
XL 1973 Bartzelona Katalunia Felice Gimondi Italia Freddy Maertens Belgika Luis Ocaña Espainia
XLI 1974 Montreal Kanada Eddy Merckx Belgika Raymond Poulidor Frantzia Mariano Martínez Frantzia
XLII 1975 Yvoir Belgika Hennie Kuiper Herbehereak Roger De Vlaeminck Belgika Jean-Pierre Danguillaume Frantzia
XLIII 1976 Ostuni Italia Freddy Maertens Belgika Francesco Moser Italia Tino Conti Italia
XLIV 1977 San Cristóbal Venezuela Francesco Moser Italia Dietrich ThurauAlemaniako Errepublika Federala Franco Bitossi Italia
XLV 1978 Nürburgring Alemaniako Errepublika Federala Gerrie Knetemann Herbehereak Francesco Moser Italia Jørgen Marcussen Danimarka
XLVI 1979 Valkenburg Herbehereak Jan RaasHerbehereak Dietrich Thurau Alemaniako Errepublika Federala Jean-René Bernaudeau Frantzia
XLVII 1980 Sallanches Frantzia Bernard Hinault Frantzia Gianbattista BaronchelliItalia Juan Fernández Espainia
XLVIII 1981 Praga Txekoslovakia Freddy Maertens Belgika Giuseppe Saronni Italia Bernard Hinault Frantzia
XLIX 1982 Goodwood Erresuma Batua Giuseppe Saronni Italia Greg LeMond Ameriketako Estatu Batuak Sean Kelly Irlanda
L 1983 Altenrhein Suitza Greg LeMond Ameriketako Estatu Batuak Adri van der Poel Herbehereak Stephen Roche Irlanda
LI 1984 Bartzelona Katalunia Claude Criquielion Belgika Claudio Corti Italia Steve Bauer Kanada
LII 1985 Giavera del Montello Italia Joop Zoetemelk Herbehereak Greg LeMond Ameriketako Estatu Batuak Moreno Argentin Italia
LIII 1986 Colorado Springs Ameriketako Estatu Batuak Moreno Argentin Italia Charly Mottet Frantzia Giuseppe Saronni Italia
LIV 1987 Villach Austria Stephen Roche Irlanda Moreno Argentin Italia Juan Fernández Espainia
LV 1988 Ronse Belgika Maurizio Fondriest Italia Martial Gayant Frantzia Juan Fernández Espainia
LVI 1989 Chambéry Frantzia Greg LeMond Ameriketako Estatu Batuak Dimitri Konishev Sobietar Errepublika Sozialisten Batasuna Sean Kelly Irlanda
LVII 1990 Utsunomiya Japonia Rudy Dhaenens Belgika Dirk De Wolf Belgika Gianni Bugno Italia
LVIII 1991 Stuttgart Alemania Gianni Bugno Italia Steven RooksHerbehereak Miguel Indurain Espainia
LIX 1992 Benidorm Espainia Gianni Bugno Italia Laurent Jalabert Frantzia Dimitri Konishev Errusia
LX 1993 Oslo Norvegia Lance Armstrong Ameriketako Estatu Batuak Miguel Indurain Espainia Olaf Ludwig Alemania
LXI 1994 Agrigento Italia Luc Leblanc Frantzia Claudio Chiappucci Italia Richard Virenque Frantzia
LXII 1995 Duitama Kolonbia Abraham Olano Espainia Miguel Indurain Espainia Marco Pantani Italia
LXIII 1996 Lugano Suitza Johan Museeuw Belgika Mauro Gianetti Suitza Michele Bartoli Italia
LXIV 1997 Donostia Euskal Herria Laurent Brochard Frantzia Bo Hamburger Danimarka Léon van Bon Herbehereak
LXV 1998 Valkenburg Herbehereak Oscar Camenzind Suitza Peter Van Petegem Belgika Michele Bartoli Italia
LXVI 1999 Verona Italia Óscar Freire Espainia Markus Zberg Suitza Jean-Cyril Robin Frantzia
LXVII 2000 Plouay Frantzia Romāns Vainšteins Lituania Zbigniew Spruch Polonia Óscar Freire Espainia
LXVIII 2001 Lisboa Portugal Óscar Freire Espainia Paolo Bettini Italia Andrej Hauptman Eslovenia
LXIX 2002 Zolder Belgika Mario Cipollini Italia Robbie McEwen Australia Erik Zabel Alemania
LXX 2003 Hamilton Kanada Igor Astarloa Espainia Alejandro Valverde Espainia Peter Van Petegem Belgika
LXXI 2004 Verona Italia Óscar Freire Espainia Erik Zabel Alemania Luca Paolini Italia
LXXII 2005 Madril Espainia Tom Boonen Belgika Alejandro Valverde Espainia Anthony Geslin Frantzia
LXXIII 2006 Salzburgo Austria Paolo Bettini Italia Erik Zabel Alemania Alejandro Valverde Espainia
LXXIV 2007 Stuttgart Alemania Paolo Bettini Italia Alexandr Kolobnev Errusia Stefan Schumacher Alemania
LXXV 2008 Varese Italia Alessandro Ballan Italia Damiano Cunego Italia Matti Breschel Danimarka
LXXVI 2009 Mendrisio Suitza Cadel Evans Australia Alexandr Kolobnev Errusia Joaquim Rodríguez Espainia
LXXVII 2010 Melbourne Australia Thor Hushovd Norvegia Matti Breschel Danimarka Allan Davis Australia
LXXVIII 2011 Kopenhage Danimarka Mark Cavendish Erresuma Batua Matthew Goss Australia André Greipel Alemania
LXXIX 2012 Valkenburg Herbehereak Philippe Gilbert Belgika Edvald Boasson Hagen Norvegia Alejandro Valverde Espainia
LXXX 2013 Florentzia Italia Rui Costa Portugal Joaquim Rodríguez Espainia Alejandro Valverde Espainia
LXXXI 2014 Ponferrada Espainia Michał KwiatkowskiPolonia Simon Gerrans Australia Alejandro Valverde Espainia
LXXXII 2015 Richmond Ameriketako Estatu Batuak Peter Sagan Eslovakia Michael Matthews Australia Ramūnas Navardauskas Lituania
LXXXIII 2016 Doha Qatar Peter Sagan Eslovakia Mark Cavendish Erresuma Batua Tom Boonen Belgika
LXXXIV 2017 Bergen Norvegia Peter Sagan Eslovakia Alexander Kristof Norvegia Michael Matthews Australia
LXXXV 2018 Innsbruck Austria Alejandro Valverde Espainia Romain Bardet Frantzia Michael Woods Kanada
LXXXVI 2019 Yorkshire Erresuma Batua Mads Pedersen Danimarka Matteo Trentini Italia Stefan Küng Suitza
LXXXVII 2020 Imola Italia Julian Alaphilippe Frantzia Wout van Aert Belgika Marc Hirschi Suitza
LXXXVIII 2021 Flandes Belgika Julian Alaphilippe Frantzia Dylan van Aarle Herbehereak Michael Valgren Danimarka

Txapelketa gehien duten txirrindulariak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Txapelketak Txirrindularia Herrialdea Urtea Egoitza
3 Alfredo Binda Italia 1927, 1930, 1932 Nürburgring, Lieja, Erroma
Rik Van Steenbergen Belgika 1949, 1956, 1957 Kopenhage (2x), Waregem
Eddy Merckx Belgika 1967, 1971, 1974 Heerlen, Mendrisio, Montreal
Óscar Freire Espainia 1999, 2001, 2004 Verona, Lisboa, Verona
Peter Sagan Eslovakia 2015, 2016, 2017 Richmond, Doha, Bergen
2 Georges Ronsse Belgika 1928, 1929 Budapest, Zürich
Albéric Schotte Belgika 1948, 1950 Valkenburg, Moorslede
Rik Van Looy Belgika 1960, 1961 Karl-Marx-Stadt, Berna
Freddy Maertens Belgika 1976, 1981 Ostuni, Brno
Greg LeMond Ameriketako Estatu Batuak 1983, 1989 Altenrhein, Chambéry
Gianni Bugno Italia 1991, 1992 Stuttgart, Benidorm
Paolo Bettini Italia 2006, 2007 Salzburgo, Stuttgart
Julian Alaphilippe Frantzia 2020, 2021 Imola, Flandes

Domina-zerrenda historikoa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

  • Nürburg 1927 eta Flandes 2021 txapelketan arteko datuak
Postua Estatua Urrea Zilarra Brontzea Guztira
1  Belgika 26 12 12 50
2  Italia 19 21 16 56
3  Frantzia 10 12 15 37
4  Herbehereak 7 5 6 18
5  Espainia 6 6 12 25
6  Suitza 3 6 6 15
7  Ameriketako Estatu Batuak 3 2 0 5
8 Eslovakia 3 0 0 3
9  Alemania(1) 2 7 6 15
10  Erresuma Batua 2 1 0 3
11  Australia 1 4 2 7
12  Danimarka 1 3 3 7
13  Norvegia 1 2 0 3
14  Irlanda 1 1 3 5
15  Polonia 1 1 0 2
16  Letonia 1 0 0 1
16  Portugal 1 0 0 1
18  Errusia(2) 0 3 1 4
19  Luxenburgo 0 2 2 4
20  Kanada 0 0 2 2
21  Eslovenia 0 0 1 1
21  LTU 0 0 1 1
Guztira 88 88 8 264

Erreferentziak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak[aldatu | aldatu iturburu kodea]