Humuleno

Wikipedia, Entziklopedia askea
Humuleno
Humulene.png
Formula kimikoa C₁₅H₂₄
SMILES kanonikoa 2D eredua
SMILES isomerikoa
C/C/1=C\CC(/C=C/C/C(=C/CC1)/C)(C)C
InChl 3D eredua
Osatuta karbono
Eponimoa Humulus (en) Itzuli
Masa molekularra 204,187801 u
Identifikatzaileak
InChlKey FAMPSKZZVDUYOS-HRGUGZIWSA-N
CAS zenbakia 6753-98-6
ChemSpider 4444853
PubChem 5281520
Reaxys 1864446
Gmelin 5768
ChEBI 261515
ChEMBL CHEMBL251280
RTECS zenbakia GZ4817500
DSSTox zenbakia GZ4817500
EC zenbakia 229-816-7
ECHA 100.027.106
Human Metabolome Database HMDB0036467
KNApSAcK C00003147
UNII 54W56MD2WD
KEGG C09684

Humulenoa (baita ere α-humulenoa edo α-kariofilenoa) 11 karbonotako zikloa duen seskiterpeno bat da.

Jatorria[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Lupuluan (Humulus lupulus) aurkitu zen lehen adiz, hortik bere izena[1]. Landarearen olio usaintsuetan agertzen da, landare barietarearen arabera kopuru ezberdinetan, baina %40a ere hartzera iristen da[2]. Humulenoa da garagardoari lupulu zaporea ematen diona. Beste landare batzutan ere aurkitzen da, kalamuan adibidez.

Erabilerak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Aipatu bezala, garagardogintzan erabiltzen da bereziki.

Medikuntzan ere erabiltzen da, ardi-belarriaren (Valeriana officinalis) antzeko efektuak ditu, antsietatea, urduritasuna eta insomnioaren tratamendutan erabiltzen da beraz[3].

Erreferentziak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

  1. «Hop Aroma and Flavor» realbeer.com . Noiz kontsultatua: 2018-12-27.
  2. (Ingelesez) Katsiotis, S. T.; Langezaal, C. R.; Scheffer, J. J. C.. (1989/12). «Analysis of the Volatile Compounds from Cones of Ten Humulus lupulus Cultivars» Planta Medica (07): 634–634 doi:10.1055/s-2006-962205 ISSN 1439-0221 . Noiz kontsultatua: 2018-12-27.
  3. «Humulus lupulus Hop, Common hop, European Hop, PFAF Plant Database» pfaf.org . Noiz kontsultatua: 2018-12-27.
Lupuluaren loreak.


Kanpo estekak[aldatu | aldatu iturburu kodea]